Reklama
Reklama

Čaje na chudnutie – zelený čaj, pu-erh, rooibos

čaje na chudnutie

Pokiaľ máte nejaké to kilečko navyše, buď ste už vyskúšali čaj na chudnutie alebo to aspoň máte v pláne. Veď zbaviť sa nadbytočných kíl len len popíjaním čajíku znie veľmi lákavo?

Zelený čaj, pu-erh čaj, rooibos čaj,… a ďalšie čaje na chudnutie – pomôžu Vám naozaj schudnúť, alebo je to len reklama? Ak fungujú, ktorý čaj na chudnutie je najlepší?

Bylinkové čaje sa už tisícročia používajú ako pomoc pri zdravotných problémoch. A môžeme povedať, že veľmi účinne. Najmä čínska medicína, je známa tým, že na každé ochorenie existuje vhodná kombinácia byliniek. Ak nadváhu vnímame ako problém tela, tak určite existujú bylinky, ktoré Vám napomôžu schudnúť. Medzi najpopulárnejšie čaje patria čaj rooibos, čaj pu-erh, zelený čaj a bylinkové čaje na chudnutie Čiže piť čaje na chudnutie nie je  úplný nezmysel, ale základy úspešného schudnutia sú niekde úplne inde.

Ale všetko má svoje hranice. Nemôžete čakať, že ak budete piť akýkoľvek čaj na chudnutie (či už čaj pu-erh, zelený čaj,  čaj rooibos alebo akýkoľvek iný), že schudnete a nebudete musieť na to vynaložiť žiadnu snahu. Je to podobné ako s chrípkou alebo angínou. Ovocie je pri chrípke veľmi prospešné, ale neznamená to, že ak zjete jedno jablko, že sa automaticky vyliečite.

Čo môžem očakávať od čaju na chudnutie

 • Ak chcete schudnúť, jedným z najdôležitejších faktorov je pitný režim. Pokiaľ začnete viac piť, ľahšie sa Vám podarí schudnúť.  Ak začnete piť a do pitného režimu zaradíte aj vhodný čaj na chudnutie, vaše telo sa začne rýchlejšie a lepšie čistiť, čo urýchli chudnutie. Ale čaj pri chudnutí by mal tvoriť maximálne 1/3 až ½ Vášho pitného režimu, zvyšok by mala byť čistá voda, pretože aj všetkého veľa škodí – aj čaju (bez ohľadu na to či pijete bylinkový čaj, rooibos čaj, čaj pu-erh, zelený alebo akýkoľvek iný čaj)
 • Druhým výrazným faktorom nadváhy a následného chudnutia je stav Vášho tela. Príčinou nadváhy nie je vždy len prejedanie sa. Možno aj vy patríte medzi ľudí, ktorí nejedia veľa a napriek tomu sú tučný. Príčinou nadváhy môže byť aj problém s obličkami, srdcom, pečeňou, štítnou žľazou,…. Pokiaľ začnete piť vhodný čaj, môžete si vylepšiť zdravie a tým aj naštartovať chudnutie.

muž má nadváhu a veľké brucho

 • Žiadny čaj na chudnutie, nedokáže priamo spaľovať tuky. Môže napomôcť akurát zrýchleniu metabolizmu, čo ale má pozitívny vplyv na chudnutie. Napríklad taký kofeín stimuluje organizmus, čo Vám pomôže spáliť viac kalórií. Kvalitný bylinkový čaj môže obsahovať kofeín (závisí od druhu čaju) a navyše nemá odvodňujúci účinok ako káva.
 • Dôležitá je kvalita čaju. Je síce kríza, ale na druhej strane nie sme takí bohatí, aby sme si mohli kupovať lacné veci. To platí aj pri čaji (nielen na chudnutie). Ak 20 vrecúšok čaju stojí 1 euro, tak vo vnútri môžu byť tak akurát rôzne arómy a farbivá, v najlepšom prípade čajové lístky, ktoré na záver zberu čaju pozbierali zo zeme.
 • Čaj na chudnutie je výborná pomôcka pri chudnutí, ale vnímajte ho len ako doplnok zdravej stravy a vhodne zvolenej pohybovej aktivity. Len pitie čaju ešte nikomu nepomohlo priamo schudnúť tuk.

Zelená káva na chudnutie je hitom posledných mesiacov – funguje alebo len kradne peniaze? Viac tu: “Zelená káva na chudnutie”


Čaje na chudnutie

Podrobný popis troch najpopulárnejších čajov na chudnutie. Medzi ne som zaradil – zelený čaj, pu erh čaj a rooibos čaj.

 • Zelený čaj na chudnutie – zelený čaj na chudnutie obsahuje antioxidanty, ktoré pomôžu Vášmu telu vysporiadať sa s odpadovými látkami, voľnými radikálmi, stimulujú koncentráciu a pomáhaju Vášmu telu nadobudnúť rovnováhu. (veľa antioxidantov obsahuje aj čaj rooibos)Okrem toho zelený čaj obsahuje aj kofeín, ktorý má pozitívny vplyv na zvýšenie energie. A navyše Vám zelený čaj napomôže zrýchliť metabolizmus. Preto, pokiaľ si denne doprajete jednu alebo dve šálky, tak pri pravidelnom pití, bude mať zelený čaj výrazne pozitívny vplyv na Váš organizmus. Taktiež ak chcete schudnúť, zaraďte si do svojho pitného režimu zelený čaj na chudnutie.  Je ale dôležité pripomenúť jedno pravidlo. Kvalitný zelený čaj zväčša nekúpite v supermarkete, ale kvalitu nájdete v špecializovaných čajovniach, alebo v predajniach zdravej výživy.
 • Pu-erh čaj (Puerh čaj) – je čaj, ktorý je na chudnutie relatívne populárny. Samozrejme, že vplyv čaju Pu erh je na chudnutie len čiastkový a tak ako ostatné kvalitné bylinkové čaje aj čaj pu erh nie je zázrak na chudnutie – môže byť vhodný ako doplnok pri chudnutí. Čaj pu-erh je zo surových čajových lístkov, ktoré sa sušia na slnku a tým že sa úplne nedosušia, nastáva fermentácia čaju pu-erh (je to reakcia, pri ktorej dochádza k oxidácii šťavy z lístkov). Tento čaj je najvodnejší na očistu tela, ale môžete ho piť aj pri chudnutí. Doprajte si šálku čaju pu-erh 2-3 krát denne pred jedlom. Tento čaj má ale pre veľa ľudí nepríjemnú chuť a vôňu. Pokiaľ Vám čaj puerh nechutí, neslaďte si ho, pretože to znižuje účinnosť čaju.

čaj na chudnutie v šálke a meter

 • Rooibos čaj – sa používa aj na chudnutie ale v podstate rooibos čaj nie je čaj, pretože sa nevyrába z čajových lístkov ale priamo z dreva rastliny rooibos, ktorá rastie v Afrike. Čaj rooibos je obsahuje veľké množstvo vitamínov a minerálov (vitamín C, horčík, draslík, železo,….) a okrem toho obsahuje aj veľké množstvo antioxidantov, čiže jeho účinky sú okrem iného podobné ako má zelený čaj. Na rozdiel od väčšiny bylinkových čajov, čaj rooibos neobsahuje žiadny kofeín. Takže je vhodný aj pre ľudí, ktorí z akýchkoľvek príčin, nemôžu príjmať kofeín. Čaj rooibos má pozitívne účinky pre zdravie a veľa ľudí ho používa aj ako pomôcku na chudnutie. Pomáha na srdce, cievy, na vysoký cukor, alergie, pri bolestiach hlavy, strese,….  Ďalej je vhodný na doplnenie minerálnych látok pri fyzickej námahea samozrejme čaj rooibos je aj na chudnutie, aj keď to nie je vedecky podložené.
 • Bylinkové čaje na chudnutie – v podstate každý bylinkový čaj, pokiaľ je kvalitný a pijete ho v správnom množstve je pre Váš organizmus prospešný. To znamená, že bylinkový čaj je prospešný aj pri chudnutí.

Ak máte nadváhu a chcete schudnúť, ešte pred tým ako si kúpite čaj na chudnutie v očakávaní rýchleho schudnutia, skľudnite emócie a najprv si vhodne upravte jedálniček, naplánujte si vhodnú pohybovú aktivitu, ak máte zdravotné problémy, tak sa pred chudnutím poraďte s lekárom a potom si kúpte čaj na chudnutie.

V podstate je jedno, či si kúpite čaj rooibos, alebo sa rozhodnete pre čaj pu-erh alebo pre zelený čaj, alebo si kúpite len kvalitný žihľavový čaj. Zo skúseností Vám môžem poradiť, aby ste čaje na chudnutie striedali. Každý má svoje plusy ale ani jeden z nich nemá zázračne účinný čaj na chudnutie.

Súvisiace:  Ako zrýchliť metabolizmus   Raňajky, obed, večera – chudnutie

Share Button

7 Responses to Čaje na chudnutie – zelený čaj, pu-erh, rooibos

 1. brano píše:

  zaujmavý článok, kladne hodnotím ako autor podrobnejšie rozpísal jednotlivé informácie.

  Može vás zaujímať aj účinok ibišteka, zeleného či čierneho čaju. Píšu o tom v tomto článku: čaje

 2. Lucia píše:

  Mozem za den pit aj rozne druhy? Napriklad kazde rano pijem zeleny….potom si dat napriklad biely pocas dna aj viac krat a na vecer zas iny, ako napriklad roibos?

 3. monika hvizdáková píše:

  chcem schúdnuť 50kg

 4. andrea píše:

  pu-erh caj je vynikajuci pretoe ked citim hlad tak tento caj mi pomoze zabudnut na jedlo a vypijem si ho schutou . Aj tie kila su mensie.Odporucam.

 5. Dano963 píše:

  Ak zelený čaj tak jedine Matcha, pije ho celá rodina a nemože si ho vynachváliť, zhodil som vďaka nemu 4 kila za mesiac a to som nemenil stravu len som denne vypil 2 matcha čaje.Na rozdiel od ostatných čajom Matcha čaj sa da pripraviť s čímkoľvek tzn. studená voda,ochutená voda,minerálka a ked ma niekto rád klasickź teplý čaj neni problem si ho takto pripraviť. Veľa o ňom sa dá prečítať na matchatea.sk a samozrejme aj objednať 🙂

 6. Emerson píše:

  Zelený čaj odporúčam. Za jeden rok som schudol 21 kg. Zelené čaje a chilli papričky.
  a Tibor: hocikedy pi čaje, len pred spaním nepi zelené čaje ale iba rooibosy napríklad, ktoré neobsahujú teíny aby si zaspal 😀 tak pekne si uvar čaj a vezmi slovník pravopisu do ruky a deň bude krajší 😀

 7. tibor toth píše:

  chcem sa spitať je dobre hopiť aj na rano zeleny čaj rooibos keť nechcem schudnuť piť ho na dobru misel ,a energiu porate či nepiť ho rano potrebujem niejaky čaj na nervy a spanok porate dajte tipy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme