Reklama
Reklama

Citrusové plody a chudnutie – sú vhodné?

citrusové smoothie - grapefruit a iné ovocie

Citrusové plody ako sú napríklad citrón, mandarínka, pomelo, pomaranč alebo grep sú vhodné pri zdravej redukcii hmotnosti alebo nie? Ako to je v skutočnosti? Ich vysoký obsah vitamínu C a iných zdravých živín pomáhajú celému organizmu. Navyše pre citrusové plody je typické, že obsahujú málo kalórií. Citrusy sú vhodné nie len v zimnom období, keď potrebujete podporiť svoju imunitu, ale aj keď…

Citrón pri chudnutí

Citrón je síce kyslý, ale o to zdravší, ako mnohé iné “sladké” druhy ovocia. Prečítajte si, či je vhodný a v akej forme pri chudnutí…

citron

Citróny dokonca obsahujú látky, ktoré v určitej miere napomáhajú zníženiu chuti do jedla a zrýchľovaniu metabolizmu. Vyššia dávka vitamínu C a kyselín dobre prečisťujú žalúdok a trávenie, podporujú uvoľňovanie prebytočnej vody v organizme a ešte aj zvýšia silu imunitného systému. Citróny sú ľahko dostupné ovocie, pomerne lacné, ale ako ich prijímať? Zjesť len tak citrón určite nie je dobré, vyskúšajte nasledovné tipy: citrónovú šťavu môžete zmiešať s vodou, citrón si môžete pridať do nesladeného čaju, smoothies nápoja alebo inej domácej šťavy. Citróny nielenže napomôžu chudnutiu, ale aj Vaše zdravie bude “skákať od radosti”.

Čo obsahuje citrón?

Vitamíny A, B, C, E, kyselinu pantoténovú, vápnik, železo, fosfor, horčík, draslík, zinok, meď, sodík, omega 3 a omega  mastné kyseliny.

voda s citronom

Citrón obsahuje minerály – 100 g

Železo 0,65 mg Zinok 0,2 mg
Vápnik 63,5 mg Meď 0,5 mg
Horčík 14 mg Omega 3 29 mg
Fosfor 13,8 mg Omega 6 59 mg
Draslík 138 mg Sodík 3,35 mg

Citrón obsahuje vitamíny – 100 g

Vitamín A 245 IU Vitamín B6 0,2 mg
Vitamín B1 0,2 mg Vitamín C 195 mg
Vitamín B2 0,15 mg Vitamín E 1,2 mg
Vitamín B3 0,4 mg K pantoténová 0,6 mg

Vplyvy citrónu pri chudnutí

Citrón je vhodný pomocník pri chudnutí. Okrem spomínaných účinkov na metabolizmus a zníženie chuti do jedla, má aj močopudné účinky a taktiež podporuje detoxikáciu organizmu.

Pomelo pri chudnutí

Má vôbec pomelo vplyv pri chudnutí, alebo nie? Ak áno, tak ako ho jesť?

pomelo - plody pomela na strome

Pomelo obsahuje vitamíny, minerálne látky a kyseliny, takže pri chudnutí ho môžete zvoliť ako doplnkové exotické ovocie. Pomelo sa konzumuje väčšinou surové, bez šupky, alebo sa pridáva do ovocných šalátov či smoothies nápojov. Taktiež sa niekedy pridáva do marmelád na spestrenie chuti. Celkovo má podobné využitie ako ostatné citrusové plody. Chuť pomela nie je extra výrazná. Je menej sladké ako pomaranč ale menej kyslé ako grep.

Čo obsahuje pomelo?

Pomelo je výdatným zdrojom draslíka a okrem toho aj: vitamínov B, C, fosforu, zinku, mangánu, horčíka, železa, sodíka, vápnika.

Pomelo obsahuje minerály – 100 g

Vápnik 9,5 mg Mangán 0.017 mg
Sodík 1 mg Zinok 0.08 mg
Železo 0.11 mg Draslík 216 mg
Horčík 6 mg Fosfor 17 mg

Pomelo obsahuje vitamíny – 100 g

Vitamín C 36 – 49,8 mg
Vitamín B1 0.034 mg Vitamín B2 0.027 mg
Vitamín B2 0.22 mg Vitamín B6 0.036 mg

Vplyvy pomela pri chudnutí

Pomelo je vhodné pri chudnutí kvôli obsahu vitamínu C a ďalších iných potrebných látok, ktoré pomelo v sebe má. Pôsobí močopudne, takže odvodňuje nadbytočnú vodu z tela a tak ostáva telo čisté bez zbytočnej vody a usadenín. Pomelo odporúčam konzumovať 2 krát do týždňa, na desiatu alebo na raňajky.

Pomaranč pri chudnutí

Pomaranč je skvelé exotické ovocie, ktoré je vhodné na jedenie, nielen počas chudnutia, ale aj pri zdravom životnom štýle!

pomarancova pokozka-chudnutie,celulitida

Pomaranč je exotické ovocie pestované v subtropických oblastiach. Najčastejšie sa používajú na priame jedenie, alebo na výrobu džúsov, štiav, ovocných šalátov a smoothies nápojov. Odporúčame priamu konzumáciu, aby ste sa vyhli dodaným chemickým látkam, ktoré sa v džúsoch a iných nápojoch vyskytujú bežne. Ručne si odšťavte alebo rozmixujte 1 – 2 pomaranče, prípadne pridajte aj iné ovocie a máte maximum vitamínov a iných látok.

Čo obsahuje pomaranč?

Kyselinu citrónovú, sacharidy, bielkoviny, vlákninu, vápnik, fosfor, horčík, draslík a minimum tuku.

Nutričná hodnota – pomaranč (100g)

KJ Kcal Bielkoviny Sacharidy Tuky Vláknina Vápnik GI
180 40 0,9 g 9 g 0,3 g 3,5 g 55 mg 60

pomarančPomaranč obsahuje látky – 100 g

Draslík     Horčík        Železo      Fosfor        Vit. C

220mg      12mg         0,1mg       17mg         7 mg

Vplyvy pomaranča pri chudnutí

Pomaranč je vhodný pri chudnutí a zároveň vylepšuje aj celkové zdravie. Vitamín C urýchľuje prirodzene metabolizmus a zabezpečuje spaľovanie tuku. Preto ho konzumujte denne jeden až dva kúsky.

Grep alebo grapefruit pri chudnutí

Grep alebo grapefruit je vďačné exotické ovocie, ktoré dobre chutí, podporuje chudnutie a aj Vaše zdravie.  

grep

Tento citrusový plod je na prvom mieste z pohľadu obsahu živín. Grep – grapefruit je prirodzeným zdrojom čistej energie, ktorá prebudí metabolizmus a telo. Jeho chuť je horká až kyslá, ale práve táto chuť z neho robí výnimočné ovocie. Denná konzumácia grepu Vám vylepší celkové zdravie a pomôže aj s chudnutím.

Čo obsahuje grep?

Vodu, bielkoviny, sacharidy, vlákninu, vápnik, železo, draslík, fosfor, horčík, zinok, mangán, meď, selén, kyselina listová, kyselina pantoténová, kyselina askorbová, vitamíny A, B1, B2, B3, B5, B6, B9, C, E a K.

Nutričná hodnota – grapefruit (100g)

KJ – 138   Kcal – 33   Bielkoviny – 0,8 g  Sacharidy – 8,41 g

Tuky – 0,1 g   Vláknina – 1,1 g   Cukry – 7,31 g  Voda – 90,48 g

Grapefruit obsahuje minerály – 100 g

Vápnik 12,3 mg Fosfor 8,01 mg
Železo 0,06 mg Draselný 148,2 mg
Horčík 11,02 mg Zinok 0,073 mg
Mangán 0,013

grep

Grapefruit obsahuje vitamíny – 100 g

Vitamín C 34,3 Riboflavín 0,02 mg
Vitamín D 0,19 Vitamín B3 0,269 mg
Vitamín B6 0,04 mg Kyselina listová 10 ug
Vitamín B1 0,037 mg Vitamín E 0,12 mg
K. pantoténová 0,283 mg

Vplyvy grepfruitu pri chudnutí

Grep by mal tvoriť častú súčasť stravy, popri chudnutí a aj ako prevencia pred mnohými ochoreniami. Pred jedným až tromi jedlami denne (raňajky, obed, večera) si dajte pol grepu a energia z jedla bude rýchlejšie a dokonalejšie spálená, vďaka veľkému obsahu vitamínov a látok, ktoré pomáhajú “spaľovať tuky” a zároveň udržia hladinu cukru v normále.

Mandarínka pri chudnutí

Mandarínky sú spomedzi týchto druhov exotického ovocia najsladšie, ale pritom nemajú vysoký obsah sacharidov.

mandarinky na stole - celé i ošúpané

Mandarínky sa začali pestovať v Číne a v Japonsku a odtiaľ sa v 19. storočí dostali aj do Európy. Aktuálne sa jednotlivé odrody pestujú skoro po celom svete (Amerika, Južná Európa, Afrika a aj Austrália). Všetky druhy a odrody mandarínok patria do rovnakej skupiny oranžových citrusových plodov s tenkou kôrou. Mandarínky obsahujú cenné a liečivé látky a chuťovo sú sladšie, konzumujte ich počas chudnutia pravidelne.

Čo obsahuje mandarínka?

Mandarínka obsahuje veľké množstvo vitamínu C, karotenoidy, pektín, diterpeny a terpenoidy, ktoré majú veľmi silné antirakovinové účinky, flavonoidy priaznivo pôsobia na srdce, cievy, zníženie krvného tlaku a obličky, draslík, fosfor a vápnik.

Nutričná hodnota – mandarínka (100g)

KJ – 193   Kcal – 44   Bielkoviny – 0,8 g  Tuky – 0.3 g   Vláknina – 1.8 g

Mandarínky obsahujú minerály – 100 g

Draslík 154 mg Sodík 2,01 mg
Horčík 12,06 mg Vápnik 37,2 mg
Mangán 0,042 mg Zinok 0,073 mg
Meď 42 µg Železo 0,15 mg

mandarinky na strome

Mandarínky obsahujú vitamíny – 100 g

Vitamín A 684 IU Foláty 16,01 µg
Vitamín B1 0,058 mg Niacín (vit. B3) 0,324 mg
Vitamín B2 0,032 mg K. pantoténová 0,226 mg
Vitamín B6 25,91 mg
Vitamín E 0,24 mg

Vplyvy mandarínky pri chudnutí

Mandarínky majú nízky glykemický index a nízku energetickú hodnotu. To znamená, že sú výborné nielen počas chudnutia. Vysoký obsah vitamínov v mandarínkach podporuje metabolizmus a tým aj chudnutie. mandarínky sú taktiež vhodné pri redukčných diétach, ako doplnok jedálničku na chudnutie.

Tak ako to je s citrusovými plodmi a chudnutím?

Citrusové plody sú pri chudnutí nielen povolené, aleba aj nutnosťou. Či si zvolíte pomaranč, pomelo, mandarínku, grapefruit alebo iné ovocie, tak urobíte dobre. Vďaka týmto exotickým ovociam si podporíte zdravie, chudnutie a celkovo budete viac fit!

Ak chcete zvýšiť príjem nie len vitamínov a zároveň si pochutnať, tak kliknite sem a nájdete tu 4 recepty na skvelé studené polievky. 

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme