Sladené nápoje pri chudnutí – vplyv na zdravie, hodnoty, rozdelenie…

Ľudstvo ich miluje a trh je nimi presýtený… Mnohý však nevedia, čo do seba „dávajú“, vďaka týmto nápojom. Sladké je chutné, ale na druhej strane, nepôsobí pozitívne na zdravie v celom tele (vnútorné a aj vonkajšie prostredie). Tu sa dozviete aký vplyv majú sladené nápoje na zdravie, ako sa delia a akú majú hodnotu…
Ľudstvo už veľmi málo pije čistú vodu. To má za následok: dlhodobo spomalený metabolizmus, zlé vyprázdňovanie, nedostatočná výživa buniek a zostávanie toxických látok v tele, pretože telo nemá možnosť, aby boli vyplavené z tela von. Tento článok nepíšeme preto, aby ste prestali kupovať sladené nápoje, ale preto, aby ste si sami uvedomili dôležitosť čistej vody a začali dbať na jej správny príjem. Chudnutie je jednoduchšie a zdravšie s čistou vodou…
Rozdelenie sladených nápojov
Ak vypijete 2 poháre sladeného nápoja za týždeň, vystavujete sa veľkému riziku vzniku rakoviny a iných ochorení. Sladké zvyšuje nárast rakovinových buniek.
- Sirupy
- Čaje
- Ochutené minerálne vody (Fanta a Sprite)
- Energetické nápoje
- Jontové nápoje
- Kolové nápoje
Sirupy – najčastejšie sú vyrábané z ovocných alebo zo zeleninových štiav. Pridávané sú rastlinné výťažky ale aj syntetické látky. Ako sladidlo sa najčastejšie používa fruktózový sirup, vyrábaný z kukurice. Ďalej sú pridávané karcinogénne látky: Sacharín a Cyklamát
Čaje – v sáčkových čajoch sú pridané okrem prírodných aróm (podľa danej chuti) aj: farbivá, kyselina citrónová a kofeín. Arómy a farbivá v čajoch môžu spôsobovať alergie a kazovosť zubov. Najviac farbív sa vyskytuje v čajoch z lesných plodov. Najprijateľnejšie sú zo sáčkových čajov bylinkové bez pridaných farbív.
Zelený čaj – upokojuje nervovú sústavu, spomaľuje starnutie a spomaľuje činnosť voľných radikálov
Ochutené minerálne vody – Sprite neobsahuje konzervačné látky, ale zároveň obsahuje oxid uhličitý (bublinky), kyselinu citrónovú, antioxidanty. Fanta obsahuje 5% pomarančovej šťavy, konzervačnú látku benzoan B 211, beta karotén a guarovú gumu. Sladidlo v oboch nápojoch je používané glukózovo-fruktózový sirup.
Energetické nápoje – 4 skupiny týchto nápojov
Energetické nápoje dodávajú energiu vďaka vysokému obsahu sacharidov, niekedy aj kofeínu a iných látok…
- Povzbudzujúce nápoje – obsahujú najmä kofeín, ktorý dodáva energiu, ale na druhej strane znižuje vstrebávanie vápnika. Preto sú nevhodné osobám menej ako 18 rokov.
- Jontové nápoje – obsahujú prevažne sacharidy, minerály vo forme sodíka a draslíka. Tieto minerály ovplyvňujú činnosť svalov, keď ich je málo spôsobujú kŕče.
- Gainery – podporujú tvorbu svalovej hmoty. Obsahujú 60-90% sacharidov (maltodextrín, sacharóza, fruktóza a glukóza. 8-35% bielkovín (váječné, mliečne a sójové)
- Kolové nápoje – Coca cola, kofola a mnohé iné nápoje hnedej farby. Obsahujú konzervačné látky, kofeín, oxid uhličitý, cukor prípadne fruktózovo-glukózový sirup
Vplyv na zdravie spôsobený sladenými nápojmi
Tieto zdravotné ochorenia môžu prísť, ak konzumujete sladené nápoje často, alebo vo veľkom množstve, dávajte si na to pozor…
- Rakovina pankreasu
- Nadváha a obezita
- Kazovosť zubnej skloviny
- Alergie
- Osteoporóza
- Cukrovka
- Závislosť na cukre (hlavne u detí)
Rakovina pankreasu – už dva sladené nápoje za týždeň môžu spôsobiť vznik rakoviny pankreasu. Prečo je to tak? Sladké vody, nezdravé jedlo a fajčenie spôsobujú zvyšovanie hladiny inzulínu v krvi a tým pádom aj rast rakovinových buniek.
Nadváha a obezita – Obrovské množstvá cukru v nápojoch sú jeden zo štartérov takto problému. Predstavte si, že na obed máte jedlo, ktorého energetická hodnota je 2000 KJ a jeden sladený nápoj má ďalších minimálne 1500 KJ, dokopy je to 3500 KJ. Toto energetické množstvo je veľa pre trávenie a metabolizmus a telo nie je schopné spáliť túto energiu, pričom je ukladaná do tukových zásob. keď je človek už obézny alebo má nadváhu, vždy nie je neskoro s tým niečo urobiť. Prvý krok je prestať piť sladené nápoje.
Kazovosť zubov – keďže sladené nápoje obsahujú veľké množstvá cukru spolu s kyselinou citrónovou, tie spôsobujú zubom pomalé „vyžieranie“ zubnej skloviny, čo znamená že zuby sú citlivejšie, a kazy sa robia častejšie ako bežne.
Alergie – v sladených nápojoch sa objavujú: rôzne prísady, emulgátory, konzervačné látky, cukry, prírodné látky, stabilizátory, antioxidanty a aj zvýraznovače chuti. Toto všetko sú cudzie látky, ktoré nie sú na prírodnom základe, preto nemôžeme my ani výrobcovia zaručiť alergickú reakciu ktorá môže nastať.
Osteoporóza – cukor odbúrava vápnik, zhoršuje jeho vstrebávanie do kostí. To znamená lámavosť kostí, krehkosť teda rednutie kostí.
Cukrovka – riziko vzniku cukrovky platí len pre nápoje sladené cukrom. Opäť, veľké množstvá cukru rapídne zvyšujú hladinu glykemického indexu, a následne rapídne znižujú, čo spôsobuje ďalšiu chuť na sladké a zvyšuje pocit smädu. Tento pocit na sladké si väčšina zaženie sladkosťou (najrýchlejší príliv cukru)
Závislosť na cukre – vzniká väčšinou u detí, pretože tie ešte nevedia tak dobre rozlíšiť a zhodnotiť čo sa v ich tele deje. Avšak aj mnohý dospelí tieto chute neovládajú, preto siahajú po sladkých nápojoch alebo sladkostiach (viď vyššie cukrovka). Závislosť na cukre spôsobuje kazovosť zubou, hyperaktivitu a obezitu.
Kalorické hodnoty sladkých nápojov
Názov Kcal KJ Sach.
- 7 UP 48 201,6 12
- Cappy multiv. 49 205,8 11
- Coca Cola 42 176,4 10,5
- Džús sladený 66 277,2 17
- Ice tea light 10 42 3
- Fanta 36 151,2 12,5
- Green tea 17 71,4 3,8
- Jablkový nektár 57 239,4 13,5
- Kubík 49 205,8 11,9
- Magnezia grep 55 231 11
- Pepsi 48 201,6 11,9
- Sirup light 53 222,6 19
- Sprite 41 172,2 10,5
- Tonic 56 235,2 12,7
- Top topic 45 189 11,2
Kliknite sem a nájdete tu nutričné hodnoty alkoholických a aj nealkoholických nápojov. Môže sa Vám to hodiť a nie len počas chudnutia. Treba byť informovaný…
Pridaj komentár