Reklama
Reklama

Chudnutie a večeranie

Možno si práve teraz hovoríte, že nie je možné kvalitne večerať a zároveň schudnúť. Opak je ale pravdou. Pokiaľ chcete schudnúť musíte jesť pravidelne, to znamená nevynechávať ani večeru. Taktiež zabudnite na miniatúrne porcie. Samozrejme netvrdím, že si máte na večeru dať dva chody jedla, pizzu, či hranolky. Pokiaľ sa počas dňa stravujete správne, tak ak zvolíte ľahkú a vyváženú večeru, určite nebudete hladovať a navyše budete chudnúť zdravšie a podarí sa vám schudnúť i natrvalo.

Môžete sa tiež stretnúť s názorom, že pri chudnutí sa môže večerať najneskôr o 17.00 hod. Nie je pravda, že pokiaľ chcete schudnúť, musíte striktne dodržiavať určitú hodinu. Čas večere je závislý od hodiny, kedy sa chystáte spať. Určite by ste ale nemali večerať neskôr ako 3 hodiny pre spánkom.

3 zásady večerania – čo mám robiť?

1. Často chceme zachrániť to, čo sme počas dňa pokazili. A preto nás napadne napríklad vynechať večeru, pretože sme počas dňa zhrešili a trápia nás výčitky. Tie nás zväčša trápia po prehreškoch, či po maškrtách, ktorým sme v priebehu dňa neodolali. Nielenže sa po vynechaní večere, kalórie zjedené počas dňa sami nestratia, navyše svoje telo oberiete o potrebné živiny z večere a tie sú pre chudnutie nevyhnutné. Navyše sa ľahko sa môže stať, že to nevydržíte a zjete neskorú večeru. Prípadne si večer pri sledovaní televízie doprajete slané či sladké “drobnosti”, ktoré tak isto ako neskorá večera majú na chudnutie podstatne horší vplyv ako ľahká večera.  A tiež sa Vám môže po vynechaní večere ľahko stať, že sa v noci zobudíte na škrkajúci žalúdok, čo Vám určite nezvýši motiváciu do ďalšieho chudnutia.

2. “Viem, že mi ľahká večera nebude stačiť, som veľmi hladná/ý” – a tak nasleduje večerné prejedanie. Ale hlavnou príčinou nie je Vaša slabá vôľa, verím Vám, že ste naozaj veľmi hladný, príčinou večerného prejedanie je konzumácia nedostatočne výživnej stravy v priebehu dňa, prípadne stravy s vysokým glykemickým indexom. Pokiaľ prijímate predovšetkým stravu bohatú na cukry a tuky, nebuďte prekvapený, že večer sa častejšie stretávate s rôznymi chúťkami a neviete im odolať. Pokiaľ sa im chcete vyhnúť nezabúdajte, že Vaša strava musí obsahovať dostatok bielkovín, vlákniny, vitamínov, minerálov, stopových prvkov, čiže musí byť dostatočne výživná. A zrazu budete prekvapený, že večer už nie ste až tak hladný.

3. Tak čo si teda mám dať na večeru? – princíp je jednoduchý, stačí vynechať jednoduché cukry (sladké pečivo, koláče,…) a dať si jedlo bohaté na bielkoviny a vitamíny s menším obsahom zložených sacharidov. Znie to komplikovane, ale v praxi je to relatívne jednoduché. Inšpirujte sa

  • Ľahká večera č.1 – mäso na prírodno (kuracie, morčacie, prípadne losos alebo iná ryba….) so zeleninovou oblohou a jedným zemiakom, prípadne lyžicou ryže
  • Ľahká večera č. 2 – zeleninové rizoto s kúskami kuracieho mäsa
  • Ľahká večera č. 3 – grécky šalát
  • Ľahká večera č. 4 – 1/2 celozrnného pečiva, mozzarella light a dve paradajky
  • Ľahká večera č. 5 – 3 knackenbroty, 2 plátky nízkotučného syra, vajíčko a šalátová uhorka

Mohli by sme pokračovať do nekonečna, pokiaľ si prečítate ďalšie články na našom webe, tak nebudete mať problém zostaviť si aj inú ľahkú večeru, ktorá bude bohatá na bielkoviny a živiny, s menším obsahom sacharidov a kalórií. Na začiatok môžete ďalšiu inšpiráciu na ľahkú večeru nájsť v jedálničku na chudnutie alebo v  diétnom jedálnom lístku na týždeň.

Samozrejme, že skladbu potravín prispôsobte aj tomu, čo máte radi, čo sa množstva týka, tam je to individuálne. Záleží na Vašom metabolizme, výdaji energie, veku, zdraviu,…. Ale aj to sa Vám časom podarí vycibriť a nájsť tak ideálnu večeru pre Vaše zdravie a postavu.

PS: Pokiaľ ste časovo zaneprázdnený a stáva sa Vám, že po príchode domov nemáte moc na výber a musíte zjesť “čo dom dá”, tak na svoje jedlo myslite deň vopred. Nie je až také ťažké za 5 minút si kúpiť niečo rozumné na večeru! Robíte to len a len pre seba, pre svoje zdravie a postavu.

Takže ak chcete schudnúť natrvalo, určite nevynechajte večeru. Je rovnako dôležitá (nie len pri chudnutí) ako raňajky a obed.

Váš tím schudnutie.peknetelo.eu

Môže sa hodiť: program na chudnutie“   “tréningový plán”    “raňajky, obed a večera – zásady”   „nekvalitné potraviny majú za následok nadváhu

Share Button

One Response to Chudnutie a večeranie

  1. Danka píše:

    Vyjadrite svoj názor, prípadne napíšte vašu otázku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme