Reklama
Reklama

KetoDiéta – ketónová alebo ketogénna diéta – je účinná?

chudnutie pocas leta

Na začiatok si popíšeme Ketónovú diétu, ktorá sa taktiež stáva čoraz populárnejšou po celom svete.

Ketónová diéta patrí medzi náročnejšie diéty a to z toho dôvodu, že jej jedálniček na chudnutie úplne vysadzuje cukry resp. sacharidy. Počas celého dňa môžme podľa ketónovej diéty skonzumovať maximálne 40g sacharidov, aby v tele nastala ketóza. Nie každý z nás si to môže kvôli zdraviu dovoliť a teda pred jej začatím by sme sa mali poradiť s lekárom alebo odborníkom na výživu.

Na oplátku nám Ketónová diéta sľubuje 7 kilový úbytok na váhe v priebehu mesiaca. Samozrejme každý z nás ma individuálne rozličný metabolizmus a počiatočnú váhu… a teda toto číslo môže byť aj iné.

Sacharidy patria medzi najväčšie zdroje energie pre naše telo. Ich nedostatočný príjem teda prinúti náš organizmus hľadať zdroje tejto energie inde. A tým sa dostáva telo do stavu kedy začne spaľovať tukové zásoby (vo forme ketónov, ktoré sa tvoria v pečeni). Tento stav sa nazýva ketóza a tým sa teda aj táto diéta nazýva Ketónová diéta.

Výhody Ketónovej diéty – nepociťujete hlad, pomerne dobrá účinnosť na chudnutie, a v podstate môžte jesť čokoľvek ale s čo najmenším obsahom cukrov.

Nevýhodou Ketónovej diéty je ale, že pri ketóze môže okrem iného nastať aj úbytok svalovej hmoty, musíme teda zaistiť vyšší príjem bielkovín. Inak môže nastať efekt spomalenia metabolizmu a s odstupom času sa chudnutie stane pomalším a v konečnom dôsledku znova priberieme schudnuté kilá naspäť. Taktiež môžte pociťovať únavu a slabosť a môžu sa dostaviť aj rôzne zdravotné problémy.

Povolené sú potraviny a jedlá z čo najmenším obsahom cukrov… Preferujte konzumáciu mäsa, veľa zeleniny, fermentované mliečne výrobky a rastlinné tuky ktoré nerušia stav ketózy.
Taktiež sú povolené bielkovinové produkty zo strukovín a obilnín (tofua pod.). Stav ketózy nastáva približne po týždni a viac… Veľký vplyv má ale počiatočný pomer tuku, rýchlosť metabolizmu a pod…

Stravu konzumujte pravidelne 5x denne a v malých dávkach. Dôležitý je taktiež príjem tekutín, samozrejme zásadne nesladené (čistá voda, minerálky…).

Vhodné potraviny sú teda: mäso, kuracie, chudé hovädzie,ryby, nízko-tučné mliečne výrobky, vajcia, zelenina, orechy, niektoré ovocie – napríklad citróny, avokádo.
Nevhodné potraviny: múka, obilniny (ryža), zemiaky, strukoviny, ovocie, sladkosti, káva, alkohol.

Po naštartovaní ketózy v našom tele si musíme dávať pozor, aby sme naše snaženie nezmarili vrátením sa ku nezdravej a vysokokalorickej stravy. Naše telo je síce nastavené na rýchle spaľovanie, ale týmto by sme si to iba sťažili. Taktiež po ukončení tejto diéty je potrebné pomaly nabiehať na bežnú stravu, inak hrozí jojo efekt.

Ketózová diéta je ale ešte stále vo svojom rannom zrode a aktuálne nie sú k dispozícií odborné štúdia, ktoré by potvrdili jej účinky na chudnutie a hlavne na naše zdravie. A teda pred držaním ketónovej diéty by ste sa mali najprv poradiť so svojim lekárom alebo odborníkom na výživu.

KetoDiet

KetoDiéta sa stáva v poslednom čase veľmi populárnou diétou na chudnutie. Je to v podstate ketónová (ketogénna) diéta doplnená o proteínové doplnky výživy. Jej základným stavebným kameňom je taktiež Bielkovinová diéta.

KetoDiet je navrhnutá tak aby ste schudli rýchlo, účinne a údajne bezpečne bez negatívnych vplyvov. Je tomu naozaj tak, alebo je to len ďalšia namotávka na zbytočné mínanie finančných prostriedkov zúfalých ľudí, pokúšajúcich sa o schudnutie.
KetoDiéta údajne pomáha účinne vyriešiť problém s nadváhou bez toho, aby ste museli zbytočne hladovať, nekonečne počítať kalórie alebo jesť jeden druh nízkokalorickej potravy.

Základom KetoDiéty sú ochutené proteínové jedlá a nápoje obohatené o vitamíny, minerály a telu prospešné Omega 3 a 6, toré si môžme zakúpiť na oficiálnom e-shope.

Tieto doplnky výživy nám teda pomôžu k účinnému spaľovaniu tukov… ďalej sú súčasťou programu rôzne pravidlá ako účinne schudnúť a taktiež oficiálna podpora od výživových odborníkov cez web stránku značky, ktorý majú za úlohu podporiť Vás ak si nebudete vedieť rady, vysvetliť a pomôcť…

K dispozícií je aj program WeightWatchers (online podpora chudnutia) zdarma.

Celý diétny plán proteínovej diéty KetoDiet (ketónová alebo ketogénna diéta doplnená o doplnky výživy) sa skladá z 3 nadväzujúcich krokov, v priebehu ktorých schudnete, systematicky sa naučíte rozumnému stravovaniu, naučíte sa pravidelne jesť a dodržiavať pitný režim.

Týmito krokmi si svoju hmotnosť stabilizujete a zamedzíte riziko jojo efektu.
Kompletnú ponuku proteínových jedál a nápojov nájdete v e-shope (k dispozícií rôzny príchute), alebo využite už navrhnuté štartovacie balíčky, ktoré sú navyše za zvýhodnenú cenu.

Na stránke uvádzajú taktiež motivačné články a príbehy klientov, ktorý po vyskúšaní programu KetoDiet schudli (docela presvedčivé).

KetoDiéta sľubuje úbytok nadváhy v prvom kroku približne 5 až 10 kíl v priebehu mesiaca. Samozrejme záleží aj na počiatočnej Váhe a spĺňanie pravidiel programu.

KetoDiet (ketogénna alebo ketónová diéta s doplnkami výživy) výhody

  • pomerne veľká šanca na rýchly a trvalý úbytok váhy
  • chudnete len tuky – svaly sú chránené dodanými proteínmi,
  • ľahká príprava,príjemná chuť
  • nemusíte počítať kalórie
  • online výživové poradenstvo ZDARMA, aplikácia WeightWatch,
  • nieste nútený k zbytočnému hladovaniu
  • minimálne riziko JoJo efektu a stabilizovanie za predpokladu dodržiavania programu a rozumného stravovania sa aj po ukončení
  • program KetoDiet schválený na používanie v rámci celej EÚ.
  • uprednostnenie zeleniny a ovocia

KetoDiet (ketogénna alebo ketónová diéta s doplnkami výživy) nevýhody

  • platíte, platíte a ešte raz platíte
  • nutnosť dodržiavania pravidiel (inak sa znižuje účinnosť)
  • ak prestanete, tuky sa vrátia (jojo efekt)
  • ak vydržíte je nižšia šanca na jojo efekt, ale iba za predpokladu, že sa konečne začnete stravovať rozumne aj po ukončení programu
  • nie každý si chce objednávať všetky tie doplnky cez internet

Zhodnotenie Ketónová diéta (ketogénna)

Nízky príjem sacharidov naozaj napomôže spaľovaniu tukov ale na druhej strane je to nebezpečné pre naše zdravie – najmä ak ju držíte dlhšiu dobu. Doporučujeme sa poradiť so svojim lekárom.

Zhodnotenie KetoDiet

Táto diéta je relatívne drahá, teda aspoň pomer cena/výkon. Netvrdíme, že KetoDiet nieje vôbec účinná, ale za tie peniaze si radšej nakúpte kvalitné a zdravé potraviny a schudnite zdravým životným štýlom. Každopádne vďaka doplnkom výživy je o niečo účinnejšia ako klasická ketónová (ketogénna) diéta. Otázny je ale vplyv na zdravie.

Výsledná známka:       3

Share Button

10 Responses to KetoDiéta – ketónová alebo ketogénna diéta – je účinná?

  1. Laura píše:

    Ketonovú diétu môžem iba odporučiť https://happywoman.sk/ketonova-dieta-recenzia/ 🙂

  2. Monika píše:

    Ja som zhodila 6 kg za 6 týždňov, jediné negatívum bola moja nadmieru vysušená pokožka, ale zvýšený príjem vody a krém to spravili. Naučila som sa jesť menej a pravidelne, a hlavne veľa piť. Len tie prachy…

  3. Ketosis píše:

    Bohuzial k tomuto balastu dezinformacii sa je asi aj zbytocne vyjadrovat. Ide o stav ketozy, nutricnej ketozy a nie je to tak dieta ako ‘way of eating’. Ide o ketogenicku stravu, nie ketonovu. Ketony vytvara pecen ak telo nedostane cukry, z tuku. Nie je to nebezpecne (diabetici by alee mali zmenu jedalnicka konzultovat s lekarom).nestoji to vobec nic. Prestanete jest cukry, muku, mucne vyrobky, skroby.

  4. Barušš píše:

    Ahojj baby fičais te niekto na ketonovej diéte dlhšie ako pol roka? Chcela by som sa dostať do formy a za tri mesiace to asi nedám… pomohli vám nejakí borci ako ketofit alebo ste sa len držali samy svojho ? a čo ste poprípade cvičili ? Ďakujeeeem

  5. zuzičkaa píše:

    Odborný dozor je pri ketónovej diéte nevyhnutný alebo môžem ísť podľa informácií načítaných na nete? samozrejme myslím stránky, ktoré sa poradenstvu venujú..ďakujem…Z

  6. pisete o zvyseni prijmu bielkovin... píše:

    nie zvyseny prijem bielkovin ako je normalne ma zabranit ubytku svalovej hmoty, nakolko bielkoviny sa ukladaju do tuku ako sacharidy, ale zvyseny prijem tukov!!!

  7. Nedostatok inforácii píše:

    Držím ketogénnu diétu temer mesiac. Pred tým som vyše dvoch mesiacov študoval všetky dostupné materiály aby som sa uistil, že je to v poriadku pre môj organizmus. Do ketózy som sa dostal bez cvičenia cca po jednom dni. Pred tým som na skúšku mesiac jedol ketogénnu stravu (hlavne kombinácia surovej zeleniny, tvrdého syra, bielych jogurtov, bryndze, slaniny a kokosového a olivového oleja) a prijímal som aj sacharidy (hlavne cez víkend) včítane ovocia. Po prechode do ketózy ma bolela slabo cca tri dni hlava a potom to prestalo. Pozitíva, ktoré som za ten čas zistil: nemám chuť na sladké (vlčí hlad) a hladný som cca 3x denne, t. j. zjem hodne menej ako pred tým bez pocitu
    reálneho hladu. Skúšal som 24 hodinovú hladovku a temer vôbec som nemal potrebu jesť, normálne som fungoval. Za necelý mesiac som schudol štyri kilogramy. Cca po dvoch týždňoch sa moja kalorická potreba prirodzene znížila bez sebatrýznenia hladom pod 2000 kcal denne. Jediné na čo nemám momentálne čas je týranie sa športom. Fyzicky sa však cítim lepšie ako pred tým, som výrazne menej unavený a vystačím aj s kratším spánkom (sám sa ráno zobudím po cca 6 – 7 hodinách). Ako psychický tréning mám pred sebou v práci na stole neotvorenú fľašu Pepsi Coly, ktorú som pred tým za pár dní bežne vypil. Dnes na ňu pozerám a nemám potrebu si z nej lognúť. Pri štúdiu diéty som našiel veľa užitočných informácii, bohužiaľ mnoho článov v médiach a na internete obsahuje faktické chyby, ktoré neodrážajú súčasné vedomosti o metabolizme. Najčastejšie sa ketogénna diéta chybne interpretuje tak, že je nutné jesť neobmedzene veľa mäsa. To je fatálna chyba na ktorú doplatilo veľa Američanov držiacich Atkinsonovú diétu poruchou obličiek. Z viacerých zdrojov som zistil, že človek nemá konzumovať viac ako 0,8 až 1.5 g bielkovín na kilogram hmotnosti, inak sú preťažené obličky, ktoré potom nedokážu aktivovať pre telo prospešný vitamín D (okrem iných problémov). Druhá chyba je jedenie odtučnenej (neprirodzenej) stravy. To, čo je podstatné na udržanie ketózy je práve konzumácia tukov správnej kvality (žiadne margaríny a iné rafinované stužované svinstvá). Môžete si doprijať pomerne veľa zeleniny, ale treba strážiť príjem okolo 50 g sacharidov na deň. Slabé prekročenie neohrozilo moju ketózu. Keď si to tak vezmem,
    tak som nahradil hlavne sacharidy vo forme pečiva, koláčov, ryže a zemiakov inou zeleninou. Začal som jesť viac tukov, napr. kokosový olej ale nepohŕdnem ani slaninou na raňajky. Práve slanina sa stala mojími príjemnými raňajkami (cca 100g). Zjem ju pomaly za cca pol hodinu a vydržím bez hladu do cca 13:00. Na obed mám podľa chuti veľký biely jogurt alebo syr so zeleninou. Z toho bez problémov vydržím do večera keď si dám bryndzu so zeleninou. Robím rôzne variácie, ale vždy začnem ráno slaninou. Dávam si aj oriešky, olivy, avokádo, olivový a kokosový olej.

    • Janka píše:

      Nedostatok informácií – koľko kilogramov a za akú dobu sa ti podarilo pomocou tejto ketónovej diéty schudnúť? Ja som začala aj behať ale id emi to pomaly…Ďakujem

  8. hlupost píše:

    ketoza nie je zalozena na bielkovinách, ale na tukoch a zelenine v prvom rade, nie na bielkovinách… vy mudrci!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • admin píše:

      to ani nikto netvrdi, v clanku je len uvedene, ze pri znizenom mnozstve sacharidov v strave moze okrem spalovania tukov pri ketoze, nastat aj ubytok svalovej hmoty pokial neprijmate dostatok bielkovin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.



Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme