Reklama
Reklama

Diéty a hladovky – úspešné chudnutie?

diéta - žena

Aj Vy neustále držíte nejakú novú diétu??? Alebo si myslíte, že čím menej budete jesť tak viac schudnete? V tomto článku Vám chceme priblížiť čo sa deje vo Vašom tele počas diéty a aký vplyv to bude mať na Vás po jej skončení… Stále máme na výber a preto sa veľmi dobre rozhodnite akou metódou budete chudnúť, aby sa Vám to po čase nevypomstilo.

Všetky celebrity sveta držia diéty a preto snáď nebudú škodlivé? Dokážem schudnúť 5 kilogramov za jeden týždeň, čo môže byť lepšie?

Podvýživené celebritky

Z každého časopisu, filmu, z celého internetu na nás „kričia“ podvýživené herečky, modelky a podobne. Preto sa nemôžeme čudovať, že každá žena chce vyzerať podobne. Ale je to naozaj zdravé? V poslednej dobe sa už konečne pretláča do popredia zdravý životný štýl a dúfam, že diétam sa urobí navždy koniec. Povedzme si úprimne – kto nikdy nedržal žiadnu diétu? Myslím si, že dnes je veľmi malé percento ľudí, ktorý sa tomuto vyhli. A to malé percento ľudí urobilo dobre a možno ani o tom nevedeli.

Nevýhody diét a hladoviek

 1. JOJO-EFEKT
 2. Nedostatočný príjem všetkých živín ktoré telo potrebuje
 3. Nepravidelná strava (málo jedla)
 4. Únava, ospalosť, malátnosť
 5. Nervozita
 6. Depresia
 7. Strata motivácie
 8. Návalové jedenie s fázami hladovania
 9. Zápcha, prípadné hnačky
 10. Bolesti brucha
 11. Bolesti hlavy
 12. Prílišné sledovanie jedla
 13. Počítanie kalórií
 14. Strach z jedla

Negatívne zmeny

Každá zmena v životnom rytme sa nejakým spôsobom prejaví. Najčastejšie sa ľudia zmierujú so životnými neúspechmi cez stravu – prejedanie. Je to „najjednoduchší“ spôsob tzv úteku pred realitou. Postihuje veľké množstvo ľudí. Týmto štýlom si privodia obezitu, nadváhu a neuvedomujú si, že ako obézny ľudia nebudú o nič šťastnejší ako doteraz. Tu prichádza opäť smútok, zlosť a prejedanie sa, je to bludný kruh ktorý treba zlomiť a ísť cestou radosti, zdravia a ideálnej váhy. Pozri nižšie uvedený link.

https://schudnutie.peknetelo.eu/zdrave-chudnutie

 

Priebeh diéty

Dukanova diéta, 90 dňová alebo ryžová… Po začatí akejkoľvek diéty to ide všetko super! Kilogramy idú nezadržateľne dole, motivácia rastie a Vy si myslíte, že takto vydržíte aj tri mesiace. Ale pocit hladu, bolesti hlavy, brucha a podobné prejavy tela sa stanú čoraz väčšou súčasťou Vášho života.

Prečo to všetko nejde ako na začiatku???Odpoveď je jednoduchá. Telu chýbajú živiny, bielkoviny, tuk a aj sacharidy. Všetky látky ktoré potrebuje k normálnemu fungovaniu. Počas diéty a hladovky si odopierate určité potraviny alebo rovno celý rad potravín a preto sa nemôžete čudovať, že vyššie vypísaných nevýhod je toľko. Ak je zanedbaný ešte aj pitný režim a vodu nahrádzate kávou, aby ste vôbec vydržali na nohách, tak negatívne prejavy organizmu prídu rýchlejšie. Pri diéte a hladovke je vnútorné prostredie tela rozhádzané. Telo funguje na „úsporný“ režim pričom nespaľuje podkožný tuk, ako by si všetci mysleli, ale spaľuje vo väčšine prípadov svalstvo. Ak aj spálite nejaký tuk, tak si buďte istý, že hneď po skončení diéty ho naberiete viacnásobne naspäť. A tu sa dostávame k ďalšiemu bodu ku – JOJO-EFEKTU (viď nižšie).

Z narastajúcim hladom, bolesťami rôznych častí tela, väčšou únavou sa znižuje nadšenie, klesá nálada a prichádzajú myšlienky na riadne prejedenie sa. Vo väčšine prípadov sa človek preje a potom nastáva smútok, koniec s diétou, depresia, že to nezvládol a niekedy aj násilné vyvolanie vracania – tu prichádza mnoho krát prvá skúsenosť s bulímiou, ktorá veľmi ľahko „prehupne“ do anorexie.

Mentálna anorexia (anorexia nervosa)

Vyznačuje sa nechutenstvom, odmietaním potravy, za účelom znižovať stále svoju váhu, na koľko majú skreslený úsudok vlastnej postavy, nevedia už reálne ohodnotiť svoju postavu, mnoho krát, sa vidia ako tučné, no v realite sú vychudnuté až na kosť. Veková hranica nie je určená, môže postihovať aj ženy, mužov aj dospievajúcich.

Bulímia (bulimia nervosa)

Vyznačuje sa záchvatovým prejedaním, následné vyvolávanie zvracania, alebo umelé vyvolanie hnačky (preháňadlá). Toto nárazové jedenie a následnosť, je obrovský nápor na telo, na tráviaci systém. Tak isto, ako pri anorexii, nie je určená veková kategória, ktorú postihuje.

JOJO-EFEKT

Každý človek ktorý držal nejakú diétu alebo hladovku ho zažil, či už skôr alebo neskôr. Jojo-efekt je prirodzený jav tela, ktorý po radikálnej zmene stravovania rýchlo schudol a vystavil sa tak šoku. Tento šok telo samozrejme vydrží aj keď s malými zdravotnými komplikáciami, ale hneď po nabehnutí na pôvodné stravovacie koľaje budú kilogramy naspäť a v ešte väčšom počte. Telo prekonalo diétu alebo hladovku a preto hneď po skončení musí urobiť zásoby tuku, aby sa podobné hladovanie tela už nezopakovalo. Telo sa zľaklo a preto musí mať zásoby pre prípadné zopakovanie tohto scenára. Už chápete prečo sa jojo-efekt vždy ukáže?

Záver

Ak ste ešte nikdy nechudli diétou alebo ste aj Vy už znechutení prevratnými metódami na chudnutie, tak radšej voľte aj Vy zdravý životný štýl a tak sa vyhnete množstvom problémov, ktoré vďaka diétam a hladovkám budete zažívať.

https://schudnutie.peknetelo.eu/program-na-chudnutie.html

Share Button

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme