Reklama
Reklama

Plávanie – na chudnutie i pre zdravie

Plávanie je na chudnutie ideálny šport. Spálite kalórie a podporíte i svoje zdravie. Intenzita, dĺžka plávania a štýl plávania rozhoduje o tom, či Vám plávanie viac pomôže schudnúť, alebo nabrať svalstvo alebo najmä zlepší kondíciu.

Plávanie

Plávanie patrí medzi aeróbne aktivity. Plávanie komplexne rozvíja celé Vaše telo tak, ako máloktorý šport. Dokonca môžeme povedať, že je bezkonkurenčné. Pri plávaní pracujú nielen veľké svaly Vášho tela, ale aj tie, o ktorých ani neviete, že ich máte. Plávanie navyše nezaťažuje Vaše kĺby a preto na rozdiel od behania, tenisu,…. je vhodné aj pre obéznych ľudí (ideálne na chudnutie), ale aj pre ľudí, ktorý majú problémy s kĺbami.

Plávanie – spotreba kalórií (kcal)

Údaje sú uvádzané za 60 minút (1 hodina) plávania. Ak chcete údaje v kilojouloch (kj), vynásobte výslednú hodnotu číslom 4,19.

Vaša váha je                                        60 kg              75 kg               90 kg  

Plávanie – znak (prsia) – rekreačné 320 kcal        370 kcal          440 kcal

Plávanie – kraul – rekreačné            350 kcal        385 kcal          460 kcal

Niektoré zdroje uvádzajú, že plávanie je efektívnejšie na spotrebu kalórií ako napr. behanie. Ale  to je pravda, pokiaľ by rozhodovala vzdialenosť. Na zaplávanie napr. 1000 metrov spotrebujete viac kalórií ako pri behu, ale pokiaľ to porovnáme vzhľadom na čas, tak behanie je na spaľovanie kalórií omnoho efektívnejšie.

Plávanie – výhody

Plávanie je jednoducho super. Pozrite si, čo všetko prinesie plávanie Vášmu zdraviu a postave.

 • posilňuje srdce a cievy – prevencia infarktu a mozgovej príhody
 • zrýchľuje metabolizmus – dôležité pri chudnutí
 • zlepšuje vytrvalosť a kondíciu
 • plávanie nezaťažuje kĺby
 • veľmi pozitívne vplýva na imunitu Vášho tela
 • zvyšuje kapacitu pľúc – zlepšuje dýchanie
 • posilňuje veľké množstvo svalov
 • plávanie je ideálny šport na chudnutie
 • podporuje psychickú pohodu a potláča stres

Plávanie – načo nezabudnúť

Aj plávanie má svoje zásady, ktoré sú nesmierne dôležité – je potrebné ich dodržiavať, pokiaľ chcete dosiahnuť želaný efekt

 1. Technika plávania – pokiaľ nemáte zvládnutú techniku plávania, tak sa omnoho skôr unavíte, a Váš cieľ schudnúť, alebo zlepšiť si kondíciu dostane trhliny. Preto ak neovládate správnu techniku plávania, radšej absolvujte pár hodín s trénerom, aby ste dosiahli, čo chcete. A nezáleží na tom, čí plávate štýlom prsia, znak alebo motýlik
 2. Technika dýchania – Správne zvládnuté dýchanie je pri plávaní omnoho viac dôležitejšie ako pri iných športoch. Optimálne pri štýle kraul je naučiť sa dýchať pravidelným striedaním pravej a ľavej strany. Taktiež platí ako pri technike plávania, ak ste si nie istý, radšej sa poraďte s trénerom.
 3. Plávanie a trpezlivosť – bez ohľadom na to, či chcete začať plávať kvôli chudnutiu, zdraviu alebo kondícii, pri plávaní platí, že musíte byť trpezlivý. Optimálne je zaradiť plávanie do svojho plánu aspoň 2 krát v týždni a vydržať pri plávaní aspoň 3 mesiace. Vtedy dosiahnete výsledky, ktoré očakávate

Plávanie – chudnutie

žena v bazáne - plávaniePokiaľ máte nadváhu a chcete schudnúť, prvým krokom je odhodlať sa na plávanie. Pre niekoho je pocit takmer odkrytej postavy na plavárni neprekonateľná prekážka. Ale vykašlite sa na to. Po ukončení chudnutia bude Vaša postava úžasná a Vy budete na seba hrdá/ý, že ste to zvládli a naopak, na plaváreň sa zrazu budete omnoho viac tešiť. Nezabudnite, že najdôležitejšie je začať!

Ak je plávanie šport číslo 1, ktorý ste si zvolili na chudnutie, tak zájdite na plaváreň aspoň 3 krát v týždni. Či už si zvolíte štýl kraul alebo znak na tom až tak pri chudnutí nezáleží. Dôležité je, aby ste plávali 45 až 60 minút (nezabudnite na správnu techniku plávania a dýchania). Pokiaľ nemáte kondíciu, dávajte si krátke prestávky. Uvidíte, že časom bude prestávok menej a menej. Pokiaľ pri chudnutí okrem plávania máte aj iné športové aktivity, tak plávanie si zaraďte do svojho programu aspoň raz týždenne. V takom prípade budete ale v plávaní napredovať omnoho pomalšie.

Plávanie je na chudnutie optimálne, ale nezabudnite, že základom chudnutia je strava. Preto sa okrem plávania zamerajte na vhodnú úpravu jedálničku, aby ste dosiahli to, čo chcete – peknú postavu bez nadbytočného tuku.

Share Button

One Response to Plávanie – na chudnutie i pre zdravie

 1. Danka píše:

  Vyjadrite svoj názor, prípadne napíšte vašu otázku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme