Reklama
Reklama

Bazálny metabolizmus – výpočet (Kalkulačka)

Čo je to bazálny metabolizmus? Ako Vám pomôže jeho hodnota pri chudnutí? Chcete schudnúť? Neviete koľko kalórií môžete denne zjesť? Urobte si výpočet bazálneho metabolizmu.

Vzorec na výpočet bazálneho metabolizmu je ďalej v článku

Čo je to bazálny metabolizmus?

Laicky povedané bazálny metabolizmus je hodnota, ktorá vyjadruje, koľko Vaše telo za deň spáli kalórií, pokiaľ by ste sa ani nepohli, resp. je to množstvo za deň spálených kalórií Vášho tela v kľude. Pokiaľ poznáte hodnotu svojho bazálneho metabolizmu, dokážete tomu prispôsobiť svoj jedálniček.

Príklad: Ak výpočet bazálneho metabolizmu vyšiel napr. 1500 kalórií za deň a pohybom ste spálili napr. 500 kalórií za deň, to je spolu 2000. Ak denne zjete 1300 kalórií, tak tých zvyšných 700 si telo zoberie zo zásob a naštartujete svoje chudnutie (pozor to je len teória, prax môže byť iná – čítajte ďalej)

Urobte si aj výpočet ideálnej váhy – “ideálna váha”

Bazálny metabolizmus – KalkulačkaVýpočet bazálneho metabolizmu – vzorec

Vzorcov na výpočet je viacero , výsledky sú približne rovnaké, tak Vám uvediem ten jednoduchší:

Ženy: (1,85 x výška v cm) + (9,55 x hmotnosť v kg) – (4,67 x vek) a pripočítajte 655 = Váš bazálny metabolizmus

Muži: (5 x výška v cm) + (13, 6 x hmotnosť v kg) – (6,7 x vek) a pripočítajte 66 = Váš bazálny metabolizmus

Pozn.: Pre správny výpočet najskôr vypočítajte hodnoty v zátvorkách a ti následne sčitujte resp. odčitujte. Výsledok by mal byť v rozmedzí od 1000 kcal do 3000 kcal

Pozn.: Výsledná hodnota je v kalóriách (kcal), ak chcete hodnotu v kilojouloch (kj), vynásobte výsledok  x 4,2 = bazálny metabolizmus v kilojouloch (kj)

Ako vážne brať vypočítanú hodnotu bazálneho metabolizmu?

Vyzerá to veľmi jednoducho, ale….. Tých ale ohľadom výpočtu bazálneho metabolizmu je viac. Keďže výpočet bazálneho metabolizmu vychádza z váhy, výšky a veku, nezohľadňuje veľa ďalších faktorov, ktoré vplývajú na skutočný bazálny metabolizmus. Je to podobné ako pri presnosti BMI indexu (pre výpočet Bmi si kliknite na “Bmi kalkulačku”). Pozrite si skresľujúce faktory hodnôt bazálneho metabolizmu.

 1. Množstvo svalovej hmoty – vplyv na bazálny metabolizmus: vo výpočte nie je zohľadnené množstvo svalstva. V čom je rozdiel?  Príklad: ako príklad si dve ženy (platí aj u mužov). Obe majú 30 rokov, obe vážia 80 kíl a majú 170 cm. Ale jedna z nich viac športuje a má o 5 kíl viac svalovej hmoty (druhá má o 5 kíl viac tuku). Keďže ale svalstvo aj v kľude spaľuje niekoľko násobne viac ako tuk, tak prvá žena má určite vyšší bazálny metabolizmus ako druhá. Ale podľa vzorca na výpočet bazálneho metabolizmu je hodnota bazálneho metabolizmu rovnaká (1593 kcal).
 2. Genetika – vplyv genetiky na nepresnosť výpočtu bazálneho metabolizmu je výrazný. Niekto je útly, niekto má ťažšie kosti, iný má viac svalov…..  ani jeden z týchto faktorov vzorec na výpočet bazálneho metabolizmu nezohľadňuje a preto zvyšuje nepresnosť výpočtu.
 3. Použitie hodnoty bazálneho metabolizmu pri chudnutí – koľko kalórií denne zjete, to sa ako tak dá vypočítať. Ale pokiaľ chcete schudnúť, resp. naštartovať účinné chudnutie, je dobré vedieť, koľko kalórií spálite pri určitej aktivite. A tu je problém. Tabuľky na chudnutie, ktoré uvádzajú koľko kalórií spálite pri danej činnosti sú opäť len všeobecné. Aj tu platí, že dvaja ľudia pri rovnakej aktivite nespália rovnako kalórií, pretože každý človek je iný. A to opäť znižuje využitie výpočtu bazálneho metabolizmu v praxi.
 4. Ak chcete schudnúť, tak výpočet bazálneho metabolizmu a počítanie kalórií nestačí. Jedným z najdôležitejších faktorov pri chudnutí, je pravidelnosť stravy a zdravá strava. Preto nezabúdajte, že čísla môžu klamať ak Vám výpočty ukážu, že by ste mali chudnúť, realita môže byť iná

Neviete ako schudnúť – prečítajte si 5 minutový “rýchlokurz chudnutia”


Bazálny metabolizmus a jeho vplyv na chudnutie

Bazálny metabolizmus má výrazný vplyv na chudnutie. Ak Vaše telo spaľuje viac, tak chudnutie bude pre Vás jednoduchšie. Ak chcete zrýchliť svoj bazálny metabolizmus, tak pri chudnutí nezabudnite na vhodnú pohybovú aktivitu a jedzte dostatočné množstvo bielkovín. Ak chcete schudnúť a na chudnutie si vyberiete hladovku alebo nejakú nezmyselnú diétu, tak Vaše telo bude spaľovať vlastnú svalovú hmotu, čo bude mať na chudnutie negatívny vplyv, pretože si bazálny metabolizmus budete spomaľovať. A spomalený bazálny metabolizmus je prvým krokom ku jojo efektu. Nezabudnite, že jediné správne, resp. účinné chudnutie je zdravé chudnutie, čo znamená, že Vaše telo musí mať pri chudnutí dostatok všetkých živín. Iba tak sa Vám môže podariť schudnúť natrvalo a bez jojo efektu.

Bazálny metabolizmus – zhodnotenie

Ak chcete schudnúť alebo len tak zistiť hodnotu svojho bazálneho metabolizmu, tak výpočet hodnoty bazálneho metabolizmu treba brať s rezervou, ale nejakú vypovedaciu hodnotu tento výpočet určite má. Je to podobné ako s presnosťou Bmi indexu.

Share Button

6 Responses to Bazálny metabolizmus – výpočet (Kalkulačka)

 1. Visperas de festivos y festivos consultar.

 2. J píše:

  dobry vecer.bazalny metabolizmus mi vysiel 912,78.pocitala som si ho spravne?nie je to nejako malo?

 3. mia píše:

  Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu?
  Taktiež sa radím týmto BM… Stiahla som si šoku takže je to jednoduche ale k veci: pred chudnutim som mala vysnívanú váhy, kt. Som už dosiahla(hlavne vďaka pohybu!) Ale teraz som v takej fáze kde by som si ju mala udržiavať, lenže mne stale klesá aj napriek tomu že denne primem o 1/2 viac kj ako by som mala. Za posledný mesiac som schudla ďalšíe 1,5kg…niektoré ženy by sa potešili ale z mojou váhou má to desi. Je problém v tom že som prestala tak intenzívne cvičiť a svalstvo upadá alebo preco?

 4. Erika píše:

  Dobrý deň chcela by som sa spýtať keď mi vyšlo 1481 a k čomu mi to bude ?
  Ďakujem

 5. kika píše:

  Dobry den, chcem sa pytat, ze preco na stranke je napisane ze kalorie a v zatvorke kcal, co je kilokaloria, co je velyk rozdiel. A ked pozeram ine straqnky kde su napriklad udane ze kolk oenergie spotrebujem pri urcito msporte tak tam je cal (kaloriach), co znamena ze 60 min behanin spalim cca 700 – 1000 cal, co je dost malo ked prijem je pisany tu od 1000 do 3000 kcal (kilokalorii)???

  • TommySTAR píše:

   V prípade Kalorií a Kcal, je to rozdiel ale v tomto prípade si myslím, že veľa ludí si to mýli. V tomto prípade si myslím, že ide taktiež o preklep. Všeobecne sa v praxi používajú Kcal. Takže aj ak je písane kalorií, tak po vaäčšine ide o Kcal.
   Čo sa týka behania, tak počas behu sa iba začína spalovať energie. Počas behu sa spáli cca 1/3, a zvyšne 2/3 spalujú následne. Ale v tomto prípade to je najskôr myslené tak, že kolko spáliš dokopy(počas behu aj potom). Lebo 1000 Kcal za 60 minút behu to by musel byť skutočne Veľmi vysoko intenzívny intervalový beh, alebo šprint.
   Dúfam, že som poradil

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme