Reklama
Reklama

5. Plán chudnutia

plán na chudnutie
Tento článok “Plán” je súčasťou bezplatného rýchlokurzu (5 článkov) úspešného chudnutia. Prečítajte si ho celý – “Rýchlokurz úspešného chudnutia – začíname” 

Chudnutie ako? Základom úspechu je dobrý plán na chudnutie. Pokiaľ ho nemáte, tak natrvalo neschudnete.  Druhou podmienkou je plán aj dodržať, však? Pozrite si plán, ktorý Vám pomôže pripraviť sa na účinné chudnutie.

V prvom rade záleží od toho, koľko chcete schudnúť. Plán na chudnutie je iný pri miernej nadváhe a pri veľkej nadváhe. Ďalej je rozdielny pri dobrom metabolizme a pri spomalenom metabolizme. Súčasťou každého plánu musí byť odhodlanosť. Vďaka plánu Vám chudnutie pôjde ľahšie, ale predsa musíte urobiť nejaké zmeny. Tešte sa ako schudnete! Pôjde Vám to ľahšie a už si nebudete musieť klásť otázku – chudnutie ako? Zostavte si svoj vlastný plán. Pozrite si aj doporučenie na konci textu.

Ako si zostaviť plán – strava

Precíznosť je základ. Taktiež platí: Čo oko nevidí, to srdce nebolí!!! Preto úspešný plán musí zahŕňať:

  • Denné písanie stravy – čo a koľko ste zjedli
  • Pravidelné denné zhodnotenie (sebapochvala/sebakritika) – a plán na ďalší deň

1. Plán na chudnutie – chcem schudnúť do 5 kíl – dobrý metabolizmus

Váš plán je jednoduchý. Aspoň 2-3 dni si píšte, čo a kedy ste zjedli. Pokiaľ jedávate pravidelne a chcete schudnúť, tak znížte jednotlivé porcie o 20% kalórií. Napríklad: Na raňajky si dajte polovičnú porciu pečiva a pridajte bielkoviny (šunka, vajíčko,…). Na desiatu si namiesto banánu (sladkosti), dajte napríklad pomaranč (alebo menšiu sladkosť). Na obed zjedzte namiesto celej prílohy iba polovicu a pridajte zeleninu,……….. a takto pokračujte až do večera. Píšte si, čo jete aj v priebehu chudnutia. Budete vedieť zhodnotiť, či sa Vám podarilo znížiť príjem kalórií. Ak vypijete aspoň 2 litre tekutín denne, potom behom mesiaca, dvoch tie kilá bez problémov schudnete. A ani sa kvôli chudnutiu nemusíte stresovať.

2. Plán na chudnutie – chcem schudnúť do 5 kíl – spomalený  metabolizmus

Pokiaľ máte spomalený metabolizmus (to zistíte tak, že veľmi málo jete a stále neviete schudnúť), bude Vám chudnutie trvať dlhšie. Písanie, toho čo zjete platí rovnako ako v časti 1. Prvá časť plánu je jednoduchá. Prvých 10 dní začnite jesť pravidelne. Môže sa stať, že dokonca aj trošku priberiete, ale bez toho metabolizmus nezrýchlite. Nezabudnite do stravy zaradiť hlavne bielkoviny a živiny (zeleninu a ovocie). Taktiež pite dostatok tekutín. Aspoň trikrát v týždni sa hýbte (fitness, plávanie, behanie,…… – pridajte aj intervalový tréning pre zrýchlenie metabolizmu . Telo postupne zrýchli metabolizmus a začnete chudnúť. Nezabúdajte, že pokiaľ tie kilá schudnete hladovkou, tak potom ich znova priberiete – začarovaný kruh, ktorý škodí Vášmu zdraviu.

3. Plán na chudnutie – chcem schudnúť viac 5 kíl – dobrý  metabolizmus

Platí to isté, čo pri možnosti  1, s tým rozdielom, že to bude dlhšie trvať. Preto je dôležité raz za 10 dní hodnotiť stravu (podľa zapísaných jedál), tešiť sa s čiastkových výsledkov, poučiť sa z prípadných chýb  – udržíte si tým vnútornú motiváciu, ktorá výrazne prispieva ku zníženiu hmotnosti. Pridajte pohyb.

4. Plán na chudnutie – chcem schudnúť viac 5 kíl – spomalený  metabolizmus

Pokiaľ máte väčšiu nadváhu a spomalený metabolizmus, budete to mať ťažšie – ale zvládnuteľné. Postupujte rovnako ako pri možnosti 2, ale rátajte s tým, že po naštartovaní metabolizmu budete chudnúť 1-4 kg mesačne. Takže Vašu vysnívanú postavu nebudete mať hneď. Ale je to jediná možnosť ako schudnúť natrvalo bez diét a hladovania.

Ako si zostaviť plán – pohyb

  • beh, behanie v mesteAk máte dobrý metabolizmus a po úprave stravovania relatívne ľahko strácate na váhe, naplánujte si pohyb aspoň 2 krát v týždni. Pomôže to spevneniu postavy a aj spálite nejaké tie kalórie.
  • Ak máte pomalý metabolizmus, tréningový plán musí byť 100%-tný. Pohyb aspoň 4-5 krát týždenne, kombinujte aeróbne, silové a intervalové aktivity pre naštartovanie metabolizmu  – viď “Optimálny tréningový plán”

Taktiež si nezabúdajte značiť, kedy a ako ste sa hýbali, aby ste sa náhodou “nezlajdáčili”!

Ako si zostaviť plán – mentálna stránka

A tu býva častý kameň úrazu. Aj viete, čo máte jesť, aj ako sa hýbať, dokonca to aj tak dodržiavate, ale skôr či neskôr príde zlyhanie a ukončenie chudnutia. Ak je to aj váš prípad, potrebujete popracovať na svojej mentálnej stránke. Takže. tak ako si značíte pohyb a stravu, budte si značiť aj prácu na mentálnej stránke chudnutia. Venujte jej aspoň 5 minút denne!!! Ale o tom v ďalších článkoch!!!

Toto je aj záver nášho rýchlokurzu chudnutia. Určite neviete ešte všetko, ale veríme, že ste si urobili akú takú predstavu o tom, že chudnutie sa dá zvládnuť a že nemusíte patriť medzi tých, ktorí stále nemajú peknú postavu. 


Urobte ďalší krok a zdokonaľte  – vyberte si témy, ktoré Vás zaujímajú

Dobré tipy na chudnutie     Dobré rady – strava       Dobré rady – pohyb

Share Button

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.