Reklama
Reklama

Tuky a ženy (v strave, nie na bruchu)… Potrebujeme ich vôbec?

zena je obrovsky sendvic

Potrebujem vlastne prijímať tuky? Sú mi k niečomu dobré? Keď chcem schudnúť, tak by som asi tuky nemala konzumovať, alebo ako to je??? Aby ste zdravo schudli a hlavne bez jojo-efektu musíte sa naučiť rozpoznávať tuky a správne ich jesť…

O tukoch

Tuky sú zdrojom energie, ktorý má najvyššiu kalorickú hodnotu, po ňom sú sacharidy a po nich bielkoviny. Tuky sú aj stavebnou jednotkou našich buniek a ďalej nám v tele zabezpečujú toto: podporujú vstrebávanie vitamínov, ktoré sú rozpustné iba v tukoch (vitamíny A, D, E a K), podporujú tvorbu tepla (zahrievajú nás), podporujú zdravé srdce, cievy a svalstvo. Keď je tukov tele veľa, tak sa ukladajú do tukových zásob a to nikto nechce. Preferovať by sa mali predovšetkým rastlinné tuky a rybacie, ktoré by mali tvoriť okolo 80% množstva z denne prijímaných tukov. Živočíšne tuky by sa mali prijímať len z 20% množstva z celkovo prijatých tukov.

potraviny obsahujuce dobry tuk

Ako sú na tom ženy a ako muži?

Väčšina žien preferuje vo svojej strave sacharidy. Sacharidy sú rýchlim zdrojom energie a ešte sú aj „chutné“. Na sacharidy sa ľahko zvyká, ale potom ťažko odvyká. Možno budete prekvapený, ale ženy by mali mať v strave tuky a to viac, ako muži. Ženské telo funguje inak ako mužské, naše ženské telá potrebujú nevyhnutne tuky a to hlavne kvôli hormonálnej funkcii. Ženský hormón estrogén podporuje spaľovanie týchto tukov viac, ako spaľovanie u mužov ich hormónmi. Výskumy aj dokázali, že ženy spaľujú pri cvičení viac tukov, ako muži a je to vďaka typu svalov, ktoré máme. Muži by mali mať v strave práveže viac sacharidov, tie sú im prijateľnejšie.

tuk na bruchu

Doporučená denná dávka tukov pre ženy počas chudnutia

Počas chudnutia je dobré mať prehľad vo svojom jedálničku, aby ste určité živiny nezanedbali a to aj tuky. Ani počas chudnutia sa im nemôžete vyhýbať, naše telo ich potrebuje. Naučte sa rozpoznávať tuky a vyberať si tie správne.

Ženy, ktoré chudnú by mali denne prijať 20% tukov z celkového príjmu stravy a v praxi to znamená okolo 50 – 60 g tuku.

Preferujte tieto potraviny

Počas chudnutia musíte prijímať tuky a nájdete ich v týchto potravinách… Naučte sa ich kombinovať a dobre načasovať.

vlasske orechy v dlaniach

 • Orechy a semienka
 • Sója a tofu
 • Ryby a morské plody
 • Rastlinné oleje (kokosový, olivový…)
 • Avokádo
 • Vajíčka
 • Kyslomliečne produkty
 • Horká čokoláda (s mierou a kvalitná)

Týmto potravinám sa radšej vyhýbajte

Asi vieme veľmi dobre, kde sa nachádzajú „zlé“ tuky, aj keď chutia dobre, nekonzumujte ich pravidelne a už vôbec nie počas chudnutia.

fast food a chudnutie

 • Tučné mäso a vnútornosti (bravčové, slanina…)
 • Slané „maškrty“ (chrumky, čipsy…)
 • Sladké „maškrty“ a pečivo (croissanty, zákusky, torty…)
 • Mliečna, biela čokoláda a jej produkty
 • Krémové a tučné mliečne produkty (smotana, maslo, krémové jogurty…)

Majú ženy jesť tuky počas chudnutia???

Odpoveď je určite áno, ale naučte sa ich prijímať v rozumnom množstve a zdrojom nech sú tie správne potraviny. Ak si zvolíte 100 g mliečnej čokolády denne za zdroj príjmu tuku, tak určite neschudnete… Chudnutie musí obsahovať všetky živiny a to aj tuk.

Spoznajte presné nutričné hodnoty hovädzieho, bravčového mäsa, hydiny a rýb. Kliknite sem a nájdete tu aj hodnoty tukov, sledujte ich!…

Share Button

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme