Reklama
Reklama

DASH Diéta

Dash diétaSkúšali ste už množstvo diét na chudnutie, ktoré boli vraj zaručene účinné a bez jojo efektu, ale žiadna Vám nepomohla? Máme pre Vás dobrú správu. Vedci vynašli novú účinnejšiu a hlavne zdravšiu DASH diétu. Účinný jedálniček na konci článku.

Možno ste už o nej niečo počuli, ale v Amerike je už tretím rokom jedna s najlepšie hodnotených diét na chudnutie.

Ako vznikla a kde sa skrýva jej tajomstvo úspechu? To všetko Vám objasníme v tomto článku o čoraz populárnejšej DASH Diéte.

DASH Diéta – vznik a cesta k slávnej budúcnosti

Začalo sa to nevinne v jednom z amerických centier pre zdravie, konkrétne Národný inštitút pre srdce, pľúca a krv (National Heart, Lung, and Blood Institute – NHLBI). Pôvodný plán bol vyvinúť jedálniček pre ťažko chorých ľudí, ktorý museli prijímať iba kvalitnú, vyváženú a zdravú stravu.

Výskum prebiehal pod drobnohľadom v 4 zdravotníckych zariadeniach s odborníkmi na zdravie a výživu. To znamená, že v podstate túto diétu vyvinuli ozajstný odborníci, ktorých cieľom nebolo vytvoriť primárne jedálniček na chudnutie ale pre zdravie. Hlavným cieľom bola diéta určená pre osoby trpiace vysokým krvným tlakom (Hypertenzia).

Stala sa ale neočakávaná situácia, počas testovania sa zistilo, že DASH Diéta pomáha nielen znižovať hladinu cholesterolu, pomáha proti chorobám diabetes, srdcové problémy, dokonca aj proti rakovine a ďalšie zdravotné komplikácie.

Ale pre nás asi najdôležitejšia správa bola, že účinne pomáha redukovať nadváhu a dokonca ju udržuje na správnych hodnotách.

Po týchto zistení sa stala “upravená strava” v sanatóriách, jedna s najpopulárnejších diét na svete známou pod menom DASH Diéta.

DASH Diéta – Dve fázy a postup

 • Prvá Fáza: Prvá fáza DASH Diéty trvá dva týždne, počas ktorých konzumujete hlavne zeleninu. Počas týchto dní, kedy konzumujete hlavne zeleninu, je cieľom naštartovať Váš metabolizmus na “vyššie otáčky” a tým sa podporí aj účinnejšie chudnutie.
 • Druhá Fáza: V druhej fáze pridávate do každodenného jedálnička celozrnné potraviny a potraviny bohaté na bielkoviny.

Bielkoviny sú charakteristické tým, že strava, ktorá ich obsahuje má väčšinou nízky alebo stredný glykemický index, čo pri chudnutí zabráni chúťkam na sladkosti. Jedlá s vyšším obsahom bielkovín Vás zasýtia na dlhšiu dobu.

DASH diéta – Jedálniček a stravovanie

Ak sa bojíte, že s DASH Diétou budete musieť hladovať, Vaše obavy sú neopodstatnené. Cieľom DASH diéty nieje zložité počítanie kalórií a ani dlhé hodiny rôznych cvikov, ale výber tých správnych potravín s obsahom dostatočne veľa vitamínov a minerálov. Tak aby jedálniček DASH diéty bol zvládnuteľný takmer pre každého.

Samozrejme pri každom chudnutí je potrebná aj zvýšená fyzická aktivita. Doporučujeme pravidelné prechádzky na čerstvý vzduch, prírody alebo parku.

Povolené potraviny:

 • Hydina, Ryby,Strukoviny, Zelenina, Sójové produkty, Nízkotučné mliečne výrobky, Vajíčka, Prospešné tuky (avokádo, oleje, semiačka, orechy),Nesladené dezerty,Ovocné a zeleninové šťavy, bylinné čaje

Zakázané potraviny:

 • Sladkosti, Fast food, Biele pečivo a chlieb, Biela múka a výrobky z nej, Sladené nápoje a džúsy, Ťažké dresingy a omáčky, Cestoviny, Alkohol

Počas držania DASH diéty je stravovanie zameriavané hlavne na príjem potravín s nízkym obsahom tuku. Dáva sa taktiež do popredia hlavne potraviny s vysokým obsahom vlákniny a  minerálov (vápnik, horčík, draslík).

Základom jedálnička tvorí ovocie a zelenina, celozrné cereálie, strukoviny, semená a orechy. Taktiež nízkotučné mliečne výrobky, plody mora, hydina. Obmedziť musíme konzumáciu sladkostí, sladených nápojov a všetko ostatne kde je pridaný cukor.

Jedálniček (jedálny lístok) – Dash diéta

Prvá fáza:

Raňajky: grahamový rohlík, ovocný jogurt, banán
Desiata: zeleninový šalát s ovocím
Obed: šalát s Duseným mäsom na zelenine
Večera: polovičná porcia z obedu

Raňajky: grahamový rohlík, maslo, mlieko, jablko
Desiata: zeleninový šalát s ovocím
Obed: chudé hovädzie mäso, paradajka a hlávkový šalát
Večera: polovičná porcia z obedu

Raňajky: grahamový rohlík s jogurtom, čerstvé ovocie, ovocný džús
Desiata: zeleninový šalát s ovocím
Obed: šalát s Duseným mäsom na zelenine
Večera: ovocný šalát z čerstvého ovocia a zeleniny

Druhá fáza:

Raňajky: cereálie s mliekom, 2x jablko, ovocný jogurt
Desiata: čerstvé ovocie
Obed: morčacie mäso, zeleninový šálát, jablko
Večera: špagety, paradajková omáčka

Raňajky: celozrný chlieb s rastlinnou nátierkou, ovocie
Desiata: jogurt a celozrný rohlík
Obed: rybie filé so zemiakovou kašou
Večera: čerstvé ovocie

Raňajky: cereálie s mliekom, 2x banán, ovocný jogurt
Desiata: čerstvé ovocie
Obed: šalát s Duseným mäsom na zelenine
Večera: špagety, paradajková omáčka

Dash diéta patrí medzi najzdravšie a a najúčinnejšie diéty, ktoré vsadia na pomalé ale systematické chudnutie. Ak zapojíte do držania Dash Diéty aj zvýšenú fyzickú aktivitu, výsledky sa čoskoro dostavia a vy sa budete spokojne pozerať ako nadmerné kilá systematicky miznú.

DASH Diéta – plusy a mínusy

Plusy

 • Vypracovaná a doporučovaná odborníkmi na zdravie
 • Pomalé a systematické chudnutie (eliminácia JoJo efektu)
 • Pravidelné stravovanie bez hladovania
 • Zvýšená konzumácia ovocia a zeleniny
 • Znižujete krvný tlak a hladinu cholesterolu
 • Pomáha predísť chorobami srdca, diabetesom a rakovinou
 • Ochrana pred ďalšími zdravotnými problémami

Mínusy

 • Časovo náročnejšia príprava jedál
 • Kontrola povolených a zakázaných potravín
 • Nutnosť dodržiavať jedálniček na chudnutie (ako pri každej diéte)
 • Prvá prísnejšia fáza Dash diéty

Výsledná známka:   2

Share Button

2 Responses to DASH Diéta

 1. Danka píše:

  Vyjadrite svoj názor, prípadne napíšte vašu otázku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme