Reklama
Reklama

Je tu 5 tipov ako dodržiavať pitný režim.

voda v pohári ozdobeným limetkou

Stále prezentovaný dostatočný pitný režim sa nám pomaly vrýva do podvedomia, ale aká je skutočnosť? Pijete toľko vody, koľko máte, presne podľa výšky Vašej hmotnosti? Pijete čistú vodu z vodovodu, alebo len minerálky či sladené nápoje? Toto sú všetko dôležité otázky, ktoré navádzajú na správne odpovede, ktoré sa tu dozviete. A hlavne sa naučíte, ako to dať všetko do praxe.

Najčastejšie výhovorky, prečo človek nepije

  • Nestíham
  • Zabúdam
  • Voda mi nechutí

Ako dostať pitie vody do praxe?

V prvom rade si vypočítajte, koľko máte presne vypiť vody za deň. Na 10 kilogramov Vašej hmotnosti musíte vypiť za deň 3 – 3,5 deci vody. Napríklad žena, ktorá váži 70 kilogramov, by mala vypiť za deň 2,1 – 2,4 litra. Do vody sa počíta iba čistá voda z vodovodu. Čaj, káva, džús, polievka sa do pitného denného režimu nezapočítavajú.

Ak počas dňa vypijete 1 kávu, potom navyše, k vypočítanému pitnému režimu vypite minimálne tri deci vody na viac. Káva mierne dehydruje organizmus a preto musíte dohnať vyplavené tekutiny aspoň 3 – 5 deci vody.

5 tipov ako a kedy piť

1. Najčastejšia chyba v príjme tekutín je v tom, že ak človek nestíha piť vodu počas dňa, potom si to vynahrádza pitím večer. Piť večer je to najhoršie čo môžete urobiť, prečo? Voda, ktorú vypijete večer sa vo Vašom organizme udrží ako nadbytočná. Piť by ste mali priebežne počas celého dňa tak, aby ste neboli nikdy smädný.

žena pije vodu, hydratácia

Smäd je už signálom tela o miernej dehydratácii a to nie je dobre.

2. Piť by ste mali čistú vodu z vodovodu, bez sirupu či iných príchutí. Ak Vám nechutí hneď napustená voda, tak deň predtým si napustite vodu do džbánu alebo fľaše a behom noci nechajte odstáť. Ráno bude voda chutnejšia. Ak Vám aj potom nebude chutiť, tak pristúpime ku inému kroku a to je, že si do vody cvrknite trochu citrónovej alebo limetkovej šťavy. Voda bude chutnejšia a zdravšia o vitamíny. Nepoužívajte však sirup alebo iné cukrové prídavky do vody.

3. Väčšinu tekutín (dve tretiny denného režimu) vypite pred obedom, pretože počas doobedia sa telo najviac prečisťuje a vyprázdňuje. Poobede vypite do večere zvyšný príjem tekutín, postupne, nie nárazovo a po večery nepite už vôbec. Ak aj budete smädný, tak vydržte. Behom pár dní sa voda v tele stabilizuje a už nebudete pociťovať večer smäd.

4. V práci alebo doma majte vodu stále na očiach. Buď si vodu čapujte do pivových pollitrákov, alebo majte pred sebou stále fľašu s vodou, aby ste nezabudli piť. Ak pôjdete na služobnú cestu, výlet alebo na nákup, tak si vždy zo sebou zoberte minimálne pollitrovú fľašu s vodou. Táto malá fľaša sa zmestí aj do kabelky, takže na to myslite a priebežne popíjajte (vodu).

ovocné nápoje v pohároch pitný režim

5. Ak obľubujete kávu, nie je problém, ale kávu pite vždy bez cukru. Nepridávajte si zbytočnú energiu do pitia. Po káve vypite vždy minimálne tri deci vody navyše, ku Vášmu dennému pitnému režimu. Ak máte radi čaje, tak isto platí, že čaj piť bez cukru. Denne vypite maximálne dva čaje, aby ste si zbytočne nenabúrali pitný režim. Dlhodobá nadmerná konzumácia čaju zanáša močové cesty a obličky, takže opatrne.

Postup v skratke

  • Noste so sebou všade fľašu s vodou (do kabelky, tašky, batohu, do auta…)
  • Na pracovisko si zoberte veľký pollitrový pohár (prípadne iný)
  • Vodu majte stále na očiach
  • Robte si na papier čiarky, koľko pollitrových pohárov ste vypili počas dňa (podobne ako v krčme)

jedálniček na chudnutie - plán

TIP pre Vás: zapisujte si svoj denný pitný režim, kontrolujte si ho a raz do týždňa sa snažte docieliť pitný režim, ako tu popisujem. Do dvoch týždňov, by ste to mali zvládnuť, voda v tele sa stabilizuje a odvodnenie a zároveň aj hydratácia tela budú tak, ako majú byť.

Ak Vám nechutí klasická voda, tak je tu pár tipov, čo robiť, aby Vám voda chutila.

Share Button

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme