Reklama
Reklama

Soľ pri chudnutí – áno??? Morská, klasická alebo himalájska, čo je lepšie?

Rozne druhy soli v lyzickach

Čím soliť pri chudnutí? Je to vôbec zdravé? Je morská a himalájska soľ zdravšia, ako klasická kuchynská soľ? Počas chudnutia, by mal byť výber potravín ešte viac pod Vaším dohľadom, ako keď sa iba „udržiavate“… Záležať Vám musí skutočne na každom detaile.

Počas zdravého chudnutia by ste nemali žiadnu z potravín úplne vylúčiť, pretože úplné a chvíľkové vylúčenie potraviny, ktorú ste pred tým bežne konzumovali sa Vám nemusí vyplatiť. Bude to mať za následok, iba chvíľkový efekt chudnutia a po ňom príde dlhodobejší jojo-efekt, z ktorého sa „vymotať“ je už iná šálka kávy. Solenie pri chudnutí môže byť ale…

Soľ morská a himalájska sú zdravšie varianty solenia, iba ak je soľ nerafinovaná. Rafináciou (proces výroby) soľ prichádza o minerálne látky a v soli ostáva iba chlorid sodný.

Klasická kuchynská soľ

Prechádza rafináciou, teda je bez minerálnych látok ale pridáva sa do nej jód. Jód sa do soli pridáva kvôli lepšej funkcii štítnej žľazy, vylučovaniu hormónom a celkovej rovnováhy nervového systému. Nadbytok kuchynskej soli má za následok mnohé kardiovaskulárne ochorenia a ochorenia obličiek a močových ciest. Veľa rafinovanej soli v organizme je záťažou na cievy a obličky, pretože sa organizmus nadbytočne zavodňuje a málo vody sa dostáva z tela von.

Krystaly soli v drevenej miske

Čo obsahuje kuchynská soľ za látky?

Sodík (chlorid sodný) a jód.

Morská soľ (nerafinovaná)

V sebe zachováva minerálne látky, ktoré z tejto soli robia zdravší variant solenia a pri chudnutí je vhodnejšie použiť morskú soľ ako klasickú kuchynskú soľ. Morská soľ pomáha detoxikácii tela, zdravej pokožke, má dokonca aj antiseptické účinky.

Morska sol v rukach

Čo obsahuje morská soľ za látky?

Sodík, draslík, horčík, vápnik, jód, selén, meď, chlorid sodný.

Himalájska soľ

Najzdravšia forma solenia či pri chudnutí alebo pri zdravšom životnom štýle však stále ostáva himalájska soľ. Toto ružové zlato je plné minerálnych látok, ktoré nie len ľahko opustia Vaše telo, keď je ich v organizme nadbytok, ale dokáže aj zlepšovať mnohé ochorenia. Himalájska soľ dokonca odkysľuje organizmus a upravuje jeho celkovú rovnováhu. Pri chudnutí je odkyslený organizmus dosť dôležitý, pretože prekyslenému organizmu sa oveľa ťažšie chudne. Dlhodobo prekyslený organizmus je aj „spúšťačom“ mnohých ochorení… Napriek všetkým výhodám himalájskej soli môže niektorých odradiť jeho vyššia cena, ale aj tu platí, že za kvalitu sa oplatí zaplatiť…

Ruzova himalajska sol v lyzici

Čo obsahuje himalájska soľ za látky?

Dusík, vodík, kyslík, fluorid, sodík, horčík, kremík, lítium, fosfor, síra, meď, zinok, selén, jód, železo, mangán, chróm, kobalt, nikel, striebro, vápnik, draslík, bróm, molybdén, kadmium.

Solenie, zdravie a chudnutie – koľko soliť

Soli sa nemusíte úplne strániť ani počas chudnutia, ale naučte sa to správne dávkovať…

Jednoduchá matematika, čím viac solíte, tým viac zaťažujete orgány, ktoré pri chudnutí musia fungovať bez najmenšieho problému, aby bolo chudnutie zdravé a trvalé. Ja používam soľ iba minimálne, pretože soľ sa nachádza v množstve potravín a ani o nej nevieme… Náš organizmus denno denne spracováva oveľa väčšie dávky soli, ako by mal. Denne by dospelý a zdravý človek mal prijať približne 3 gramy soli. Tým, že ľuďom chutí slané, často krát si zbytočne prisáľajú jedlá a navyše sa väčšie množstvo soli vyskytuje aj bežne prijaté cez mnohé potraviny, tak v realite je denný príjem soli 4 – 5 násobne väčší! V praxi to znamená, že naše telo denne musí spracovať  12 – 16 gramov soli. Na soľ a tak isto aj na cukor si telo veľmi rýchlo zvykne a potom už stráca mierku, pýta stále viac a viac slané, pretože sa stáva voči slanému „imúnne“… Iste si to ani neuvedomujete a poviete si no a čo… Avšak tento vysoký príjem solí zaťažuje funkciu obličiek, zadržiava sa v tele oveľa viac vody, ako by sa malo, zásobuje ho vysokými dávkami jódu, minerálnych látok, ktoré telo nevie vylúčiť a potom sa tieto minerály v tele ukladajú a oxidujú na nebezpečné látky.

zdravé obličky

Pri chudnutí by solenie malo byť „stiahnuté“ na minimum. Počas chudnutia by telo malo byť dobre odvodnené a nie sa zaťažovať ešte aj s veľkými dávkami soli v potravinách, keď musí ešte aj rozpaľovať tuk. Dlhodobo zvýšeným príjmom soli je najčastejším zdravotným problém – vysoký krvný tlak a po ňom už často krát nasleduje ďalšie kardiovaskulárne ochorenie… No častým signálom zvýšeného príjmu solí v strave je aj narušená funkcia obličiek a tento orgán potrebujeme nevyhnutne pre našu existenciu. Chudnutie a správne odvodnenie idú ruka v ruke. Skúste sa vyhýbať zbytočnému dosáľaniu hotových jedál, obmedzte príjem soli na minimum a tak sa vyhnete množstvu negatív, ktoré toto solenie zo sebou prináša. Soľte iba tam kde musíte (varenie ryže, cestovín, trochu do polievky, trochu na prípravu mäsa a podobne). Začnite sledovať a regulovať príjem soli a samozrejme začnite si kupovať zdravší variant soli podľa Vášho výberu… So zdravším variantom soli a hlavne nízkymi dávkami soli sa Vám bude oveľa ľahšie chudnúť a navyše bude Vaše telo aj zdravšie

A nezabudnite si dávať pozor aj na umelé sladidlá, ktoré sa vyskytujú v mnohých potravinách. Kliknite sem a dozviete sa kde sa nachádzajú a pod akými názvami. 

Share Button

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.



Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme