Reklama
Reklama

Raňajky, obed, večera – zásady pri chudnutí!

zdrave ranajky, zena a muz

Raňajky, obed a večera sú tri hlavné jedla dňa. Ako ich nastaviť, aké zásady dodržať aby chudnutie napredovalo správnym smerom. Strava je základom chudnutia!!! Aké sú hlavné zásady?

Aj keď sú raňajky, obed a večera tri hlavné jedlá, nesmieme zabúdať ani na desiatu a olovrant. Pokiaľ počas týchto jedál dodáte telu dostatok živín, bielkovín, vlákniny,…. a dokážete sa zmestiť do primeraného počtu kalórií, tak urobíte prvý krok k úspešnému chudnutiu.

Zásady – raňajky

ranajkyNajdôležitejšia zásada – nevynechávajte raňajky! Bez raňajok natrvalo bez jojo efektu neschudnete! Ak ste doteraz neraňajkovali, pretože Vám ráno nechutí, začnite s mini raňajkami, a postupne sa dostaňte na klasické raňajky  – ale pozor, nie sú raňajky ako raňajky!!!

Raňajky sú prvé jedlo dňa a pri chudnutí je preto dôležité, aby obsahovali najmä dostatok bielkovín, vlákniny, zložených sacharidov a vitamínov,… Pokiaľ Vaše raňajky obsahujú bielkoviny a vlákninu, tak sa raňajky vstrebávajú dlhšie a zamedzíte chúťkam. Vitamíny a iné živiny sú dôležité aby Vaše telo mohlo správne fungovať. Vyvarujte sa potravinám s “vysokým glykemickým indexom”, ktoré Vám síce nárazovo dodajú veľa energie, ale následne budete mať veľký problém s udržaním svojich chúťok na uzde.

Ktoré raňajky sú pre naše telo najchutnejšie, ktoré najzdravšie a ktoré najlepšie na chudnutie? Aké zásady treba dodržať? Inšpirujte sa  príkladmi raňajok – zdravé, diétne raňajky,… – v článku “raňajky pri chudnutí”

Zásady – obed

Dbajte hlavne na to, aby Váš obed nemal nevhodné zloženie. To Vám môže sťažiť chudnutie. Zrieknite sa na obed, resp. obmedzte vyprážané jedlá, omáčky, zahusťované polievky a odrieknite si zákusok a sladené nápoje.

Dbajte ale na to, aby mal Váš obed dostatok bielkovín, menej tukov a sacharidy aby boli najmä zložené. Snažte sa mať čo najčastejšie teplý obed, Ani nie tak kvôli chudnutiu, ale kvôli celému zažívaniu (žalúdok, črevá,…) – jednoducho po teplom obede budete viac v pohode a to sa prejaví aj na chudnutí.

Príklad vhodného obedu je

Polievka: vývar

Hlavné jedlo  – príklad 1 : mäso  –  na prírodno (ryby, hydina, chudé hovädzie),  príloha  – celozrnná ryža, cestoviny,… obloha – dvojitá porcia zeleniny alebo zeleninového šalátu, alebo…

Hlavné jedlo  – príklad 2: zeleninový šalát s kúskami mäsa alebo tofu alebo mozzarelly

Hlavné jedlo – príklad 3: celozrnné cestoviny s nízkotučným syrom

Asi si neviete predstaviť, že by ste jedli na obed len tieto tri jedlá a vývar – asi by Vás rýchlo prešla chuť :-). Samozrejme, že toho, čo môžete jesť na obed je omnoho viac – toto je len príklad, môžete sa inšpirovať napríklad v “jedálničku na chudnutie”.

Zásady – večera

vecera pri chudnutiAko sa hovorí v porekadle „ …….. a večeru daj nepriateľovi“, tak to úplne nie je pravda. Večeru si dajte cca 3-4 hodiny pred spánkom. Dodržte zásady ako na obed len obmedzte príjem sacharidov. čiže večera je najlepšia bez zemiakov, ryže, pečiva,…. Doporučujeme napríklad zeleninový šalát napríklad s tofu,….

Nezabúdajte, že vynechaním večere alebo raňajok chudnutie neurýchlite ale naopak spomalíte. Ak chcete schudnúť jedzte raňajky aj obed aj večeru. Keďže je vhodné jesť aj častejšie počas dňa doprajte si zeleninu alebo kúsok ovocia aj na desiatu ale na olovrant už len zeleninu.


Dodržte 3 základné zásady pre večere pri chudnutí a Vaša cesta ku peknej postave bude opäť o niečo ľahšia – “3 zásady večerania”


Tieto zásady chudnutia – raňajky, obed, večera, sú všeobecné a presné nastavenie stravovania je závislé od Vášho veku, zdravia, práce. Pre niekoho je lepšie jesť 4 krát a pre niekoho 5 krát denne. Ale s našou pomocou to určite zvládnete. Pokiaľ si s chudnutím naozaj neviete rady a chcete schudnúť, vypíšte nezáväzný dotazník v sekcii “program na chudnutie”

Čo na záver – extrémne obmedzenie stravy (až za rozumnú hranicu) môže vo Vás vyvolať pocit, že je to správne, pretože na začiatku stratíte rýchlo pár kíl. Lenže je to klam – “fatamorgána” a všetky schudnuté kilá si Vás nájdu a ešte aj s úrokmi. O škodách na zdraví ani nehovorím. Nepodceňte preto pravidelnú stravu, jej zloženie a kvalitu. Je to na prvý pohľad  pomalšia cesta, ale za to na istotu a vo Váš prospech.

Share Button

3 Responses to Raňajky, obed, večera – zásady pri chudnutí!

  1. Ingrid píše:

    Jem len 3krat denne nevadi to moze to tak byt?

  2. Nikol píše:

    Chudnem už tretí krát v tomto roku. Aj som zhodila 5 kil, ale potom som sa na to vykašlala a pribrala. Teraz mam dolu 2 kilá a dufam, že už to nevzdám. Držím sa rád na vašej stránke, tak dúfam, že sa to už podarí.

  3. Danka píše:

    Vyjadrite svoj názor, prípadne napíšte vašu otázku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme