Reklama

Sladené nápoje pri chudnutí – vplyv na zdravie, hodnoty, rozdelenie…

ovocné nápoje v pohároch pitný režim

Ľudstvo ich miluje a trh je nimi presýtený… Mnohý však nevedia, čo do seba „dávajú“, vďaka týmto nápojom. Sladké je chutné, ale na druhej strane, nepôsobí pozitívne na zdravie v celom tele (vnútorné a aj vonkajšie prostredie). Tu sa dozviete aký vplyv majú sladené nápoje na zdravie, ako sa delia a akú majú hodnotu…

Ľudstvo už veľmi málo pije čistú vodu. To má za následok: dlhodobo spomalený metabolizmus, zlé vyprázdňovanie, nedostatočná výživa buniek a zostávanie toxických látok v tele, pretože telo nemá možnosť, aby boli vyplavené z tela von. Tento článok nepíšeme preto, aby ste prestali kupovať sladené nápoje, ale preto, aby ste si sami uvedomili dôležitosť čistej vody a začali dbať na jej správny príjem. Chudnutie je jednoduchšie a zdravšie s čistou vodou…

jiaogulan caj

Rozdelenie sladených nápojov

Ak vypijete 2 poháre sladeného nápoja za týždeň, vystavujete sa veľkému riziku vzniku rakoviny a iných ochorení. Sladké zvyšuje nárast rakovinových buniek.

 1. Sirupy
 2. Čaje
 3. Ochutené minerálne vody (Fanta a Sprite)
 4. Energetické nápoje
 5. Jontové nápoje
 6. Kolové nápoje

Sirupy – najčastejšie sú vyrábané z ovocných alebo zo zeleninových štiav. Pridávané sú rastlinné výťažky ale aj syntetické látky. Ako sladidlo sa najčastejšie používa fruktózový sirup, vyrábaný z kukurice. Ďalej sú pridávané karcinogénne látky: Sacharín a Cyklamát

Čaje – v sáčkových čajoch sú pridané okrem prírodných aróm (podľa danej chuti) aj: farbivá, kyselina citrónová a kofeín. Arómy a farbivá v čajoch môžu spôsobovať alergie a kazovosť zubov. Najviac farbív sa vyskytuje v čajoch z lesných plodov. Najprijateľnejšie sú zo sáčkových čajov bylinkové bez pridaných farbív.

Zelený čaj – upokojuje nervovú sústavu, spomaľuje starnutie a spomaľuje činnosť voľných radikálov

Ochutené minerálne vody – Sprite neobsahuje konzervačné látky, ale zároveň obsahuje oxid uhličitý (bublinky), kyselinu citrónovú, antioxidanty. Fanta obsahuje 5% pomarančovej šťavy, konzervačnú látku benzoan B 211, beta karotén a guarovú gumu. Sladidlo v oboch nápojoch je používané glukózovo-fruktózový sirup.

napoje fitnes

Energetické nápoje – 4 skupiny týchto nápojov

Energetické nápoje dodávajú energiu vďaka vysokému obsahu sacharidov, niekedy aj kofeínu a iných látok…

 1. Povzbudzujúce nápoje – obsahujú najmä kofeín, ktorý dodáva energiu, ale na druhej strane znižuje vstrebávanie vápnika. Preto sú nevhodné osobám menej ako 18 rokov.
 2. Jontové nápoje – obsahujú prevažne sacharidy, minerály vo forme sodíka a draslíka. Tieto minerály ovplyvňujú činnosť svalov, keď ich je málo spôsobujú kŕče.
 3. Gainery – podporujú tvorbu svalovej hmoty. Obsahujú  60-90% sacharidov (maltodextrín, sacharóza, fruktóza a glukóza. 8-35% bielkovín (váječné, mliečne a sójové)
 4. Kolové nápoje – Coca cola, kofola a mnohé iné nápoje hnedej farby. Obsahujú konzervačné látky, kofeín, oxid uhličitý, cukor prípadne fruktózovo-glukózový sirup

prazena kava salka

Vplyv na zdravie spôsobený sladenými nápojmi

Tieto zdravotné ochorenia môžu prísť, ak konzumujete sladené nápoje často, alebo vo veľkom množstve, dávajte si na to pozor…

 • Rakovina pankreasu
 • Nadváha a obezita
 • Kazovosť zubnej skloviny
 • Alergie
 • Osteoporóza
 • Cukrovka
 • Závislosť na cukre (hlavne u detí)

Rakovina pankreasu – už dva sladené nápoje za týždeň môžu spôsobiť vznik rakoviny pankreasu. Prečo je to tak? Sladké vody, nezdravé jedlo a fajčenie spôsobujú zvyšovanie hladiny inzulínu v krvi a tým pádom aj rast rakovinových buniek.

Nadváha a obezita – Obrovské množstvá cukru v nápojoch sú jeden zo štartérov takto problému. Predstavte si, že na obed máte jedlo, ktorého energetická hodnota je 2000 KJ a jeden sladený nápoj má ďalších minimálne 1500 KJ, dokopy je to 3500 KJ. Toto energetické množstvo je veľa pre trávenie a metabolizmus a telo nie je schopné spáliť túto energiu, pričom je ukladaná do tukových zásob. keď je človek už obézny alebo má nadváhu, vždy nie je neskoro s tým niečo urobiť. Prvý krok je prestať piť sladené nápoje.

Kazovosť zubov –  keďže sladené nápoje obsahujú veľké množstvá cukru spolu s kyselinou citrónovou, tie spôsobujú zubom pomalé „vyžieranie“ zubnej skloviny, čo znamená že zuby sú citlivejšie, a kazy sa robia častejšie ako bežne.

cukor na pohari a zenskych perach

Alergie – v sladených nápojoch sa objavujú: rôzne prísady, emulgátory, konzervačné látky, cukry, prírodné látky, stabilizátory, antioxidanty a aj zvýraznovače chuti. Toto všetko sú cudzie látky, ktoré nie sú na prírodnom základe, preto nemôžeme my ani výrobcovia zaručiť alergickú reakciu ktorá môže nastať.

Osteoporóza – cukor odbúrava vápnik, zhoršuje jeho vstrebávanie do kostí. To znamená lámavosť kostí, krehkosť teda rednutie kostí.

Cukrovka – riziko vzniku cukrovky platí len pre nápoje sladené cukrom. Opäť, veľké množstvá cukru rapídne zvyšujú hladinu glykemického indexu, a následne rapídne znižujú, čo spôsobuje ďalšiu chuť na sladké a zvyšuje pocit smädu. Tento pocit na sladké si väčšina zaženie sladkosťou (najrýchlejší príliv cukru)

Závislosť na cukre – vzniká väčšinou u detí, pretože tie ešte nevedia tak dobre rozlíšiť a zhodnotiť čo sa v ich tele deje. Avšak aj mnohý dospelí tieto chute neovládajú, preto siahajú po sladkých nápojoch alebo sladkostiach (viď vyššie cukrovka). Závislosť na cukre spôsobuje kazovosť zubou, hyperaktivitu a obezitu.

Kalorické hodnoty sladkých nápojov

Názov                          Kcal                 KJ              Sach.

 1. 7 UP                      48          201,6                12
 2. Cappy multiv.      49         205,8                 11
 3. Coca Cola            42         176,4                  10,5
 4. Džús sladený        66         277,2                   17
 5. Ice tea light          10           42                       3
 6. Fanta                     36          151,2                12,5
 7. Green tea              17            71,4                   3,8
 8. Jablkový nektár    57          239,4                13,5
 9. Kubík                     49          205,8                 11,9
 10. Magnezia grep      55           231                     11
 11. Pepsi                      48           201,6                  11,9
 12. Sirup light              53           222,6                   19
 13. Sprite                     41             172,2                10,5
 14. Tonic                      56             235,2                12,7
 15. Top topic               45            189                    11,2

Kliknite sem a nájdete tu nutričné hodnoty alkoholických a aj nealkoholických nápojov. Môže sa Vám to hodiť a nie len počas chudnutia. Treba byť informovaný…

Share Button

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Čo ty na to? Pridaj sa teraz ku mne do FB skupiny a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Super tipy, inšpirácie, výsledky... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme