Reklama
Reklama

Ako schudnúť –aj energetická hodnota potravín Vám môže pokaziť chudnutie

vaha a ovocie

Chudnutie je aj o kalóriách, to áno, ale sústredenie sa na energetickú hodnotu potravín, na váženie potravín,… Vám môže prekaziť Vašu snahu schudnúť. Prečo?

Rozhodnete sa schudnúť. Prvé, čo Vás napadne, je obmedzenie tučných a sladkých jedál. Väčšina ľudí si ako súčasť chudnutia začne sledovať energetické hodnoty potravín. Na tom by nebolo nič zlé, pokiaľ to nezačnete preháňať. Pod slovom preháňať rozumiem Váženie si potravín, rátanie si kalórií (energetické hodnoty potravín), resp. kilojoulov, meranie si rozostupu medzi jedlami na minúty,…..

Lenže pokiaľ sa rozhodnete pre chudnutie a odhodláte sa, znamená to, že máte určite vyššiu  motiváciu (láska, zdravie, závisť,…) ako prednedávnom. A táto motivácia časom vyprchá, alebo sa zníži. Takže ak na začiatku ste si ochotný počítať energetické hodnoty potravín, vážiť si stravu a pod. verte, že skôr či neskôr to vzdáte. Ak samotné počítanie kalórií vzdáte ešte počas chudnutia, tak verte, že Vás to, že ste to nezvládli do konca tak zdeptá, že na 99% chudnutie vzdáte. Pokiaľ ste druhý (výnimočný) prípad a chudnutie dotiahnete až do konca, tak verte, že sa z Vás automaticky stane hlavný kandidát na jojo efekt.

Najlepší príklad je láska. Pokiaľ sa zaľúbite, začnete robiť veci, ktoré ste pred tým nerobili, pretože sa opačnému pohlaviu chcete ešte viac páčiť – zájdete do fitka, kúpite si nové oblečenie, pre istotu ešte drahší parfém,….. Ale pokiaľ nájdete toho pravého alebo tú pravú, po roku možno po dvoch zaľúbenie vyprchá a v tom lepšom prípade ostane aspoň láska. A keď sa obzriete späť, zistíte, že tie veci, ktoré ste robili v stave zaľúbenia už nerobíte. Prečo? Pretože vtedy ste boli extra motivovaný a pokiaľ ste teraz už svoji motivácia sa stráca. A to isté platí aj pri chudnutí. Na začiatku v stave extra motivácie ste ochotná/ý urobiť všetko – rátať si energetické hodnoty potravín, stravu vážiť na miligramy, cvičiť 6 krát v týždni, vynechať pečivo, sladké,… jednoucho urobíte všetko. Ale nezabúdajte, že aj keď si to teraz nepripúšťate, motivácia časom oslabne a 90% ľudí nedotiahne chudnutie do úspešného konca.

Tak ako schudnúť, aby energetická hodnota, váženie, … nepokazili moje chudnutie?

Odpoveď je jednoduchá. Áno môžete si sledovať energetickú hodnotu potravín, ale urobte to raz, rozhodnite sa ktoré potraviny budete jesť a ktoré nie ale nepreháňajte to. To isté platí aj pri vážení potravín. Raz si ich odvážte, aby ste približne vedeli koľko čoho jete, ale odvtedy to odhadujte približne. A čo pohyb? Necvičte viac ako 3-4 krát v týždni, pretože ak cvičíte denne, tak to nevydržíte večne a príde deň D, že prestanete cvičiť úplne a jojo efekt sa okamžite dostaví.

Na začiatku chudnutia, keď je Vaša motivácia najvyššia, urobte také zmeny, ktoré dokážete dodržať dlhodobo. V praxi to znamená, že urobte dve , tri zmeny a radšej chudnite pomalšie ako urobiť 10 zmien a po týždni to vzdať.

Súvisiace:    energetická hodnota potravín     glykemický index potravín

Share Button

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme