Reklama
Reklama

Prečo sa hydratovať pri chudnutí? Potraviny, ktoré Vám pomôžu.

žena pije vodu, hydratácia

Jedlo nie je to jediné, čo musíte zmeniť počas chudnutia, aby ste dosiahli želaný efekt… Prečo je pitný režim a hydratácia tela taká dôležitá? Koľko vody piť a aké potraviny dostatočne hydratujú telo? Nezabúdajte na vodu a Vaše telo bude chudnúť lepšie!

Hydratácia počas chudnutia

Ak si myslíte, že počas chudnutia je dôležité iba stravovanie, tak ste na omyle…

Pri zdravom chudnutí musíte mať vždy vyváženú túto trojkombináciu: jedlo, pitný režim a cvičenie. Inak zdravou formou nikdy trvale neschudnete. Voda hrá v našom živote veľkú rolu a počas chudnutia ešte o to viac. Ak ste dehydrovaný, tak aj Vaše trávenie je prirodzene spomalené, vyprázdňovanie je nepravidelné a Vaše telo sa dobre neprečisťuje (stolica a vylučovanie). Keď doplníte potrebné tekutiny v miere, akej ich Vaše telo potrebuje, tak chudnutie bude jednoduchšie (vďaka vode), rýchlejšie a hlavne zdravšie.

Koľko vody vypiť a „neprepiť sa“?

Byť dehydrovaný Vám môže časom spôsobiť mnohé zdravotné komplikácie… Tak isto ako dehydrovaný organizmus, podobne trpí aj „prehydratovaný“… Piť nadmerné množstvo vody zaťažuje predovšetkým obličky a močové cesty, telo sa nadmerne zavodňuje a z Vášho tela sa vylučovaním dostávajú účinné látky (vitamíny, minerály…) von z tela. Dá sa povedať, že dôležité látky vlastne vymočíte, takže sa vo Vašom tele neudržia a nezlepšia Váš zdravotný stav.

Približný výpočet správneho pitného režimu je: 4 deci vody na 10 kilogramov Vašej hmotnosti.

žena pije vodu

Potraviny, ktoré Vás hydratujú

Melón vodový (červený)

Obsahuje až 92 – 94% vody. Čo je skvelé!

Okrem vody obsahuje vodový melón aj vitamíny B a C, plus minerálne látky. Melón je močopudný, takže pomáha uvoľniť nadbytočnú vodu a zároveň hydratuje Vaše telo. Nie len, že sa Vám vďaka minimu kalórii bude ľahšie chudnúť, ale aj Vaša pleť bude krajšia a pevnejšia. Navyše melón aj detoxikuje!

Uhorka (šalátová)

Obsahuje až 96 – 97% vody. Okrem vysokého obsahu vody má uhorka iba 14 Kcal, čo je pri chudnutí výborná správa!

Uhorka obsahuje vitamíny A, B, C, K, minerály a antioxidanty. Túto zeleninu si počas chudnutia dávajte ako doplnok ku vajíčkovým, ryžovým, cestovinovým, zemiakovým jedlám alebo do zeleninových šalátov.

Pomaranč, mandarínky a grapefruit

Tieto ovocia obsahujú 86 – 90% vody a tým sa stávajú dostatočne „vodnatým“ exotickým ovocím.

Tieto exotické druhy ovocí obsahujú vyšší pomer vitamínu C, čo je výhoda, pretože vitamín C podporuje metabolizmus, sú aj plné vody, takže hydratácia bude zaručená! Pomaranč, mandarínku a grapefruit môžete zapojiť do ovocných šalátov, šťavy alebo smoothies nápojov.

Šaláty

Obsahujú 90 – 94% vody.

Veľmi málo kalórii a veľmi veľa vody, toto je prípad rôznych druhov šalátov, samozrejme nemyslíme vlašský alebo parížsky šalát… Šaláty sú vhodnou zeleninou počas chudnutia pre svoj obsah vody, kvôli hydratácii a vďaka obsahu vlákniny.

Paprika a paradajky

Obsahujú 90 – 95% vody. Táto vďačná a obľúbená zelenina sa dá použiť na studenú a aj teplú prípravu.

Paradajky a paprika majú nízku kalorickú hodnotu ale pomer živín je vysoký. Doprajte si túto zeleninu do šalátu, ako prílohu ku obedu, alebo doplnok ku raňajkám. Zabezpečíte si živiny a vodu svojmu telu…

Jablko a jahody

Obsahujú 85 – 90% vody. Okrem vody obsahujú tieto ovocia aj vyšší pomer vlákniny, vitamínov a minerálnych látok, čo má pri chudnutí pozitívny efekt na chudnutie ale aj na kompletné zdravie.

Ak jablká kupujete, tak ich pred konzumáciou zbavte šupy a umyte pod tečúcou a teplou vodou, aby ste sa tak zbavili stôp pesticídov a prípadného voskovania… Počas chudnutia môžete konzumovať 1 – 3 jablká denne. Jablká aj jahody sú vhodné na surovú konzumáciu do mliečnych produktov, ovocných šalátov, džúsov alebo smoothies nápojov.

Banány a mrkva

Obsahujú 75 – 84% vody. Tento pomer je pri chudnutí veľmi dobrý.

Banán aj mrkvu viete použiť do smoothies nápojov, ovocných šalátov alebo ich mať na desiatu či olovrant. Počas chudnutia však nekonzumujte viac ako jeden banán za deň, mohli by ste si navýšiť kalorický príjem…

Aj naše telá sú z veľkej časti „iba z vody“, tak na to nezabúdajte… Voda je v našich životoch nenahraditeľnou tekutinou, dbajte na to.

Share Button

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme