Reklama
Reklama

5 krokov, ako byť pri chudnutí úspešný a ako…

Nie vždy je prvá možnosť chudnutia býva tá správna… Skôr než sa do chudnutia pustíte, tak by ste sa mali presvedčiť, že daná metóda je zdravá a účinná. Môžete sa inšpirovať napríklad aj týmito bodmi, ktoré Vám pomôžu v rozhodovaní sa, ktorá metóda je vhodná a účinná a ktorá nie. Ak sa budete držať týchto bodov, tak by ste mali uspieť!

Základné kroky v zdravom chudnutí

 1. Jesť 4 – 5 krát denne
 2. Dostatočný pitný režim
 3. Dostatok pohybu
 4. Dostatok spánku
 5. Čo najmenej stresu

Jesť 5 krát denne znamená

3 väčšie porcie (raňajky, obed, večera) a  2 porcie menšie (desiata, olovrant). Musíte mať stále naštartovaný metabolizmus naplno, aby Vám stále pracoval tráviaci systém. Musíte ho stále podporovať, no nie preťažovať: mastnými, nezdravými jedlami, stresom, kávou, fajčením, alkoholom alebo inými škodlivými prvkami.

porcia mäsa so zeleninou na drevenej tácke

Pitný režim (dostatočný)

Na 10 kilogramov Vašej váhy, by ste mali za deň vypiť 4 deci vody. Prepočítanie je jednoduché. Niekto kto má hmotnosť  100kg, by mal denne vypiť 4 litre vody. Piť je najlepšie celý deň priebežne. Aby sa nestalo, že vypijete liter vody naraz a bude vám zle… Toto telu viac uškodí, ako pomôže. Najlepšia je čistá voda, keďže sa z nej skladá aj naše telo. Sladené a kolové nápoje majú obrovské množstvá cukru, zaťažujú trávenie, obličky a močové cesty. Káva a alkohol Vás dehydrujú. Minerálne vody (sýtené, jemne sýtené) predlžujú trávenie a spôsobujú plynatosť.

žena nalieva vodu s džbanu do pohára

Pohyb

Čo najradšej robíte? Ak je to prechádzka, tak sa prechádzajte, keď je to futbal, tak hrajte futbal. Každý si nájde nejakú obľúbenú, či dostupnú aktivitu… Ak Vás nič nenapadne, tak zapojte aspoň chôdzu pešo (nezaťažuje kĺby a spaľuje energiu). 2-3 krát do týždňa po pol hodine na začiatok úplne stačí.

žena v športovom oblečení kráča po ceste

Spánok

Je veľmi dôležitý pri chudnutí, aj keď sa to možno nezdá. Denne aspoň 6-8 hodín. Telu tak zabezpečíte: regeneráciu organizmu, dobré spracovanie stravy z celého dňa, aby ste boli na druhý deň svieži a plní energie.

žena vykúka s podperiny

Čo najmenej stresu

Môže sa to zdať ako nemožné v uponáhľanej dobe ale opak je pravdou. Svoj postoj, pozitívne myslenie viete kedykoľvek zmeniť, ale chce to oveľa viac práce sám na sebe, ako zmeniť stravovanie. Skúste si prečítať nejakú motivačnú literatúru, skúste sa viac venovať tomu čo Vás baví a z čoho máte dobrý pocit. Keď to urobíte uvidíte, že iba pozitívne myslenie a cítenie má na život úžasný dopad.

žena v plavkách, s klobúkom na hlave sa usmieva

Či už chcete schudnúť, alebo si len vylepšiť zdravie, tak je dobré dodržiavať tieto body.

 • Na miesto bieleho pečiva – jesť tmavé
 • Mäso jesť chudé – kuracie, morčacie, hovädzie, bravčové alebo ryby
 • K mäsu si dávať zeleninové oblohy,  ryžu, cestoviny – ale nie zemiaky, knedlík, halušky
 • Zemiaky konzumovať zapekané, varené so zeleninou alebo so syrom
 • Do polievok a prívarkov nedávať múčnu zápražku
 • Súčasťou Vášho jedálnička by mali byť: orechy, semienka, zelenina a ovocie
 • Alkohol, káva, fajčenie a stres – skúste sa im vyhýbať
 • Sladkosti, zákusky, „cukrovinky“ , slané „chuťovky“, čipsy, tyčinky – nejesť
 • Sladké nápoje –  nepiť
 • Piť čistú vodu
 • Pol hodinka, 2-3 krát do týždňa – obľúbeného športu, či s deťmi na záhrade 🙂

Tak čo, pustíte sa do toho?

Stačí dodržať pár rád a chudnutie môže byť úplne iné! Ak chcete zdravo schudnúť a hlavne z trvalým efektom tak sa nepúšťajte do žiadnej diéty či hladovky, ale zvoľte niečo jemnejšie. Áno, zdravé chudnutie trvá dlhšie, ale z dlhodobého hľadiska je zdravšie a hlavne účinnejšie a jemnejšie na Váš organizmus.

Existujú aj rôzne pomôcky na zlepšenie vzhľadu a funkčnosti tela. Doporučujeme pozrieť si tieto “Pomôcky Savitas”.

Share Button

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme