Reklama
Reklama

Sacharidová diéta

glykemický index - meranie

Sacharidová diéta Vám sľubuje schudnúť do  dvoch kilogramov, za jeden týždeň. Dĺžka tejto diéty je 2-3 týždne, maximálne jeden mesiac. Vďaka jej názvu, si možno myslíte, že pôjde o diétu na chudnutie  pri ktorej sa budú konzumovať sacharidové (sladké) potraviny, opak je však pravdou. Pri tejto diéte minimalizujete príjem jednoduchých cukrov a tukov na minimum a dopĺňate vysoký podiel bielkovín a zložené cukry. Pričom tuk sa odbúrava, a pri dostatočnom pohybe, je nahrádzaný svalovou hmotou. Po skončení tejto diéty, ako pri každej, je vysoký nábeh na Jojo-efekt. Pri skorom alebo rýchlom prejdení na pôvodný jedálniček si privodíte kilogramy navyše a ešte aj s „parádnym“ plusom. Preto sa hneď nepúšťajte do tejto diéty, ale najprv zvážte svoj zdravotný stav, možnosti a cieľ, ktorý chcete dosiahnuť.

Sacharidová diéta – Plusy

 1. Relatívne rýchla redukcia hmotnosti

Sacharidová diéta – Mínusy

 1. Málo stravy (malé porcie)
 2. Chuť na sladké, vlčí hlad
 3. Jojo-efekt
 4. Obmedzovanie pri chudnutí

Postup

Prezrite si zoznam povolených potravín a premyslite si, či máte na kombinovanie stravy dostatok času a priestor (práca, škola, kuchynka, jedáleň). Presné dodržanie jedálnička a potravín je potrebné, aby ste dosiahli efekt chudnutia. Dĺžka tejto diéty má byť maximálne jeden mesiac, aby ste sa vyhli úbytku potrebných látok v tele.

Jedálniček – sacharidová diéta

 • Raňajky – vločky, jogurt, tvaroch
 • Desiata – celozrnné pečivo so šunkou alebo ovocie
 • Obed – ryby alebo hydina a ako prílohu ryžu alebo cestoviny, či zeleninu
 • Olovrant – zelenina, orechy, jogurt
 • Večera – Chudé mäso,  celozrnné cestoviny, polievky, prívarky alebo zeleninový šalát s tofu

Ak pocítite chuť na sladké, alebo vlčí hlad, tak si pridajte do jedálničku nejaké ovocie, zeleninu, musli tyčinku alebo tmavé pečivo, aby ste hlad zahnali. Taktiež sa aj napite vody.

Pitný režim pri sacharidovej diéte

Nezabúdajte dodržovať pitný režim. Denne minimálne 2 litre čistej vody za deň. Káve, sirupom, minerálkam, ochuteným či sladeným nápojom sa vyhýbajte. Keďže telo dostáva malé porcie a nízku energetickú hodnotu, môže dôjsť ku vedľajším účinkom ako je bolesť hlavy, únava, nízky krvný tlak, zlé vyprázdňovanie.

Pohyb

Cielený pohyb by mal tvoriť súčasť vášho životného štýlu. Ak to doteraz nebola samozrejmosť, tak si aspoň dvakrát do týždňa nájdite pol hodinku na cielený pohyb. Vyberte si niečo čo Vás baví. Nič na silu.

Sacharidová diéta – Doporučené potraviny

 1. tmavy chlieb celozrnne pecivoPšeno
 2. Pohánka
 3. Vločky
 4. Špalda
 5. Celozrnné pečivo
 6. Celozrnná ryža
 7. Zemiaky
 8. Strukoviny
 9. Ovocie a zelenina
 10. Bylinné čaje a čistá voda

Sacharidová diéta – Zakázané potraviny

 1. sladkosti a koláčeBiela múka, biele pečivo
 2. Cestoviny z bielej múky
 3. Sladkosti, čokoláda
 4. Sladké džúsy, sladené nápoje
 5. Sýtené nápoje
 6. Alkohol
 7. Údeniny
 8. Čipsy, tyčinky a ostatné slané maškrty
 9. Vyprážané jedlá

Sacharidová diéta nie je na chudnutie najhoršia, avšak má svoje chyby. Ak sa pre ňu predsa len rozhodnete, nezabudnite na pitný režim a cielený pohyb.

Výsledná známka 2-

Share Button

3 Responses to Sacharidová diéta

 1. Michal píše:

  Suhlasim s Dominikou. Co je to za sacharidovu dietu ked v kazdom uvedemom jedle su sacharidy? Treba jest hlavne zeleninu, najlepsie v kazdom chode a taktiez inteligentne tuky. Ziadne zemiaky, ryza a ani pecivo a cerealie. Tento clanok je dost odveci!

 2. Andrej píše:

  No hlavne tie zemiaky by som vyhodil.

 3. Dominika píše:

  Kedze kazda potravina ktoru ste vymenovali ma pomerne dost sacharidov, povazujem tento clanok za neatraktivny a neprospesny … ryzu , cestoviny, zemiaky, vlocky , pseno vynechat a nahradit zelenou zeleninou . Ovocie obsahuje tiez obrovske mnozstvo sacharidou takze nechapem :
  )

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme