Reklama
Reklama

Umelé sladidlá: aký majú vplyv na chudnutie a zdravie???

biele pilulky s flasou

Ak máte radi sladké, ale bielemu cukru sa vyhýbate, tak si určite prečítajte tento článok, ktorý venujem práve umelým sladidlám. Chudnutie je obdobie keď svoj energetický príjem máte znížiť na minimum aby ste spaľovali čo najviac podkožného tuku. Určite Vám to príde ako výhodná možnosť počas chudnutia, vymeniť biely cukor, za umelé sladidlo a vyhnúť sa tak nadbytočným kilogramom a pokazeným zubom, ale…

O umelých sladidlách

Umelé sladidlo je 200 násobne sladšie, ako klasický biely cukor. Umelé sladidlo neobsahuje skoro žiadnu energetickú hodnotu, ale obsahuje celý rad chemických látok. Biely cukor má energetickú hodnotu, ktorá zaťažuje tráviaci trakt, glykemický index ale neobsahuje žiadne chemické, „umelé“ látky. Umelé sladidlo sa nachádza nie len v tabletovej či práškovej forme, ale nájsť ho môžete aj v rôznych jedlách, nápojoch alebo vitamínových doplnkoch s ktorými sa denne stretávate.

plechovky Coca-Cola

Poväčšinou je v potravinách ktoré disponujú názvom ako „light“, bez cukru a podobne. Keď nie ste zástancom pozorného čítania zloženia potravín, môžu Vám veľmi ľahko uniknúť tieto podstatné informácie a Vy sa tak môžete vystaviť možným rizikám, ktoré plynú z nadmerného užívania umelých sladidiel. Pri chudnutí ale aj počas udržiavania Vašej hmotnosti by ste mali vedieť čo konzumujete.

Kde sa nachádzajú umelé sladidlá?

Umelé sladidlá nie sú iba v sladkostiach, ale aj v iných bežných potravinách, na ktoré si treba dávať pozor.

Koncepcia umelych, plastovych potravin

  1. Žuvačky bez cukru
  2. Jogurty (nízkotučné, ovocné)
  3. Instantné kávy a čaje (granulované)
  4. Želatínové a zmrzlinové pokrmy
  5. Mliečne nápoje
  6. Dezerty
  7. Čokolády
  8. Pudingy
  9. Nealkoholické nápoje (ochutené)
  10. Cereálie
  11. Multivitamíny
  12. Laxatíva
  13. Umelé sladidlo (akákoľvek forma)

Všetky vyššie vypísané jedlá a nápoje obsahujú umelé sladidlo a ďalšiu radu chemických látok. Pozorne čítajte zloženie potravín, nápojov ale aj vitamínových doplnkov, aby ste sa vyhli konzumácií chemických látok v umelých sladidlách.

Názvy umelých sladidiel, SLEDUJTE NA OBALE

Vďaka tomuto zoznamu môžete sledovať tieto nezdravé látky… Všímajte si a vyberajte si…

nazvy umelych sladidiel

  • E 950 Acesulfám K
  • E 951 Aspartám
  • E 952 Cyklamát – kyselina cyklámová
  • E 953 Izomalt
  • E 954 Sacharín
  • E 955 Cukralóza
  • E 956 Alitam
  • E 957 Taumatín
  • E 958 Glyzírhizín
  • E 959 Neohesperidín
  • E 965 Maltitolový sirup
  • E 966 Laktitol

Všetky tieto umelé sladidlá sú schválené potravinárskou komisiou EÚ, aj napriek svojím „nežiaducim“ účinkom. A nachádzajú sa v našich každodenných potravinách.

Nepríjemná pravda

Vďaka umelým sladidlám sa schudnúť nedá. Ak si namiesto cukru, sypete všade umelé sladidlo, privoláte si skôr „rakovinu“ alebo iné zdravotné problémy ale nie „chudú“ postavu. Ľudia stále nechápu, že keď do seba „dávajú“ samé chemické látky v potrave, liekoch a nápojoch, telo Vám zdravo a trvalo chudnúť nebude. Treba pochopiť, že telo bez cukru, či už umelého alebo bieleho vydrží. Sacharidy prijímame skoro v každom jedle, skôr ako umelým prísadám začnite svoju stravu smerovať na: ovocie, zelenina, strukoviny, celozrnné výrobky, orechy, semienka, bylinné čaje…

Klamlivý „výplod“ internetu – z ovocia sa priberá, pretože má veľa cukru. Z ovocia sa nedá pribrať, pokiaľ ho nejete denne na desiatky kusov v poobedných hodinách… Čo v dnešných pomeroch je úplný nezmysel, keďže človek nie je schopný zjesť za jeden deň ani dve jablká. V ovocí sa nachádza telu dobre rozpustiteľný sacharid, ktorý je na prírodnej báze, metabolizmus ho hneď spáli na energiu, pokiaľ mu doprajete dobré rozostupy medzi jedlami. Jedzte ovocie po jednom kuse alebo po cca 100 – 120 g na desiatu a olovrant a budete mať s chuťami na sladké „svätý“ pokoj. Ovocia ani poobede sa netreba báť!

letne sendvice s ovocim

„Mám veľkú chuť na sladké“. Sladký návyk je len rozmaznanosť, ktorú ste si sami vypestovali. Pocit a potreba sladkého, je len rapídne klesanie a nárast Glykemického indexu. Čo v praxi znamená – vždy keď zjete niečo sladké, tak Vám Glykemický index rapídne stúpne a keď sa s ním telo „popasuje“, tak opäť rapídne klesne. Potom nastáva spomínaná chuť na sladké, pocit smädu alebo bolesti hlavy. Tento kolobeh narastania a klesania GI je bludný kruh z ktorého sa raz musíte dostať, kým si neprivoláte nejakú vážnu chorobu.

Výkyvy glykemického indexu spôsobujú

Cukor Vám na chvíľu dodá energiu, ale potom nastávajú tieto “účinky”…

  1. Nervozitu
  2. Podráždenosť
  3. Výbušnosť
  4. Bolesť hlavy
  5. Smäd
  6. Únavu

Začnite sledovať svoje telo a všímajte si tieto varovné signály, ktorými Vám dáva najavo, že Vám opäť klesá hladina cukru. Vtedy neváhajte a nečakajte! Napite sa čistej vody a zjedzte, najlepšie, nejaké ovocie, zeleninu, celozrnné pečivo, mliečny nápoj alebo jogurt. Bez umelých sladidiel!

Frustrovana unavena mlada zena

Čo môžu spôsobovať umelé sladidlá?

Ak sa konzumujú umelé sladidlá pravidelne a vo vyšších dávkach, tak Vaše zdravie môžu čakať niektoré z týchto zdravotných problémov…

  1. Mozgové nádory
  2. Alzheimerova choroba
  3. Cukrovka
  4. Parkinsonova choroba
  5. Epilepsia
  6. Roztrúsená skleróza
  7. Depresiu
  8. Priberanie na váhe
  9. Bolesti hlavy, migrény
  10. Únavu
  11. Kŕče
  12. Nespavosť
  13. Stratu pamäti
  14. Búšenie srdca
  15. Úzkosť

Je to neuveriteľné, ale umelé sladidlo, keďže sa nachádza vo veľkom počte jedál a nápojov, pri dlhodobej konzumácií môže spôsobiť tieto problémy. Hlavný problém týchto nežiaducich účinkov a ochorení je v chemickej látke ASPARTÁM.

ASPARTÁM

Táto látka bola vynájdená náhodou, v roku 1965. Je to jedna z najnebezpečnejších látok na trhu, ktorá sa pridáva do potravín, nápojov a liekov. Aspartám je biela kryštalická látka, ktorá je 200-násobne sladšia, ako bežný biely cukor. Ďalší nebezpečný „súrodenci“ Aspartamu sú Cyklamát a Sacharin.

STOP ASPARTAME

Zloženie Aspartámu

  1. 10% Metanol
  2. 40% Kyselina Asparágová
  3. 50% Fenylalalín

Ak sa chcete vyhnúť akýmkoľvek zdravotným problémom, sledujte prosím nutričné hodnoty a zloženia potravín, nikdy nemáte istotu čo sa v nich nachádza. Nekonzumujte potraviny a nápoje ktoré obsahujú ASPARTÁM, CYKLAMÁT a SACHARIN! Dbajte na pestrú stravu na prírodnej báze, nie na umelej…

Okrem cukru a umelých sladidiel je pri chudnutí vhodné obmedziť aj prísun soli. Kliknite sem a dozviete sa niečo viac o druhoch soli, ako a koľko soliť, čo obsahujú a ich pozitívach. 

Share Button

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.



Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme