Reklama

Chudnutie po štyridsiatke a po päťdesiatke – je to vôbec možné?

starsia zena

Zdravo chudnúť sa dá v každom veku (aj po štyridsiatke alebo po päťdesiatke) a v každej životnej situácii (práca, deti, genetika, choroba, zdravie…). V tomto článku si priblížime najčastejšie problémy, ktoré sa týkajú chudnutia žien i mužov po 40-tke a po 50-tke a pozrieme sa aj na všetky možné riešenia tohto problému, aby bola Vaša redukcia zdravá ale hlavne úspešná, aby ste si aj naďalej mohli užívať život s peknou postavou.

Čo sa deje po 40-tke a po 50-tke???

Po určitom veku sa už človeku nechce meniť starý zabehnutý režim, ale pokiaľ chcete pozitívnu zmenu, tak musíte určitý režim zmeniť a prestať hľadať výhovorky, prečo to nejde…

 • Začala som priberať hádam aj z vody
 • Na pohyb nemám čas
 • Chcem schudnúť ale mávam „neuhasiteľné“ chute na sladké

potraviny obsahujuce cukor

Ak máte po štyridsiatke, po päťdesiatke a používate aspoň jednu z týchto vyššie vypísaných „fráz“, tak čítajte náš článok veľmi pozorne! A skúste si čo najviac rád „zobrať k srdcu“. Vek, ale aj genetika, sa dajú ovplyvniť vo veľkej miere až 25 %. Najväčšiu úlohu hrá samozrejme strava, cielený pohyb a pitný režim to je 75 % celého úspechu. Takže skúste prísť na príčinu Vašej nadváhy (bez výhovoriek) a pustite sa do chudnutia, ktoré Vám pomôže splniť sen o peknej postave.

Najčastejšie príčiny priberania po 40-tke a po 50-tke

Niekto si povie, že po určitom veku sa už nemusí obmedzovať a prehnane o seba starať, áno môže to tak byť, no potom sa nesťažujte… Kto chce byť zdravý a dobre vyzerať, musí preto niečo urobiť.

rychle obcerstvenie, nezdrave jedla

 1. Spomalený metabolizmus
 2. Nekvalitná strava
 3. Nedostatočný pitný režim
 4. Zlé odvodňovanie
 5. Menopauza (Klimaktérium)
 6. Žiadny pohyb

Najčastejšie príznaky menopauzy (klimaktérium)

Menopauza (klimaktérium) – najčastejšie začína medzi 45 – 55 rokom života ženy. Je to bežný jav, pri ktorom dochádza ku nedostatočnej tvorbe estrogénov a ukončeniu funkcie vaječníkov.

 1. Návaly (80 %)
 2. Strata menštruácie
 3. Osteoporóza
 4. Nočné potenie
 5. Vypadávanie vlasov
 6. Bolesti hlavy
 7. Priberanie

obezne zenske telo s celulitidouSpomalený metabolizmus – najlepšia možnosť je, ak ste dodržiavali správne stravovacie návyky už pred začatím menopauzy alebo „vkročením“ do veku po štyridsiatke a po päťdesiatke. Prečo? Pretože pre Vás to bude ľahšie. Avšak ani dámy, ktoré správne stravovacie návyky nedodržiavali, nie je nič stratené! Chudnutie po 40-tke a po 50-tke je veľmi jednoduché a účinné pokiaľ sa budete riadiť týmito krokmi. Zdravá strava vylepší nie len postavu, ale aj celkové zdravie Vášho tela.

Priberanie na váhe „vďaka“ menopauze a nezvratným zmenám v tele pocítili až 90 % žien, pokiaľ nechcete patriť medzi ne, tak tu je zopár užitočných rád.

 • Jesť 5 krát denne
 • Dostatočný pitný režim
 • Dostatok pohybu
 • Dostatok spánku
 • Čo najmenej stresu

zena v strese

Bez ohľadu na vek, základom úspechu je začať, ak nezačnete tak verte, že neschudnete! Pustite sa do chudnutia ešte dnes.

Rady ako schudnúť po 40-tke a po 50-tke

Základ je uvedomiť si, že chudnutie nebude také ľahké ako v dvadsiatke. Nezúfajte však, dá sa schudnúť, resp. dá sa to zvládnuť – stačí trpezlivosť a poctivosť.

 • Vymeňte biele pečivo za: tmavé, celozrnné alebo grahamové. Ako príloha na pečivo je najvhodnejšie: syr, šunka a zelenina
 • Pečivo jedzte na raňajky, potom už nie
 • Desiata  – dôležité medzi jedlo, mávajte pravidelne, najlepšie jogurt (biely, s pro bio kultúrou), mlieko (nízkotučné, polotučné), acidko, activia nápoj (bez desiaty, resp. olovrantu je chudnutie ťažké)
 • Obed –  mäso je povolené (ryby, hydina, hovädzie, bravčové, chudé) avšak najdôležitejšia je príprava, mäso musí byť chudé, bez tuku a príprava je najlepšie: grilovaním, pečením, dusením a varením (bez pridaného nadbytočného tuku) ako prílohu voľte ryžu, zeleninu alebo cestoviny. Vyhýbajte sa zemiakom. Zemiaky sú povolené napr. zapekané s brokolicou, karfiolom či inou zeleninou. Ďalšie vhodné obedy sú , strukoviny, cestoviny, šaláty alebo zeleninové či syrové omáčky. Polievky sú najvhodnejšie vývary, zeleninové a vyhýbajte sa krémovým či mastným polievkam. *Dobrá rada: pokiaľ jedávate polievku a aj druhé, tak medzi jedlami mávajte pol hodinovú pauzu, urýchlite rozloženie potravy.

vegansky caesar salat

 • Olovrant – nikdy naň nezabúdajte. Udržuje Váš metabolizmus naštartovaný. Najvhodnejšie je ovocie, akékoľvek, pozor na sušené, má väčší podiel cukru. Surové ovocie Vám zabezpečí energiu do večere, telo v pohode vydrží.
 • Večera – má byť ľahká, výživná ako napríklad cestovinové šaláty, zeleninové šaláty, ovocné šaláty, jogurt, kúsok mäsa so zeleninou… Na noc už telo nepotrebuje toľko energie ako cez deň, pretože telo v noci spracováva jedlo na stolicu, ukladá potrebné živiny zo stravy do tela, preto ak ho na noc „prejete“, telo nebude dokonale vyživené.
 • Ak budete aj po večery hladní, chyba nastala už cez deň –  tak určite nesiahajte po čipsoch, tyčinkách alebo po „chrumkách“. Radšej voľte zeleninu, aby ste si nepokazili chudnutie
 • Čo s pitným režimom? Denne by mal každý vypiť približne 1,5 – 2 litre čistej vody. Čaje, minerálky, polievky, kávy toto sa do pitného režimu vôbec nepočíta. Dbajte na to, aby ste aspoň polovicu pitného denného režimu vypili do 12 – 13 hodiny, pretože telo sa najviac detoxikuje a vyprázdňuje doobeda. Poobede pite už len priebežne a večer nepite vôbec. Nikdy nečakajte na smäd, označuje už dehydratáciu!

voda s citronom

 • Cielený pohyb – nájdite si niečo čo Vás bude baviť. Nikdy nedosiahnete výsledný efekt so športom alebo aktivitou ktorú robíte na silu. Stačí aspoň chôdza pešo, bicykel, plávanie, beh vždy berte ohľad aj na svoj zdravotný stav.

Počas chudnutia však nesmiete zabúdať ani na motiváciu! Prečo a ako si udržať motiváciu počas chudnutia??? Kliknite sem a dozviete sa to.

Share Button

One Response to Chudnutie po štyridsiatke a po päťdesiatke – je to vôbec možné?

 1. Danka píše:

  Vyjadrite svoj názor, prípadne napíšte vašu otázku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Čo ty na to? Pridaj sa teraz ku mne do FB skupiny a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Super tipy, inšpirácie, výsledky... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme