Reklama
Reklama

Naplánujte si pri chudnutí zlyhanie a schudnite

prekyslenie, odkyslenie, ocista, detoxikacia

Tak tomu sa povie nadpis. Mám si plánovať zlyhanie pri chudnutí, aby som schudol/la?. Na prvý pohľad to znie ako úplný nezmysel, ale najzaujímavejšie je, že u väčšiny z Vás to bude platiť do bodky a môže Vám to pomôcť nielen schudnúť, ale následne si váhu aj udržať a naspäť nepribrať.

Dosiahnete svoje ciele?

Začnem trochu okľukou. Sme ľudia a nie stroje. Máme pocity, emócie,… – a tie nás neskutočne ovplyvňujú. A asi mi dáte za pravdu, že pre človeka ako takého je najdeprimujúcejšie, pokiaľ zlyhá, bez ohľadu na to o akú činnosť sa jedná. Nemám na mysli to, že ak sa o niečo pokúsite a nepodarí sa Vám to – to je v poriadku. Ale situácia, keď si niečo zaumienite a následne sa o to vzdáte (zo strachu, z nedbalosti, z lenivosti,…), to je to, čo Vás zráža do kolien. Teda aspoň Vašu psychiku. Ak sa to pár krát zopakuje, tak začnete o sebe čím ďalej, tým viac pochybovať. Jednoducho si prestanete veriť. Pokiaľ si neveríte, ste predurčený na neúspech. A to asi nechcete.

Nemusíte mať prehnané sebavedomie, nemusíte byť premotivovaný, stačí ak si stanovíte reálne ciele, urobíte si primeraný plán a pôjdete krok po kroku.

Často sa stáva, že začnete dodržiavať plán, nasledujete svoje ciele a príde jedno zlyhanie – porušenie, ktoré Vám nahlodá psychiku, prinesie výčitky,…. To môže následne spôsobiť ďalšie zlyhania a tým v konečnom dôsledku aj ukončiť cestu za Vašim cieľom. A to predsa nechcete.

A čo s tým? Riešenie je jednoduché. Zahrňte si do plánu aj zlyhanie (mimochodom, zlyhanie je jediná vec, ktorú nemusíte dodržať J), ktoré Vám vytvorí „bezpečnostný vankúš“ pre Vašu psychiku.

Ako na to pri chudnutí?

Zo všeobecnej roviny, prejdem už na oblasť chudnutia. Ako si pri chudnutí naplánovať zlyhanie tak, aby som schudol/la? Ukážeme si to na príklade (plán je len v skratke, je ilustratívny, reálne musí byť komplexnejší).

Plán na chudnutie  – bez naplánovaného zlyhania

Chcete schudnúť napríklad 10 kíl. Chcete schudnúť zdravo, takže si uvedomujete, že to bude trvať cca 3 mesiace a tak si urobíte plán. Keďže ste namotivovaný/á, naplánujete si to nasledovne

Strava – budem jesť  5 krát denne, úplne vynechám sladké a vyprážané a súčasťou stravy musí byť ovocie a zelenina. Energetický príjem bude maximálne 1100 kalórií, keďže Vážim x kíl.

Cvičenie – budem cvičiť 4 krát v týždni minimálne 1 hodinu

Plán na chudnutie – s naplánovaným zlyhaním

Chcete schudnúť napríklad 10 kíl. Chcete schudnúť zdravo, takže si uvedomujete, že to bude trvať cca 3 mesiace a tak si urobíte plán. Keďže ste realista, naplánujete si to nasledovne (aj so zlyhaním)

Strava – budem jesť  5 krát denne, úplne vynechám sladké a vyprážané a súčasťou stravy musí byť ovocie a zelenina. Energetický príjem bude maximálne 1100 kalórií, keďže Vážim x kíl. Avšak 2 krát za mesiac, môže byť moja strava ľubovoľná.

Cvičenie – budem cvičiť 3 krát v týždni minimálne 1 hodinu. Za mesiac môžem vynechať 1 tréning.

Aký je skutočný rozdiel v týchto dvoch plánoch?

1.Čo sa energetickej hodnoty týka,

(zjedené kalórie, resp. spálené kalórie pri cvičení), tak verte tomu, že rozdiel v úbytku hmotnosti  v týchto dvoch plánoch bude maximálne 0,5 kila. Viac určite nie.

2.Čo sa však psychiky týka, tak verte, že rozdiel je obrovský.

chudnutie zdrava strava alebo maškrtyA: Koľko ľudí odkladá už samotný začiatok chudnutia, pretože o týždeň ide na oslavu, svadbu,… pretože detí majú sviatok a musím upiecť tortu,… a pod. Pokiaľ však máte plán s naplánovaným zlyhaním, tak verte, že môžete začať hneď  a nemusíte čakať na „vhodnú dobu“ na chudnutie. Pri pláne bez zlyhania jednoducho nezačnete, lebo viete, že by ste to porušili.

B: A čo taká neočakávaná situácia. Napríklad máte naplánovaný zdravý obed, ale nestihnete ho. Viete, že máte jesť zdravo ale zrazu je dostupná len pizza. Ak si ju dáte, porušíte plán. Ak si ju nedáte, taktiež porušíte plán, pretože máte jesť pravidelne. V konečnom dôsledku budete mať výčitky, ktoré môžu byť začiatkom konca úspešného chudnutia. Pokiaľ však máte plán s naplánovaným zlyhaním, tak si jednoducho dáte pizzu, odškrtnete si jedno zlyhanie a idete ďalej bez výčitiek.

C: Najväčší rozdiel spočíva však v tom, že pokiaľ máte plán s naplánovanými zlyhaniami, tak máte väčšiu šancu celé chudnutie úspešne dokončiť. Navyše tento plán Vám neprikazuje dodržať zlyhania, takže ak máte chuť a motiváciu, môžete celé tri mesiace šlapať ako hodinky. Jednoducho len pri chudnutí získate „bezpečnostný vankúš pre svoju psychiku“ pri neočakávaných situáciách. 95% z Vás bude s plánom na chudnutie s naplánovanými zlyhaniami väčšiu šancu schudnúť. A tých 5% sú ľudia, ktorí sú extrémne cieľavedomí a vždy dosiahnu, čo si zaumienia, resp. vždy vydržia, až kým nedosiahnu svoj cieľ. Ak patríte medzi týchto 5%, tak si do plánu nedávajte žiadne zlyhanie, pretože určite schudnete.

Nezabudnite, že na úspech pri chudnutí vplýva:

cca 50% – stav Vašej mysle (psychika, cieľavedomosť, zvládanie emócií)

cca 50% – vhodná strava, pohyb, dobrý plán

Začnite chudnúť ešte dnes, čím skôr začnete, tým skôr schudnete!!!

Share Button

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme