Reklama
Reklama

Tuky a chudnutie (pravda o tukoch)

sladkosti a koláče

Je tuk najväčší nepriateľ chudnutia? Do akej miery pomôžu rastlinné tuky schudnúť? Sú živočíšne tuky naozaj také zlé? Alebo je to všetko prehnané? Pravda je niekde uprostred. Pozrime sa na ňu z bližšia.

Je pravda, že tuky pri chudnutí nepomáhajú, ale taktiež je pravda, že ich pri chudnutí nemôžeme úplne vynechať. Mali by tvoriť 30% denného príjmu kalórií a taktiež sú nevyhnutné v menšom množstve aj pre naše zdravie. Takže diéta, pri ktorej úplne obmedzíte príjem tukov je nezdravá, pretož e tuky sa taktiež podieľajú na správnej funkcii nášho organizmu. Napríklad vitamíny A,D,E a K sú rozpustné iba v tukoch

Rozdelenie tukov

Živočíšne tukymäso, mliečne výrobky,…. ale aj všetky potraviny, ktoré obsahujú tieto zložky (sladkosti, pečivo, syry,….). Tieto tuky môžeme nazvať ako nezdravé a nášmu telu nijako zvlášť nepomáhajú. Mali by tvoriť maximálne 20% príjmaných tukov. Živočíšne tuky – ak ich príjmate nadmerné množstvo – podporujú vznik rôznych chorôb – vysoký tlak, ochorenia srdca, zhoršenie kvality ciev a obezitu, ktorá je následne rizikovým faktorom skoro pri všetkých ochoreniach.

Rastlinné tuky a rybí tuk – sú zdravé tuky, obsahujú 3-omega mastné kyseliny, ktoré pomáhajú Vašim cievam srdiečku, kĺbom,….. Mali by tvoriť až 80% príjmaných tukov. Napriek tomu, že sme zvyknutý jesť prevažne živočíšne tuky, je potrebné urobiť prvý krok a zaradiť do stravy viac rastlinných a rybích tukov. Vaše zdravie a Vaša postava to určite ocenia.

Nezabúdajte, že v tele by mala byť zachovaná určitá rovnováha, preto pomer 20% (živočíšne tuky)a 80% (rastlinné tuky)by mal byť zachovaný.

Vplyv tukov na obezitu a chudnutie

Áno, priberáme aj z tukov, ale iba vtedy ak ich príjmame viac ako by sme mali. Veľa krát si to ani sami neuvedomujeme a príjmame tuky v skrytých formách (sladkosti, lupienky,….) alebo iba veľa jeme, respektíve viac kalórií príjmame ako spálime. Kalórie nie sú iba v tukoch, ale tuky sú najkoncentrovanejší zdroj kalórií. Napríklad gram tuku obsahuje približne 9 kalórií. Ak si dáme „len tak“ polovicu čokolády, príjmeme asi 15 gramov tukov, čo je 135 kalórií. Ak nechceme z nich pribrať, tak by sme si mali ísť „len tak“ na polhodinku zabehať, aby sme ich spálili. Len to sa nám už nechce. Takže si treba vybrať. Nedá sa veľa a nezdravo jesť, nehýbať sa a mať peknú postavu.

A preto priberáme, resp. preto sa nám nedarí schudnúť. Takže tuky môžete kľudne jesť aj pri chudnutí, ale musia byť v primeranom (menšom) množstve. Preto je pri chudnutí vhodné určiť si plán, resp. postup chudnutia – stanoviť si, čo a kedy budete jesť (raz za čas si kľudne dajte aj to, čo máte radi). Pokiaľ chcete úspešne schudnúť tak by ste mali znížiť príjem o minimálne 500 kalórií denne ale nesmiete klesnúť pod Vašu bazálnu spotrebu – čo v priemere býva cca 1000 – 1500 kcal za deň.

Váš tím chudnutie.peknetelo.eu

Určite si prečítajte:

Energetická hodnota potravín – tabuľka, prepočet kj a kcal
Ak poznáte energetické hodnoty potravín – ľahšie sa Vám bude chudnúť. Pozrite si tabuľku a získate aj informácie o obsahu bielkovín-proteínov, sacharidov a tukov.

Ako nepokaziť chudnutie?
Ako nepokaziť chudnutie? Každý obézny človek sa aspoň raz pokúšal schudnúť. Pokiaľ tvrdí, že je mu jedno, že je tučný tak klame, jednoducho sa hanbí zato, že pri chudnutí zlyhal.

Share Button

2 Responses to Tuky a chudnutie (pravda o tukoch)

  1. Zhubnu do plavek píše:

    můžu zhubnout,když budu 20 minut ráno a 20 minut vecer skakat na trampoline??? dekuji

  2. Danka píše:

    Vyjadrite svoj názor, prípadne napíšte vašu otázku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme