Reklama
Reklama

Whr index výpočet

jedlo chudnutie

Whr index – výpočet a vzorec. Whr hodnotí obvod pása a obvod bokov. – resp. ich pomer. Ak je obvod pása väčší oproti obvodu bokov, tým horšie. Preto chudnutie a Whr úzko súvisia. Doporučujeme však aj ostatné výpočty na chudnutie, aby ste si správne urobili celkový obraz o stave Vašej postavy.

Čo je to Whr index (Waist to hip ratio)

Whr index (Waist to hip ratio) Vám vyhodnotí Váš pomer medzi obvodom pása a obvodom bokov. Na základe výsledku Whr indexu dokážete zistiť, či je Vaša postava riziková. Či máte už zdravotne nebezpečnú nadváhu, či Vám hrozia civilizačné ochorenia alebo, či môžete byť so sebou spokojná/ý. Dôvody horšieho výsledku Whr indexu sú dva. Zlá životospráva a genetika, resp. ich kombinácia.

Whr index – výpočet a vzorec

Výpočet Whr , resp. vzorec je jednoduchý. Vydeľte obvod pásu obvodom bokov a výsledok je Váš Whr index.

Obvod pása – zmerajte si ho na úrovni pupku, resp. 2-3 cm pod pupkom, obvod bokov – zmerajte si ho pod bedrovými kosťami

WHR vzorec:    Whr index = obvod pása / obvod bokov

Príklad: Váš pás má 100 cm a boky majú 90 cm. Whr = 100/90 = 1,11. Teda Váš Whr index je 1,11  – vyhodnotenie v tabuľke

Periférna Vyrovnaná Centrálna Riziková
ženy Menej ako 0,75 0,75 až 0,80 0,80 až 0,85 Viac ako 0,85
muží Menej ako 0,85 0,85 až 0,90 0,90 až 0,95 Viac ako 0,95
  1. Periférny typ postavy – znamená, že tuk sa v tele hromadí najmä na bokoch a zadku, a že obvod pásu je nepomerne menší ako obvod bokov – typ postavy hruška. Najčastejšou príčinou toho, že Vám Whr index vyšiel v tomto rozmedzí je genetika. Chudnutie z bokov a zadku je v tomto prípade zdĺhavejšie, pretože bojovať proti genetike vyžaduje trpezlivosť. Dobrá správa ale je, že tento typ hromadenia tuku zväčša nie je pre zdravie nebezpečný.
  2. Vyrovnaný typ postavy – vo väčšine prípadov to znamená, že máte optimálny typ postavy, resp., že sa Vám tuk ukladá v tele rovnomerne. Ale to ešte automaticky neznamená, že nemáte nadváhu a že nepotrebujete schudnúť. Príklad: ak ste žena a máte obvod pásu 76 cm a bokov 100 cm, tak Whr index máte 0,76. Ale whr index máte 0,76 aj vtedy ak obvod pásu máte 100 cm a obvod bokov 131 cm.
  3. Centrálny typ postavy – znamená to, že obvod pása je síce menší ako obvod bokov, ale na bruchu sa Vám predsa len hromadí o niečo viac tuku ako by bolo vhodné
  4. Rizikový typ postavy – ak máte Whr index väčší ako 0,85 (ženy) a 0,95 (muži), znamená to, že sa Vám na bruchu hromadí neprimerane veľa tuku a to prináša zo sebou aj zvýšené riziko civilizačných ochorení. Takže pozor na to. Najčastejšia príčina rizikového Whr je zlá životospráva. Takže porozmýšľajte nad tým, či by Vaša priorita na najbližšie obdobie nemalo byť chudnutie.

Kedy si dať pozor

Najviac ohrození sú ľudia, ktorým Whr index vyšiel viac ako 1 – Vaše brucho, resp. obvod pása je väčší ako obvod bokov. To už znamená, že vyslovene patríte do skupiny ľudí, ktorý sú rizikoví ohľadom civilizačných ochorení. Takže začnite chudnúť. Kedy? Najlepšie ešte dnes.

Whr index v praxi

Výsledok whr indexu Vám síce naznačí ako na tom Vaša postava je, ale nedokážete si na základe neho určiť koľko potrebujete schudnúť. Nielen preto, že sa Whr index vypočítava len z dvoch údajov (obvod pása a obvod bokov), ale najmä preto, že nezohľadňuje Vašu výšku a váhu.

Ak si chcete urobiť výpočet Vašej ideálnej váhy, resp. ak chcete zistiť Vašu ideálnu hmotnosť, urobte si výpočet tu – „ideálna váha výpočet“

Ak chcete schudnúť, zaujímavý môže byť pre Vás aj výpočet bazálneho metabolizmu, ktorý aj napriek tomu, že je len orientačný, Vám môže veľa napovedať o tom ako schudnúť. „Výpočet bazálneho metabolizmu“.

Share Button

One Response to Whr index výpočet

  1. Danka píše:

    Vyjadrite svoj názor, prípadne napíšte vašu otázku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme