Reklama
Reklama

Chcem schudnúť alebo len potrebujem a snívam?

chudnutie - zena so zeleninou

Až sa to zdá neuveriteľné, ale aj taká na prvý pohľad maličkosť, pre niekoho dokonca „blbosť“, môže rozhodnúť, aké šance na schudnutie bez jojo efektu budete mať.

Chcete schudnúť alebo by ste mali, resp.potrebujete schudnúť? V tom je prvý veľký rozdiel medzi úspechom a neúspechom pri chudnutí – či „chcete“, alebo či by ste len „mali“. Možno si poviete, že je to nezmysel, že chudnutie je predsa o kalóriách. Ja si myslím, že nie. Však čítajte ďalej a na záver si urobte úsudok

Ak si úprimne hovoríte „chcem schudnúť“, tak to zvládnete, alebo máte aspoň veľkú šancu. Pretože ak úprimne chcete, tak určite máte silný dôvod prečo chcete schudnúť a pravdepodobne to aj z vládnete. V takom prípade nemusíte čítať ďalej a pokračujte tu “Chcem schudnúť”

Pokiaľ len potrebujete (mali by ste) schudnúť, pravdepodobne je to len taký „výkrik do tmy“, síce sa pustíte do chudnutia, ale pravdepodobne časom to presvedčenie o chudnutí z Vás vyprchá a vzdáte to a preto si radšej ušetrite čas a pozrite si radšej nejaký film, choďte na zákusok, vínko,… – jednoducho asi neschudnete!!  Nie, nie neodchádzajte, opravím sa …. určite neschudnete (teda ak nie ste extrémne cieľavedomý, v takom prípade bude stačiť aj “potrebujem schudnúť”). Ale môžete to aj zmeniť!!!

Aký je v tom rozdiel? Chcieť (naozaj chcieť) znamená, že to cítite vo vnútri, vďaka čomu dokážete prekonať aj prekážky, ktoré Vám určite prídu do cesty. Pri myšlienke na to čo chcete a predstave, že to už máte sa cítite blažene. (napr. keď ste zaľúbená/ný, ako sa cítite pri myšlienke na svoju polovičku – úžasne, pretože ho (ju) chcete, samozrejme mať stále pri sebe.

Potrebovať znamená napríklad: keď Vám lekár povie, že sa máte zdravo stravovať, aby ste v budúcnosti nemali zvýšený cholesterol a Vy síce viete, že potrebujete, resp. mali by ste, ale aj tak si dáte to čo máte tak neodolateľne radi a kašlete na to.(teda aspoň väčšina).

Pokiaľ by Vám ale lekár povedal, že sa máte zdravo stravovať, ináč o mesiac dostanete rakovinu, hneď by sa z „mal by som“ stalo „chcem schudnúť“– pretože to už bude silný dôvod. To že v budúcnosti môžete mať vysoký cholesterol je slabé a preto je nám to v podstate jedno, ale o mesiac rakovinu? To už je dôvod. A tak je to i pri chudnutí. „Chcem schudnúť“ = silný dôvod, „mal by som“ = slabý dôvod. A podľa toho dopadne aj výsledok chudnutia.

Zmeňte „potrebujem – mal by som“ na „chcem“

Ako? Odpoveď je jednoduchá – PREDSTAVIVOSŤ – predstavujte si, čo Vám do života prinesie pekné a zdravšie telo. Čo Vás ako prvé napadlo? Môže to byť Váš dôvod, prečo schudnúť. Porozmýšľajte ešte viac: krajšia postava, uznanie druhých, sebavedomie, záujem opačného pohlavia, úspech,…. To je nádhera, že? A od teraz si to predstavujte tak často, až kým sa z mal by som, nestane úprimné chcem. Ako často?  – napríklad 5 krát denne sa na minútu posaďte, uvoľnite sa, zavrite oči a predstavujte si všetku tú nádheru, čo Vám pekná postava prinesie. Na začiatku môžete mať pocit, že sa klamete, ale verte, že časom tomu podľahnete. Garantujem, že ak to urobíte, tak po týždni, dvoch sa z potrebujem schudnúť stane chcem schudnúť a už Vám nič nebude brániť v ceste za peknou postavou. Veď sto krát opakovaná lož sa stáva pravdou :-)!!!

Aj toto môže byť Váš dôvod prečo schudnúť

Ak chcete schudnúť, tak ho už máte, dbajte ale na to, aby ste ten dôvod mali celý čas pred očami – pomôže Vám to zmeny súvisiace s chudnutím zvládnuť. Pokiaľ dôvod ešte nemáte, môže to byť jeden z nasledujúcich

1. Zdravie to aby sme boli zdravý, je dôležitejšie ako čokoľvek iné. Skúste sa tešiť zo života s bolesťami kĺbov alebo s diagnostikovanou rakovinou. Je bohužiaľ pravdou, že zdravie si často začneme vážiť až keď oň prídeme. Dnes je aj štatisticky dokázané, že ľudia s nadváhou zomierajú mladší. Už i mierna nadváha nadmerne zaťažuje vaše telo. Každé kilo navyše nadmerne zaťažuje vaše kĺby, vaše srdiečko….. .  S nadváhou súvisí aj množstvo odpadových a toxických látok, ktoré sa vo vašom tele hromadia. Nečudujte sa, že ste stále unavený, jednoducho máte v tele veľa odpadu. Pokiaľ sa rozhodnete schudnúť výrazne znížite aj riziko civilizačných ochorení ako je cukrovka, rakovina, infarkt. A pritom stačí len tak málo, stačí sa len rozhodnúť a chcieť niečo zmeniť. Neodkladajte chudnutie na dobu, kedy Vám už ani zdravé chudnutie nemusí pomôcť.

2. Zvýšené sebavedomie či chcete alebo nie, výška nášho sebavedomia ovplyvňuje každodenné situácie. Či sú to pracovné stretnutie, stretnutia so známymi, čí každodenné situácie. Nie každý si to uvedomuje, ale skúste si všímať ľudí okolo seba, napr. pri nakupovaní sa personál obchodu nespráva úplne rovnako ku všetkým. Vyššie sebavedomie vám dokáže pomôcť aj pri hľadaní lepšej pracovnej pozícií, či pri povýšení. Pri nadváhe však nie je ľahké mať správne sebavedomie. Ľudia s nadváhou či obezitou sa väčšinou podceňujú, neveria si, nepáčia sa sami sebe. Vďaka čomu v živote nevyužívajú všetky príležitosti a často premrhajú zaujímavé životné príležitosti. Úspešné chudnutie Vám určite zvýši sebavedomie.

3. Výmena šatníka už vás nebavia dlhé, rozťahané pulóvre? V obchode máte problém zohnať vo svojej veľkosti oblečenie, ktoré sa vám páči? Chcete sa obliekať modernejšie a pritom vyzerať dobre? Aj to môže byť jeden z tých správnych dôvodov prečo schudnúť. Každý z nás sa chce páči sebe či okoliu a nový šatník poteší určite každého. Aj toto môže byť dôvod na začatie chudnutia.

4. Zlepšenie kondície konečne môžem robiť všetko čo chcem bez toho, aby som fučal a lapal po dychu. Ísť na turistiku bez obáv či to zvládnem, užiť si hru s deťmi, prípadne vnúčatami bez únavy po desiatich minútach.

Kľudne si nájdite svoj vlastný dôvod, tieto sme uviedli preto, lebo pre mnohých by hlavne prvé dva mohli byť výraznou pozitivnou zmenou ku lepšímu životu. Zdravie si väčšinou nevážime až kým ho nestratíme, primerané sebavedomie mnohým chýba.

PS: Vôbec nezáleží na tom, či chcete schudnúť 5 kg, 10 kg, 20 kg alebo 30 kíl, pretože ak naozaj chcete a budete sa snažiť, tak neostane len pri chudnutí ale podarí sa Vám konečné a definitivné schudnutie bez jojo efektu. Na opačnej strane ostanú tí, ktorí si už roky hovoria „potrebujem schudnúť – mal by som“ a nepodarilo sa im schudnúť ani 5 kíl.

Už viete,či chcete alebo potrebujete?  A nezabudnite potom na ďalší, veľmi podstatný krok, kde sa pozrieme na to “Ako schudnúť”

Share Button

One Response to Chcem schudnúť alebo len potrebujem a snívam?

  1. Danka píše:

    Vyjadrite svoj názor, prípadne napíšte svoju otázku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme