Reklama
Reklama

Beh, behanie – chudnutie behom

Behanie - beh a chudnutie

Chcete schudnúť? Začnite správne a máte veľkú šancu. Ak zle začnete, máte istotu, že aj napriek snahe neschudnete. Viac v článku chudnutie-ako začať.

Chcete schudnúť? Chcete si zlepšiť zdravie a kondíciu? Začnite behať!!!. Chudnutie, zdravie a beh sa vhodne dopĺňajú. Pri chudnutí behom si však dávajte veľký pozor na to, aby ste si neublížili. Ako začať ak ste už obézny? Koľko kalórií spálite behom? Čo robiť ak sa dostanete do stereoptypu? Ako sa stravovať a je lepší beh na rýchlosť alebo na vzdialenosť? Na všetky tieto otázky Vám dáme odpoveď. Potom sa stačí už len rozhodnúť a začať. Čoskoro Vám nielen Vaše zdravie ale i postava budú vďačné.

Beh, behanie – spotreba kalórií

Spotreba kalórií pri behu závisí od Vašej hmotnosti a rýchlosti behu, resp. behania. . Výsledná spotreba kalórií je uvádzaná za 60 minút, resp 1 hodinu behania

Vaša váha je                                   60 kg              75 kg                    90 kg  

Beh – 9 km/h (pomalý)                 610 kcal           760 kcal            920 kcal

Beh – 12 kmh / (rýchly)                761 kcal           920 kcal           1105 kcal

Beh  – šprint                               1062 kcal          1310 kcal          1597 kcal

Prečo je beh vhodný na chudnutie?

behanie a chudnutieBehanie je na chudnutie optimálne z toho dôvodu, že pre Vaše telo je prirodzené a spálite pri ňom dostatočné množstvo kalórií. Behanie zapája prevažnú časť Vášho svalstva a okrem chudnutia zvyšuje kapacitu pľúc, pomáha Vašim cievam a srdcu, resp. Vášmu zdraviu. Pokiaľ chcete schudnúť, zamerajte sa prevažne na vytrvalostnejší beh. To znamená 2-3 v týždni aspoň po 30 minút. Nezabudnite na kvalitnú obuv a behajte radšej na mäkšom podklade.


Iba správne behanie bez zranení Vám prinesie pocit šťastia, lepšie zdravie a peknú postavu. “Viete ako správne behať?”


Ste už obézny? (máte veľkú nadváhu)

Tak s behaním opatrne. Vaše telo na beh nie je pripravené. Pokiaľ začnete hneď behať, môžete si viac ublížiť (kĺby, svaly, šľachy,…..). Aj na dobré veci si telo musí postupne zvyknúť. Preto minimálne 3 týždne nahraďte behanie, rýchlou chôdzou. Potom pomaly začnite behať. Pokiaľ máte iné zdravotné problémy, poraďte sa so svojím lekárom, či je behanie pre Vás vhodné.

Behať rýcho alebo pomalšie?

Je jedno či chcete behať kvôli chudnutiu alebo pre zdravie. Najoptimálnejšie je behať na vytrvalosť (pomalšie) a 2 krát v týždni pridať na záver behu tzv. intervalový beh (striedanie šprintu a pomalého behu). To znamená, že posledných cca 15 minút behania striedajte 30 sekundové šprinty s 90 sekundovým rekreačným behom. Viac o intervalovom behu a iných intervalových aktivitách sa dozviete “v tréningovom pláne”.

Behanie, chudnutie a stereotyp

beh, behanie v mestePokiaľ začnete behať, tak pre telo je to pozitívny šok. Naštartuje sa, začne spaľovať tuky, ale časom si zvykne na záťaž. Jednak ak budete behať stále rovnako (miesto, čas,…), dostanete sa časom do určitého stereotypu – nudy. To v konečnom dôsledku môže znamenať, že na behanie časom zanevriete. Meňte si svoju trasu behu, behajte s niekým,…. – urobte všetko preto, aby Vás behanie bavilo. Vaše zdravie a postava to ocenia.Druhý typ stereotypu postihne Vaše telo. Časom si zvykne na záťaž, čo sa prejaví postupným spomaľovaním metabolizmu a tým aj zastavením chudnutia. Preto postupne zvyšujte rýchlosť behu, prípadne vzdialenosť a kombinujte kondičný beh s intervalovým behom.

Behanie, chudnutie a výživa

Nezabúdajte, že pri správnom chudnutí Vám pohyb pomôže. Ale výživa tela je minimálne rovnako dôležitá ak nie dôležitejšia. Pri každom pohybe, pri behaní to platí dvojnásobne, sa telo vyčerpáva a opotrebúva. Vznikajú voľné radikály, ktoré telo potrebuje eliminovať.  Preto nevyhnutnou súčasťou pohybu musí byť  správna výživa. Nepodceňte to!!! Pokiaľ si po behaní poviete, že už nebudete nič jesť, aby ste si to nepokazili, tak to je najväčšia hlúposť, ktorú môžete urobiť. Telo potrebuje proteíny a ostatné živiny.

Jojo efekt – behanie a chudnutie

Pokiaľ sa na začiatku silne namotivujete a budete behávať 4-5 krát v týždni, tak Vám chudnutie pôjde rýchlejšie. Ale má to aj druhú stranu mince. Pokiaľ schudnete a prestanete behať, tak zákonite priberiete späť a sklamete sa. Ale dobrá správa je tá, že behanie si Vás časom pre svoje účinky na zdravie podmaní a nebudete chcieť prestať. Bude ale stačiť, aby ste si na behanie našli čas už len 2-3 krát v týždni.

Na záver 

Ak viete ako na to, tak behanie bude pre Vaše zdravie len a len prospešné. Naučte sa správnu techniku behania, nezabudnite na výživu pre telo, kvôli správnej regenerácii a hlavne sa premôžte, aby ste vôbec začali behať. Následne už len s radosťou sledujte, ako sa Vám zlepšuje kondícia a postava, upevňuje zdravie a ako sa stávate šťastnejším človekom. Behu zdar!

Share Button

3 Responses to Beh, behanie – chudnutie behom

  1. Peter píše:

    z vlastnej skusenosti intenzivny trening po behu mi funguje na chudnutie najlepsie, ale skor vo forme posilky ako behu. Vtedy davam pred treningom aj T5 ktora ma perfektne nabudi a v pohode zvladnem cely trening https://anilab.sk/produkt/t-5-zionlabs-60-kapsul/

  2. Jana píše:

    Beh je jeden z mojich najobľúbenejších športov. Podarilo sa mi vďaka nemu schudnúť už pár pekných kíl. Len je veľmi podstatné nájsť si vhodné topánky ktoré sadnú na nohu. Napríklad na webe https://www.adamsport.eu/damska-bezecka-obuv/ je pekný výber topánok, vrelo odporúčam.

  3. Danka píše:

    Vyjadrite svoj názor, prípadne napíšte vašu otázku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme