Reklama
Reklama

Kríza pri chudnutí alebo zastavenie chudnutia

nezdravé jedlo - tučná žena

Dali ste sa na chudnutie? A chudnete? Pravdepodobne sa Vám časom stane, že pri chudnutí nastane kríza a chudnutie sa z určitých dôvodov spomalí alebo zastaví. Už rozhodnutie začať chudnúť, či samotný začiatok chudnutia neboli jednoduché, tak si hlavne dajte pozor, aby ste kvôli nejakej “blbosti” celé chudnutie nepokazili a nepremárnili to vynaložené úsilie. Veď cieľ je možno tak blízko, možno už za najbližšou prekážkou, ktorú stačí prekonať. Aký typ krízy, resp. prekážky sa Vám najčastejšie postaví do cesty a ako ich prekonať? 

3 časté príčiny krízy – keď sa chudnutie zastaví

Chudnutie je proces na dlhšie obdobie – väčšinou až na niekoľko mesiacov. A preto je normálne, že počas chudnutia nastane obdobie, kedy sa človeku prestane s chudnutím dariť – dostane krízu. Má to viac dôvodov. Prvý dôvod krízy – zastavenia chudnutia: Pokiaľ úspešne začnete chudnúť, tak ste nadšený, chudnutie Vás baví, sledujete úbytky na váhe,… Ale časom sa dostanete do stereotypu a úvodné nadšenie postupne vyprcháva. Začnete robiť chyby – poľavíte  (prehrešky, vynechanie pohybu,…) Chudnutie sa spomalí alebo zastaví, čo môže byť začiatkom konca celého chudnutia.

Druhým dôvodom spomalenia, resp. zastavenia chudnutia je prvotný výrazný úbytok váhy – ak ste už schudli napr. 15 kíl, tak Vaše telo si na ten úbytok musí zvyknúť a dočasne sa chudnutie zastaví, resp. spomalí. Tretím, najhorším dôvodom zastavenia chudnutia, je zle zvolená diéta na chudnutie. Pokiaľ ste začali chudnúť pomocou zlej diéty, Vaše telo nemá dostatok napríklad živín a bielkovín, sacharidov,… alebo naopak má niečoho priveľa, a preto Vám to z dlhodobého hľadiska nepomôže natrvalo schudnúť (telo pri chudnutí spaľuje vlastnú svalovú hmotu, alebo má veľa kalórií, alebo má málo výživy a pod). To sa prejaví trvalým zastavením chudnutia a s vysokou pravdepodobnosťou nastane jojo efekt.

Ako zachrániť chudnutie?

Na každého ale občas príde väčšia, či menšia kríza. Niekto ju ľahko zvládne, niekto naopak má čo robiť, aby celé chudnutie nevzdal. Neviem do ktorej skupiny patríte práve Vy, ale každopádne sa Vám pokúsime dať rady ako to zvládnuť, resp. chudnutie nepokaziť.

Teóriu o chudnutí ovláda veľa ľudí. Lenže teória je jedna vec a prax druhá. Bohužiaľ tá naša „guľa“ na krku sa nie vždy rozhoduje racionálne a často aj keď vieme, čo by sme mali robiť, rozhodne sa ináč. Čo s tým? Ako naviesť svoju hlavu k tomu, aby nerobila za nás zlé rozhodnutia?

Ako prekonať spomalenie, zastavenie chudnutia, resp. krízu?

  1. Základným a najdôležitejším momentom pri prekonaní krízy, je nájdenie presného dôvodu problému pri chudnutí. Pokiaľ nezistíte presnú príčinu Vašej krízy, resp. zastavenia chudnutia, s najväčšou pravdepodobnosťou Vaše chudnutie skončí neúspechom.
  2. Pokiaľ chudnete správne (máte vhodne zvolený spôsob chudnutia – zdravé chudnutie) a ste si istý, že nerobíte prehrešky, tak na opätovné naštartovanie chudnutia Vám pomôžu tri  veci. Prvá je trpezlivosť (viera v samého seba), druhá je dodatočné stimulovanie tela pri chudnutí – pridajte si ďalšiu pohybovú aktivitu, resp.  zintenzívnite súčasný pohyb, tretia: skontrolujte si svoj jedálniček – často sa stáva, že jedálniček je časom omnoho horší ako na začiatku, navyše je potrebné si skontrolovať, či jedávate dostatok bielkovín (vypočítajte si na “bielkovinovej kalkulačke”), či máte dostatok živín (ovocie a zelenina) a samozrejme si skontrolujte množstvo prijatých kalórií. Nezabudnite aj na pitný režim.
  3. Viete, že ste zlyhali (prehrešky, menej pohybu,…) – V takom prípade Vám pomôže kombinácia dvoch vecí. Po prvé – hneď si začnite poctivo písať, čo a kedy ste zjedli a každý večer si to zhodnoťte a po druhé: začnite chudnúť akokeby odznova  – odvážte sa, naplánujte si chudnutie, v mysli si uvedomte dôvody, prečo chcete schudnúť (aké to bude, keď na váhe uvidíte ubúdať kilá), atď. Jednoducho zabudnite na to, čo bolo a hurá do chudnutia
  4. Ak chudnete zlou – nezmyselnou diétou, tak jediná možnosť je zmeniť tento spôsob chudnutia a ísť pekne krok po kroku. Pokiaľ ste pri nezmyselnej diéte schudli, pravdepodobne ste si aj “spomalili” metabolizmus a opätovné naštartovanie chudnutia môže trvať niekoľko dní až týždňov. Hold, to je daň za predchádzajúcu chybu. Pre inšpiráciu si pozrite jedálniček na chudnutie.

Psychika je psychika. Niekto dokáže ísť pri chudnutí ako hodinky (presne podľa plánu až do cieľa), iný sa musí s chudnutím viac vytrápiť. Ale jedno viem určite!!! Každý to dokáže, ak vie ako na to a bude si veriť! Každopádne Vám pri chudnutí držíme palce a v ďalších článkoch sa Vám budeme snažiť ešte viac pomôcť a poradiť. A nezabudnite – určite to zvládnete!!!

Share Button

One Response to Kríza pri chudnutí alebo zastavenie chudnutia

  1. Danka píše:

    Vyjadrite svoj názor, prípadne napíšte svoju otázku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme