Bielkovinová diéta na chudnutie, 2 varianty – ktorý je účinnejší?
Pozreli ste sa ráno do zrkadla a videli ste tam niečo navyše? Ak áno a bol to tuk, tak potom je najvyšší čas s tým niečo urobiť.
Je proteínová, resp. bielkovinová diéta tá pravá, ktorá Vám pomôže ku krajšiemu telu? Dá sa zvládnuť? A aké je riziko jojo efektu? Čítajte a dozviete sa.
O bielkovinovej (proteínovej) diéte
Bielkovinová diéta, resp. proteínová diéta na chudnutie je nesmierne populárna a so spoločnosťami ponúkajúcimi proteínovú diétu v rôznych formách sa akoby vrece roztrhlo. Bude to tým, že je účinná, ale… Táto diéta je založená na princípe zvýšeného príjmu bielkovín. Ak chcete schudnúť, je to jedna z možností na chudnutie, ale nesmiete zanedbať pohyb a dostatočný príjem živín. Navyše si nemusíte nič kupovať. Zvládnete ju aj z bežnými potravinami, aj keď…
Bielkovinová diéta, resp. proteínová diéta na chudnutie spôsobí vo Vašom tele dodatočné spaľovanie tukov. Bielkoviny – proteíny sú charakteristické tým, že strava, ktorá ich obsahuje má väčšinou nízky alebo stredný glykemický index, čo pri chudnutí zabráni chúťkam na sladkosti a maškrty a navyše jedlá z vyšším obsahom bielkovín Vás zasýtia na dlhšiu dobu. Na druhej strane zvýšený príjem bielkovín (najmä živočíšnych) spôsobí Vášmu telu určité problémy. Takže opatrne!
Pokiaľ si ale proteínovú diétu vhodne prispôsobíte a pridáte aj správny pohyb, tak bielkovinová diéta, resp. proteínová diéta bude účinnejšia a efektívnejšia, pretože eliminujete možné riziká a navyše si vhodným pohybom výrazne skvalitníte svalovú hmotu, čo sa prejaví zrýchleným metabolizmom a vďaka tomu aj väčším množstvom spálených kalórií.
Vedeli ste, že bielkovinová diéta tvorí základ pre ďalšie veľmi populárne diéty? Hádam najpopulárnejšia Dukanova diéta si tiež prevažne zakladá na bielkovinách a taktiež Ketodieta (diéta súčasnej doby) je založená na bielkovinách. Porovnajte si ich, môže to byť pre Vás dobrá inšpirácia.
Bielkovinová diéta – 2 varianty
Bielkovinová diéta má dva základné varianty. Každý z týchto dvoch postupov má niečo do seba, doporučujem vybrať ten, ktorý bude pre Vás prirodzenejší.
Prvý je jednoduchší ale chudne sa pri ňom pomalšie, druhý je naopak striktnejší, ale kilá budú ubúdať rýchlejšie. Zvoľte si taký, ktorý pre Vás vhodnejší, či už vzhľadom na Váš denný režim, povinnosti ale i vzhľadom na Vašu pevnú vôľu a zdravotný stav.
Vyberte si variant bielkovinovej diéty ↓↓↓
1. Variant – Bielkovinová diéta
Hlavný princíp 1. variantu je veľmi jednoduchý a menej nebezpečný. Zvýšením príjmu bielkovín a znížením príjmu sacharidov sa v tele v určitej miere naštartuje ketóza. Tá urýchli spaľovanie tukov a navyše potlačí chuť do jedla.
Pokiaľ zaradíte ku bielkovinovej diéte aj pohyb, tak vďaka zvýšenému príjmu bielkovín, sa Vám skvalitní svalová hmota. To bude mať za následok „zrýchľovanie” metabolizmu a vďaka tomu aj účinnejšie chudnutie s menšou šancou jojo-efektu.
Ak chcete schudnúť, tak denne zjedzte cca 0,9 – 1,3 gramu bielkovín na každý kilogram hmotnosti. Ak napr. vážite 70 kíl, tak denne by ste mali zjesť 63 až 91 gramov bielkovín. Pričom by ste mali jesť aspoň 5 krát denne. Váš celkový denný príjem kalórií znížte aspoň o 500. Pozor však pokiaľ už teraz jedávate málo, tak celkový denný príjem kalórií nesmie klesnúť pod 800 za deň).
Ako to zvládnuť?
Je to relatívne jednoduché a v pohode to zvládnete. Počas bielkovinovej diéty potraviny s vyšším obsahom sacharidov nahraďte potravinami s vyšším obsahom bielkovín
Príklad výmeny bielkovín za sacharidy – raňajky
- Pôvodné: 1 rožok s maslom a džemom
- Nové: 2 knackebroty s 50g šunky a plátkom syra
Príklad výmeny bielkovín za sacharidy – obed
- Pôvodný: 120 g mäsa s 200g zemiakov a zeleninovým šalátom
- Nový: 160 g mäsa, 50g ryže a o 50% viac šalátu
Jednoducho stačí, pokiaľ si zistíte, ktoré potraviny vo Vašom jedálničku obsahujú veľa sacharidov a stačí ich vymeniť za proteínové. Keďže bielkovinové potraviny sú menej kalorické ako sacharidové, tak automaticky dosiahnete zníženie príjmu kalórií. Aké jednoduché.
Vhodné potraviny na bielkovinovú diétu – 1.variant
Súčasťou Vášho jedálnička by malo byť: chudé mäso – hydina, hovädzie mäso, ryby, nízkotučné mliečne výrobky ako syry, jogurty, mlieko,.. ďalej strukoviny – sója, hrach, fazuľa šošovica.
Je potrebné dbať na dostatok živín, a preto si môžete pomôcť aj vhodnými výživovo proteínovými kokteilmi a nezabúdať na dostatočnú konzumáciu zeleniny a príležitostne aj ovocia.
Nevhodné potraviny na bielkovinovú diétu – 1.variant
Bielkovinová diéta na chudnutie nesmie obsahovať pečivo, zemiaky, sladkosti, tučné mäso, vyprážané, omáčky a ani prezreté ovocie.
Bielkovinová (proteínová) diéta – jedálniček
Je zrejmé, že presný jedálniček, ktorý je ideálny pre každého neexistuje. To platí aj pre bielkovinovú, resp. proteínovú diétu. Pri jedálničku je treba zohľadniť najmä Vašu váhu, ale aj vek a zdravie. Pre inšpiráciu si ale prečítajte 7 dňový jedálniček.
Proteínová – bielkovinová diéta: Jedálniček na 1. deň
- Raňajky: Nízkotučný tvaroh a jeden kus ovocia
- Desiata: proteínová tyčinka
- Obed: 150 gramov kuracích pŕs, 1 kopček ryže a zeleninová obloha
- Olovrant: 1 ks knackenbrotu, 50 gramov šunky a paradajka
- Večera: zeleninový šalát s 70 gramov tofu
Spolu bielkovín za deň: 70 gramov
Proteínová – bielkovinová diéta: Jedálniček na 2. deň
- Raňajky: 2 ks knackebrotu, mozzarella light, paprika
- Desiata: 1 jablko
- Obed: hovädzí steak, zeleninová obloha
- Olovrant: nízkotučný jogurt
- Večera: 2 vajíčka, knacenbrot a pohár mlieka
Spolu bielkovín za deň: 73 gramov
Proteínová – bielkovinová diéta: Jedálniček na 3. deň
- Raňajky: 200 g biely jogurt, varené vajíčko a jeden plátok tvrdého syra (30% tuku)
- Desiata: 15 g vlašské orechy
- Obed: soté z kuracích pŕs (120 g mäsa), 1 kopček ryže a 100 g zeleninového šalátu
- Olovrant: 150 g biely jogurt a 1 KL mletej škorice a 1 lyžica proteínu
- Večera: omelete z troch vajíčok a 2 plátky syra navrchu
Spolu bielkovín za deň: 74 gramov
Proteínová – bielkovinová diéta: Jedálniček na 4. deň
- Raňajky: 2,5 deci polotučného mlieka s banánom a 1 PL mleté vlašské orechy (koktail)
- Desiata: malý banán a 10 g lieskové orechy
- Obed: 130 g steak z bravčového chudého mäsa (stehno), 150 g zeleninový šalát s balkánskym syrom
- Olovrant: 25 g para orechy
- Večera: grilovaný hermelín, 150 g zeleninový šalát
Spolu bielkovín za deň: 69 gramov
Proteínová – bielkovinová diéta: Jedálniček na 5. deň
- Raňajky: 2,5 deci krupicovej kaše (z tri deci nízkotučného mlieka), s 1 ČL kakaom, 1 PL vlašské orechy, mletá škorica, pol banánu a 1 lyžica proteínu
- Desiata: 100 g biely jogurt s 1 mandarínkou
- Obed: 150 g kuracie prsia zapekané s broskyňou a tvrdým syrom (30% tuku)
- Olovrant: 2,5 deci polotučného mlieka s 1 ČL kakaom
- Večera: zeleninové lečo s 2-ma vajíčkami
Spolu bielkovín za deň: 71 gramov
Proteínová – bielkovinová diéta: Jedálniček na 6. deň
- Raňajky: 150 g tučný tvaroh s 1 PL vlašských orechov a 1 kivi
- Desiata: cottage cheese a 5 ks orechov (nesolené, nepražené)
- Obed: grilovaný plesňový syr so zemiakmi a zeleninovým šalátom
- Olovrant: 120 g biely jogurt s 5 ks čerstvými jahodami
- Večera: zeleninový šalát s 2 varenými vajíčkami a 20 g tvrdým syrom (25% tuku)
Spolu bielkovín za deň: 70 gramov
Proteínová – bielkovinová diéta: Jedálniček na 7. deň
- Raňajky: omeleta z dvoch vajíčok, syrom a zeleninou (paradajka a pol šalátovej uhorky)
- Desiata: 100 g biely jogurt s polovicou banánu
- Obed: stroganov z hovädzieho alebo chudého bravčového mäsa a 2 kopčeky cestoviny
- Olovrant: 1,5 deci polotučného mlieka s rozmixovaným lesným ovocím
- Večera: obložená misa (1 varené vajíčko, 5 plátkov kuracej šunky, 3 plátky syra a čerstvá zelenina
Spolu bielkovín za deň: 70 gramov
Koľko schudnete s 1. variantom bielkovinovej diéty?
Dokážete schudnúť v priemere 3 kilá mesačne, ale je to individuálne. Pokiaľ pridáte aj vhodný a pravidelný pohyb, svalová hmota sa aj vďaka vyššiemu príjmu bielkovín skvalitní a tým sa “naštartuje” spaľovanie tukov.
2. variant – bielkovinová diéta
Tento 2. variant bielkovinovej diéty je o dosť náročnejší, ale chudnutie je rýchlejšie. Diéta v tomto formáte je rozdelená do 2 fáz. Musím však pripomenúť, že obidve fázy sú rovnako dôležité, bez ohľadu na to, že sa líšia v náročnosti.
- „brutálna“ fáza
- stabilizačná fáza
Už z názvov vyplýva, že sa jednotlivé fázy budú líšiť. Bielkovinová diéta sa v tomto formáte sa nápadne podobá na Dukanovu diétu a podobné črty má aj s Keto diétou.
Takže pokiaľ chcete vyskúšať tento 2.postup, tak už na začiatku musíte byť rozhodnutý, akú dlhú dobu budete diétu držať. Na rozdiel od 1. variantu, ktorý je počas celej doby chudnutia v podstate rovnaký a je jedno ako dlho ho budete držať.
„Brutálna“ fáza – bielkovinová diéta
Túto prvú fázu môžeme pokojne nazvať výrazne chudnúcou fázou. Ja som jej dal názov „brutálna“. Ak neviete prečo, vyskúšajte ju a pochopíte. Je to obdobie, počas ktorého ide vyslovene len o chudnutie (aj o trápenie). Túto fázu je potrebné držať optimálne 2-4 týždne, v závislosti od toho, koľko chcete schudnúť.
Vo Vašom tele sa počas tejto fázy naštartuje ketóza. To v praxi znamená, že telo si bude brať chýbajúcu energiu z tukov, navyše sa mierne odvodní, takže úbytok váhy nenechá na seba dlho čakať.
Výsledkom bude mesačný úbytok hmotnosti od 3 do 6 kíl. Veľa však závisí aj od toho, akú veľkú máte nadváhu.
Čo môžem jesť?
Na výber toho moc nemáte. Bielkoviny, bielkoviny a opäť bielkoviny. A ešte zeleninu. Potešil som Vás? Takže mäso, ryby, 80-90% šunky, odtučnený tvaroh, sójové mäso a syr zo sóje (tofu)…. a veľa zeleniny. Sacharidy sú jednoducho tabu. Bielkovinová diéta vyžaduje v tejto fáze veľa tekutín. Nemám však na mysli nápoje, jednoducho len čistú vodu. Dôležité je mať jedlálniček rozvrhnutý do 5-tich jedál.
Upozornenie: Pri takto jednostrannej strave, s minimálnym príjmom sacharidov hrozia zdravotné riziká. Preto sa radšej opýtajte svojho lekára, či Vám táto prvá fáza nemôže uškodiť.
Stabilizačná fáza – bielkovinová diéta
Pokiaľ ste „prežili“ prvú fázu, tak pravdepodobne ste schudli relatívne veľa kíl, neznášate mäso a sóju a ste vyčerpaný. Ak sa tešíte, že v druhej fáze sa to zmení, tak Vás nepoteším. Aj keď niekedy aj málo stačí k radosti.
Takže stabilizačná fáza bude trvať dvojnásobok prvej fázy. Ak ste prvú fázu dodržiavali 4 týždne, tak druhá fáza bude trvať 8 týždňov a pod. Počas tejto druhej fázy schudnete v priemere do 3 kíl za mesiac.
Jedálniček sa však rapídne nezmení. Môžete pridať mlieko, vajíčka a 3x v týždni aj zemiak k mäsu. Ostatné ostáva rovnaké. Okrem mäsa a produktov zo sóje už len zelenina.
Takže bohužiaľ aj pri tejto fáze platí upozornenie z prvej fázy bielkovinovej diéty.
A čo potom?
Aj keď tento 2. Variant bielkovinovej diéty by som radšej neskúšal – jednoducho preto, že je nebezpečný, pokiaľ ho vyskúšate, tak po skončení stabilizačnej fázy začnite postupne do svojho jedálničku zaradzovať bežné potraviny. Platí len jedno pravidlo! Jedzte len zdravšie potraviny (môžu obsahovať aj sacharidy). Vyhýbajte sa sladkostiam, tučnému mäsu, alkoholu….. teda príležitostne si môžete dopriať. Pokiaľ však váha začne stúpať, je potrebné sa na určitú dobu prepnúť do stabilizačnej fázy…..
Spoločné riziká – bielkovinová, resp. proteínová diéta
Obidva varianty bielkovinovej diéty nesú zo sebou riziká. Pri druhom variante sú však násobne vyššie, takže pozor na to!!!
1. Veľké množstvo živočíšných bielkovín je záťaž pre Vaše trávenie, obličky, vyprázdňovanie – pri dlhodobom zvýšenom príjme najmä živočíšnych bielkovín sa tieto riziká výrazne znásobujú
2. Hrozí nedostatok živín. Pokiaľ sa zameriate najmä na zvýšený príjem bielkovín a podceníte prísun zeleniny a ovocia, telo začne mať problémy. Takže zjedzte aspoň 4 kúsky zeleniny denne
3. Nebezpečenstvo jojo efektu. Po ukončení proteínovej diéty znížite príjem bielkovín, čo bude mať na Vašu svalovú hmotu a tým aj na metabolizmus negatívny vplyv. Pokiaľ prestanete aj cvičiť, tak jojo efekt nenechá na seba dlho čakať.
- ► Prečítajte si: „Ako zrýchliť spomalený metabolizmus“
- ► Prečítajte si: „Obsah bielkovín v potravinách – tabuľka“
Výsledné hodnotenie
Keby som mal nadváhu, tak bielkovinovú diétu by som kľudne vyskúšal. Hovorím, však o prvom variante, pretože ten je relatívne v norme. Druhý síce môže urýchliť chudnutie, ale…. (veď ste si to prečítali sami). Takže výsledná známka 2- je pre prvý variant, druhý hodnotím 4-
Táto diéta na chudnutie môže byť riešením Vašej nadváhy, pokiaľ ale nepodceníte negatívne vplyvy a pokúsite sa ich v maximálne možnej miere eliminovať. Pokiaľ by, zvýšený príjem bielkovín – proteínov mal ohroziť Vaše zdravie, tak sa do nej ani nepúšťajte.
One Response to Bielkovinová diéta na chudnutie, 2 varianty – ktorý je účinnejší?
Pridaj komentár
Vyjadrite svoj názor, prípadne napíšte vašu otázku.