Reklama
Reklama

Na chudnutie – čo a ako pomáha?

tučná žena - ako schudnúťJe to naozaj veda. Ak potrebujete schudnúť, jedni kričia „moje tabletky na chudnutie sú najlepšie“, druhí zase „kúpte si moje prístroje na chudnutie, ďalší „zapojte sa do môjho programu na chudnutie“, atď… Tak čo si máte vybrať na chudnutie, aby Vám neostali len oči pre plač? Ktorá metóda je naozaj najlepšia? Skúsime to pre Vás zhodnotiť tak, aby ste urobili správne rozhodnutie a aby ste zbytočne neplytvali svojou snahou, energiou, prípadne peniazmi.

Na chudnutie – čo si vybrať, čo ako funguje?

V nasledujúcich bodoch zhodnotíme pre Vás jednotlivé metódy na chudnutie a pridáme aj percentuálne vyjadrenie účinnosti na chudnutie tej ktorej metódy (podľa nášho názoru). Percentá uvedené na konci každej metódy hovoria o účinnosti na chudnutie, pokiaľ by ste nič iné nezmenili a na chudnutie využili iba konkrétnu metódu

1.Tabletky na chudnutie (doplnky výživy)

Je ich hádam milión, rôzne spaľovače, obmedzovače chuti do jedla a pod., ktoré podľa reklamy sú naozaj účinné. Aká je realita?

Spaľovače tuku a obmedzovače chuti do jedla na chudnutie – fungujú po väčšine takým spôsobom, že  buď Vám dodajú napríklad kofeín, alebo inú podpornú látku, ktorá Vás stimuluje k väčšiemu výkonu a vďaka tomu spálite viac energie. Alebo pôsobia na tráviaci trakt, spomaľujú vstrebávanie a tým obmedzujú chuť do jedla. Prípadne obsahujú látky, ktoré pomáhajú vyrovnať glykémiu a tým taktiež obmedziť chuť do jedla.

Tých tabletiek na chudnutie je naozaj veľké množstvo, líšia sa účinkami (môžu pôsobiť aj na inom princípe), ale účinnosť je približne rovnaká alebo aspoň podobná.

Účinnosť na chudnutie – pokiaľ si kúpite tabletky na chudnutie a začnete ich užívať, tak očakávajte cca 5-10% účinok (100% by bolo ideálne chudnutie)

2.Kokteily na chudnutie

Herbalife produkty Formula 1Tých už nie je tak veľa (aj keď v poslednom čase ich pribudlo ako húb po daždi), a preto sa dajú lepšie zhodnotiť, čo sa účinnosti na chudnutie týka. Poznáme dva základné typy koktailov na chudnutie. Po prvé kokteily, ktoré sú na princípe náhrady  jedla a ich hlavnou devízou je to, že majú minimum kalórií s tým, že pre telo neobsahujú nič podstatné. Týmto kokteilom sa radšej vyhnite – dlhodobo Vám nepomôžu na účinné chudnutie. Na druhej strane sú tu kokteily na chudnutie, ktoré okrem zníženého množstva energie obsahujú aj nejaké tie živiny (vitaminy, bielkoviny,…). Tieto Vám pri chudnutí dokážu byť nápomocné, ale netreba ich preceňovať. Dôležité je vybrať si koktail od známeho, renovovaného výrobcu (aby ste mali aspoň záruku kvality).

Kokteilmi na chudnutie sa doporučuje nahradiť 1-3 jedlá denne a chudnutie by (ževraj)malo ísť ako po masle.

Účinnosť na chudnutie – pokiaľ si vyberiete kvalitný kokteil tak Vám naozaj môže pomôcť schudnúť. Naše hodnotenie je 25-40% (100% by bolo ideálne na chudnutie)

3.Lieky na chudnutie

tabletky na chudnutie

Lieky na chudnutie tak to je už iná káva. Pokiaľ Vám ich predpíše lekár, tak vie čo robí (pravdepodobne) a treba jednoznačne pri užívaní liekov na chudnutie dodržiavať jeho pokyny. Problém je ale niekde úplne inde. Existujú lieky na chudnutie, ktoré sa dajú zohnať na internete – načierno. Výkladná skriňa týchto zakázaných liekov na chudnutie je Adipex retard. Tento liek bol v mnohých krajinách zakázaný pre svoje nežiadúce vedľajšie účinky. Aj napriek tomu nájdete na internete mnoho predajcov, ktorí Vás budú presviedčať, aby ste si ho kúpili. Nedajte sa nahovoriť – v žiadnom prípade lieky na chudnutie, ktoré Vám nepredpíše Váš lekár, nekupujte!!!

Účinnosť na chudnutie – nedovolím si hodnotiť, ak Vám ich predpíše lekár, tak Vám asi pomôžu. Tie lieky z internetu nebudem ani hodnotiť

4.Prístroje na chudnutie

Ďalšia spôsob na chudnutie, ktorého je plná televízia. Taktiež by som ich rozdelil do dvoch skupín. Líšia sa nielen v cene ale i v účinnosti.

Prvou sú rôzne vibračné pásy, termo prístroje,… ktoré si stačí nasadiť a chudnú za Vás (ževraj). Ale aká je realita? Zabudnite na to, že budete večer pri televízore s chipsami v miske pohodlne sedieť a vibračný prístroj bude chudnúť za Vás. Ak tomu veríte, tak vyskúšajte! Dáte mi potom za pravdu, len už budete o pár eur ľahší (alebo desiatok, či stoviek eur)

Do druhej skupiny by som zaradil prístroje typu, stacionárny bicykel, orbitrek, bežiace pásy, prípadne stepery. Sú síce omnoho drahšie, ale pri nich už môžeme hovoriť o reálnej účinnosti na chudnutie. Samozrejme, že budeme vychádzať z toho, že na nich cvičíte pravidelne. V takom prípade Vám pomôžu spáliť kalórie, spevniť svalstvo a zlepšiť kondíciu. Všetky tieto plusy spôsobia navyše to, že Vám pomôžu aj na chudnutie. Takže ak máte chuť, kľudne si ich zadovážte. Len pozor, aby sa z nich po pár cvičeniach nestal vešiak na oblečenie.

Účinnosť na chudnutie – prvá skupina prístrojov 5%, druhá skupina prístrojov je na tom o poznanie lepšie – majú účinnosť 20 – 30% (100% by bolo ideálne na chudnutie)

5.Športovanie (cvičenie) na chudnutie

Behanie - beh a chudnutieBehanie, plávanie, rýchla chôdza, cvičenie vo fitku, aerobic,…. a podobné aktivity sú jednou z najlepších možností na chudnutie. Ten pocit fyzickej únavy Vášho tela a psychického šťastia Vašej duše je po športovaní na nezaplatenie. Pokiaľ potrebujete schudnúť, tak pohyb je najlepším spaľovačom (predčí všetky tabletky, vibračné prístroje…). Nepodceňte ale správnu techniku a intenzitu športovania (má výrazný vplyv na výsledky). Pokiaľ si aspoň 3 krát v týždni nájdete hodimu času na športovanie, stane sa z Vás krajší i zdravší človek.

Účinnosť na chudnutie – pokiaľ nič iné nezmeníte, len pridáte pohyb v primeranej intenzite, tak účinnosť na chudnutie je približne 20-40% (100% by bolo ideálne na chudnutie)

6.Diéty na chudnutie

Diétu na chudnutie vyskúšal už hádam každý, kto niekedy mal nejaké to kilo navyše. Samozrejme je ich toľko, že sa nedajú jedna po druhej podrobne popísať, ale dovolím si napísať takú krátku úvahu. Diéta je vo všeobecnosti akákoľvek umelá (pre Vás neprirodzená) zmena stravovania. Pokiaľ počas tejto zmeny chudnete a zároveň netrápite svoje telo a zdravie (príjmate dostatok živín), tak takáto diéta je v poriadku. Pokiaľ sa musíte obmedzovať pri diéte tak, že Vaše telo trpí (únava, nervozita, bolesti hlavy, malátnosť,..), tak je to zlé. Ďalšia nevýhoda klasických diét je tá, že keď s ňou aj schudnete, ako potom zabránite priberaniu po ukončení diéty? Medzi najpoipulárnejšie diéty na chudnutie, ktoré sú ako tak účinné (aj keď z otáznikom) patria Dukanova diéta, bielkovinová diéta, 90 dňová diéta a delená strava. V súčasnosti sa čoraz populárnejšia stáva Dash diéta (je z nich najzdravšia). Pokiaľ ste vysloveným zástancom diét a jednoducho chcete držať diétu (a dovoľuje to i Váš zdravotný stav), vyberte si niektorú z vyššie spomínaných.

Účinnosť na chudnutie – Pri 5-tich horeuvedených diétach môžeme hovoriť o účinnosti 20 – 50% (100% by bolo ideálne na chudnutie), pri ostatných diétach na chudnutie to bude určite menej.

7.Psychika na chudnutie

chudnutie zdrava strava

Ach tie nervy. Máte stres, pocit, že sa všetko na Vás valí, nič nestíhate a keď jeden problém zažehnáte, privalí sa kozmickou rýchlosťou ďalší? Alebo naopak, máte pocit, že všetko je v pohode, život si užívate a problémy riešite ľavou zadnou? Za to ako na tom momentálne ste, môže najmä Vaša psychika. A pritom preskočiť z „ťažkého“ života do „ľahkého“ nemusí byť až také ťažké a môžete to zvládnuť za pár dní alebo týždňov. Stačí prekuknúť svoju psychiku a urobiť správne kroky. To isté platí aj pri chudnutí. Sú ľudia, ktorí chudnú celý život a aj tak sú stále tuční a sú ľudia, ktorí chudnú raz a schudnú. V čom je rozdiel? No predsa najmä v psychike! Musím ale podotknúť, že úspešnosť chudnutia je okrem psychiky závislá so metódy, ktorú si na chudnutie vyberiete.

Účinnosť na chudnutie – Vaše momentálne psychické rozpoloženie ovplyvní chudnutie na cca 50-70% (100% by bolo ideálne na chudnutie), takže ak si „upracete“ v hlave, tak nielenže budete mať život krajší, ale aj Vy budete vyzerať krajšie (schudnete)

8.Zdravá strava na chudnutie

A sme doma. Základom úspešného chudnutia bez jojo efektu je zdravá alebo aspoň zdravšia strava. Pretože ak telu dodáme, to čo potrebuje a zvládneme to pri primeranom množstve kalórií (o niečo menšom ako telo za deň spáli), tak Vaše telo nebude mať inú možnosť ako začať zmenšovať tukové bunky, čiže chudnúť. Dodržte to a o chudnutie sa nemusíte viac zaujímať, Vaše telo schudne za Vás. Vyzerá to jednoducho a aj to tak je, ale predsa len je tu nejaké to ale. Pokiaľ máte extrémne „spomalený“ metabolizmus, či už kvôli chorobe, absolvovaní mnohých diét, alebo geneticky, tak to chudnutie nepôjde tak ľahko a bude to chcieť omnoho viac času. Ale zvládnuť sa to dá.

Účinnosť na chudnutie – zdravá strava je základom úspešného chudnutia, takže samozrejme, že na účinnosti, resp. na úspešnosti chudnutia sa podieľa od 60-80% (100% by bolo ideálne na chudnutie).

Ideálna metóda na chudnutie

chudnutie a diéta - ženaExistuje, to je tá dobrá správa. Druhá správa nie je síce zlá, ale hovorí o tom, že pre každého z nás je ideálna metóda na chudnutie menej či viac odlišná. Veď ak sa už relatívne dobre stravujete, pomôže Vám napríklad pohyb, pokiaľ sa prežierate, pomôže Vám najmä vhodná úprava stravy, pokiaľ máte dosť aktívneho pohybu, môžu pomôcť aj doplnky výživy, pokiaľ máte pocit, že máte „spomalený metabolizmus a naberáte aj z vody, pomôže Vám kombinácia stravy, pohybu, prípadne vhodného doplnku výživy, pokiaľ všetko teoreticky ovládate a ste stále tučný/á, pomôže Vám popracovanie na psychike a trpezlivosti,…. atď

Už chápete, prečo neexistuje univerzálny spôsob chudnutia, ktorý funguje na každého? Pokiaľ ale vhodne skombinujete zdravú stravu s vhodným pohybom, zapracujete na psychickej stránke, prípadne si pomôžete vhodným výživovým doplnkom (nemyslím „zázraky“ na chudnutie), tak sa sen o peknej postave môže už čoskoro premeniť na skutočnosť. Urobte prvý krok: prečítajte si články na našej stránke, dozviete sa mnoho užitočného, čo Vám môže pomôcť schudnúť. Veď informácií nie je nikdy dosť.

Ak náhodou máte pocit, že by ste potrebovali poradiť, môžete sa na nás obrátiť.  Vyberte si napríklad jeden z našich dvoch programov chudnutia, nezáväzne sa informujte a ak sa Vám to bude páčiť, môžeme sa spolu do toho pustiť. Držím Vám palce.

Share Button

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme