Reklama
Reklama

Je paleo diéta tá pravá na chudnutie? Pozrite si princíp a jedálniček na chudnutie…

paleo dieta

Určite ste už počuli o paleo diéte… Pomôže Vám schudnúť, čo je vlastne paleo diéta, v čom spočíva, ako sa podľa paleo diéty mám stravovať, čo jesť a čomu sa naopak vyhýbať??? Všetko o paleo diéte nájdete tu a dokonca aj jedálniček paleo diéty. Vďaka paleo diéte a jej zdravšiemu stravovaniu sa Vám zlepší zdravotný stav a Vaše trávenie bude fungovať, ako nikdy predtým…

Čo je paleo diéta?

Paleo diéta nie je ani tak vyslovene diéta, ako skôr životný štýl stravovania, ktorý netrvá jeden týždeň alebo mesiac, ale pre tento spôsob stravovania sa rozhodujete na celý život, alebo aspoň dlhšie obdobie. Názov paleo diéty vychádza zo stravovania sa z paleolitickej doby. V paleo dobe neboli žiadne rafinované cukry, konzervanty a podobné „chemické“ prísady, ktorých máme dnes v našom stravovaní veľa, ale strava z týchto dôb bola bohatá na tuky, potom bielkoviny a najmenší pomer boli sacharidy. Paleo strava podporuje zdravie a iba minimálne zaťažuje trávenie.

Princíp paleo diéty – v čom spočíva jej tajomstvo

„Čistá“ strava konzumovaná v paleo diéte podporuje komplexné zdravie, trávenie a tým pádom pri dodržiavaní paleo diéty a stravovania viete byť zdravší. Princíp paleo diéty a jej stravovania spočíva v konzumovaní hlavne mäsa, zeleniny, ovocia, orechov a rastlinných tukov. V dobách palea sa jedlo iba to, čo sa ulovilo (zvieratá, teda ich mäso a tuky) a odtrhlo zo stromov či rastlín (zelenina, ovocie, semienka, orechy). V Paleo dobe sa nepestovali obilniny, zemiaky, ryža alebo iné rastliny na konzum (cielené pestovanie, poľnohospodárstvo). Vyhýbať sa predovšetkým treba obilninám (múčnym jedlám), mliečnym produktom (nefermentované) a potraviny s rafinovaným cukrom, konzervantmi a podobnými chemickými „záležitosťami“. Stravovanie paleo diéty je niečo nové, na rozdiel od klasického stravovania, ale ak chcete urobiť nejakú významnú a pozitívnu zmenu vo svojom živote, možno to stojí za vyskúšanie.

Denný príjem tukov (55 – 60%), príjem bielkovín (25 – 30%), príjem sacharidov (20 – 25%)

paleo dieta

Najčastejšie druhy paleo stravovania

Laktózové paleo – toto paleo stravovanie povoľuje aj mliečne produkty ako napríklad kyslomliečne, tučné druhy syrov, tučné tvarohy alebo mlieko. Všetky mliečne produkty musia byť kvalitné so skutočného kravského mlieka…

Autoimunitné paleo – z tohto stravovania sa vylučujú potraviny vajcia, orechy a ľuľkovitá zelenina (kvôli alergénom). Väčšinou sa toto stravovanie dodržiava pri autoimunitných ochoreniach ako sú napríklad cukrovka typu I, gastritída, crohnova choroba, psoriáza, celiakia.

Klasické paleo – povoľuje mäso, mäsové výrobky, ovocie, zeleninu, orechy, semienka, rastlinné oleje, rastlinné druhy mlieka

Preferované potraviny – uprednostňovať

Preferované potraviny je dobré zaobstarať si v „čistej“, teda BIO kvalite, aby sa do tela neprijímali látky, ktoré tam byť nemajú.

 • Mäso, mäsové výrobky
 • Zelenina (všetky druhy kapusty, šalátov, paprika, paradajky, cibuľa, cesnak)
 • Huby
 • Ovocie (bobuľové ovocie, maliny, čučoriedky, egreše…)
 • Orechy (vlašské, lieskové a mandle)
 • Obilniny (ovos, bulgur, amarant)
 • Mliečne produkty z rastlinných zdrojov (kokosové, mandľové mlieko)

paleo-dieta-potraviny

Vynechané potraviny – vyhýbať sa

 • Rafinovaný cukor a potraviny s ním
 • Ryža
 • Zemiaky
 • Koreňový zelenina
 • Mliečne produkty
 • Obilniny (pšenica, raž, kukurica…)
 • Sladené nápoje, alkohol, káva

Jedálniček paleo diéty

Potraviny konzumované počas paleo diéty by mali byť z BIO chovov a ekologického poľnohospodárstva, pretože ak si dáte „antibiotické“ mäso s pesticídovou zeleninou, efekt nebude taký, aký ma byť…. Paleo stravovanie chce určitú dávku kreativity a skúšania, ale na internete je množstvo receptov na paleo stravovanie.

1 deň.

Raňajky 2 ks volské oká s 2 plátkami slaniny, 2 listy šalátu

Desiata 7 ks vlašské orechy

Obed pečené alebo varené hovädzie mäso a zeleninový šalát

Olovrant za hrsť černíc alebo malín

Večera kuracie prsia so zeleninou (listovou, paradajka, paprika)

2 deň.

Raňajky omeleta z 3 vajíčok, tvrdý syr navrchu a čerstvá zelenina

Desiata 8 ks lieskové orechy

Obed bravčový steak so zeleninou

Olovrant 1 varené vajíčko

Večera pečené kuracie stehná so zeleninou

paleo zemla s masom

3 deň.

Raňajky 5 ks plátkou bravčovej šunky, 5 plátkov tvrdého tučného syra, zelenina

Desiata varené vajíčko

Obed kuracie prsia, zeleninový šalát s tvrdým syrom

Olovrant 8 ks mandlí orechov

Večera omeleta z 2 vajíčok, zelenina

4 deň.

Raňajky tuniak vo vlastnej šťave so zeleninou

Desiata 2 deci kokosové alebo mandľové mlieko

Obed divinové soté s dusenou zeleninou

Olovrant za hrsť bobuľového ovocia

Večera zeleninový šalát s kuracím mäsom alebo tučným syrom

5 deň.

Raňajky zeleninový šalát s vareným vajíčkom

Desiata orechy alebo bobuľové ovocie

Obed rybie filé pečené alebo dusené s dusenou zeleninou

Olovrant 8 ks vlašské orechy

Večera zapekaná cuketa so syrom a slaninou

Paleo diéta si vyžaduje trochu viac kreativity v kuchyni, ale jej dodržiavanie Vám prinesie lepšie zdravie a aj postavu. Paleo diéta môže byť tým správnym rozhodnutím na zmenu…

Share Button

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme