Reklama
Reklama

Ach to brucho! Trápi aj Vás? Čo sa s tým dá robiť?

tuk na bruchu, tučný lenivý muž je pizzu na gauči

Väčšie brucho trápi dosť ľudí, ale ako sa ho dá zbaviť alebo aspoň zmenšiť??? Nie je to iba o estetike, treba si na to dať pozor… Brucho rastie z viacerých dôvodov, ktoré si mnohokrát ani neuvedomíme…

Tuk a tuková zásoba nás vlastne „chráni“, aby sme neumreli hladom. Pre prípadný nedostatok jedla sa potom tieto zásoby rozpúšťajú a idú do krvi v podobe energie. V dnešnej dobe však núdza o jedlo, aspoň v našich končinách nie je, ba naopak… Ponuka jedál, druhov a značiek sa stále rozširuje a my „fajnovieme“. Naše chute sa menia, jeme rôzne potraviny, často krát nezdravé a to je od pribratia a veľkého brucha iba kúsok… V dnešnej dobe sa skôr riadime našimi chuťami, ako rozumom a to tiež nie je dobre. Keď dostanete chuť na sladké a máte na výber čokoládovú tyčinku alebo banán, úprimne, čo si dáte???

Keď Vás trápi väčšie brucho, tak sa musíte začať sústrediť na jedlo ako celok a osvojiť si zásady, bez ktorých to nepôjde…

Najčastejšie dôvody, prečo sa Vaše brucho zväčšuje

Ak si myslíte, že sa brucho zväčšuje iba z tučných jedál, tak nemáte pravdu… Dôvodov je viac a tučné jedlá sú iba jeden z nich.

Veľa tukov v strave – tuky sú potrebnou a dôležitou látkou pre správne trávenie a vo všeobecnosti aj pre naše zdravie. Vylúčiť tuky zo stravovania je veľká chyba. Ale nie je tuk, ako tuk. Cholesterol si napríklad naša pečeň vyrába sama a zo stravy jej stačí už iba minimum. Veľa tukov (hlavne živočíšnych) v strave má za následok najrýchlejšie priberanie a to hlavne v oblasti brucha. Tuky majú najvyššiu kalorickú hodnotu (potom sacharidy a na koniec bielkoviny) a tým sa spaľujú najťažšie.

Veľa sacharidov v strave – sacharidy sú hneď po tukoch najťažšie spáliteľné (energeticky) a taktiež sa ukladajú predovšetkým v oblasti brucha ako tuková zásoba. Pribrať zo zemiakov, ryže alebo z cestovín sa podľa môjho úsudku ani nedá (ak to nejete veľké množstvá 4 krát za deň), ale ide o to, že sacharidy a to rafinovaný biely cukor je skoro v každej kupovanej potravine a to vo vysokom množstve. Keď si nabudúce kúpite sladenú vodu alebo čokoládovú tyčinku, tak sa dobre pozrite na zadnú stranu nutričných hodnôt výrobku a zo 100g to prepočítajte na hmotnosť výrobku. Daný pomer cukru v tak malej sladkosti Vás nemilo prekvapí. Keď si na desiatu dáte jednu 50 gramovú sladkosť a počas dňa vypijete sladenú vodu, tak denne môžete prijať navyše aj 100 g cukru a ani si to poriadne neuvedomíte… Potom sa však divíte, že máte väčšie brucho a nezapnete nohavice.

Málo bielkovín – bielkoviny sa do tukovej zásoby neukladajú a majú najnižšiu kalorickú hodnotu, teda spaľujú sa najľahšie. Bielkoviny nám tiež pomáhajú štartovať metabolizmus a tým podporujú aj spaľovanie tukov.

Žiadna fyzická aktivita – do práce na aute, z práce taktiež, chôdzu máte len keď idete vysypať smeti?… Ak sa aj Vás týka tento scenár, tak Vaše brucho má pravdepodobne dobrú „zásobu“ tuku. Pohyb nie je dobrý len pre „pevnú“ postavu a veľké svaly… Fyzická aktivita v akejkoľvek forme pomáha spaľovať energiu z prijatého jedla, urýchľuje trávenie a podporuje celkový metabolizmus.

brušný tuk, ako sa zbaviť brucha

Čo robiť, aby sa brucho zmenšilo?

Zmeňte svoj celkový životný rytmus! Nikdy nestačí zmeniť iba jednu „vec“… Zmenšiť brucho vyžaduje viac krokov, aby bol efekt trvalí.

Tuky – preferujte hlavne tuky rastlinné. Na miesto čipsov a iných slaných maškŕt si dajte radšej orechy, no tiež pozor na množstvo! 20 gramov denne nesolených, nepražených orechov úplne stačí. Na miesto bravčovej masti alebo masla používajte kokosový alebo olivový olej. Okrem tuku prijmete aj iné účinné látky. Vysmážané jedlá úplne vylúčte, preferujte radšej grilované, pečené, varené alebo dusené. Najideálnejšou možnosťou, ako eliminovať tuky, je pripravovať si jedlo sám (doma). Nebuďte odkázaný na reštaurácie a jedálne, tam sa s tukom a to hlavne prepáleným nešetrí.

Zelenina a ovocie – na tieto úžasné potraviny nesmiete zabúdať, ani keď máte brucho ploché. Zelenina a ovocie vďaka vyššiemu obsahu vitamínom a vlákniny sú pri chudnutí veľmi nápomocné. Vláknina na seba, ako keby, viaže tuky a tie sa ľahšie uvoľňujú z tela. Jedzte zeleninu a ovocie každý deň a tým si tiež pomôžete od väčšieho brucha.

Hýbte sa – cielená aktivita má pozitívny vplyv na túto partiu (aj na ostatné). Keď Vás brucho veľmi trápi, tak Vám v posilňovni pomôžu objaviť cviky vyslovene na túto partiu. Ak nechcete chodiť do posilňovne, nevadí, nájdite si nejakú „vonkajšiu“ aktivitu. Na začiatok pokojne zvoľte chôdzu pešo, beh, časom vyskúšajte napríklad plávanie, pri ňom sú kĺby odľahčené a človek sa nepotí… Nájdite si „parťáka“ na cvičenie, vo dvojici to ide ľahšie.

Zázvor a citrón – stojí to pár korún, ale napriek tomu to má pozitívny vplyv na chudnutie a tým aj na eliminovanie tuku (aj z brucha). Vyšší obsah vitamínu C napomáha spaľovaniu tukov. Pridávajte si do vody hlavne ráno šťavu z citróna a Vaše trávenie a aj vylučovanie bude pripravené na spaľovanie tukov. Potom už stačí iba zvoliť správne stravovanie, pohybovú aktivitu a bruško „z bohom“. Zázvor si pridávajte do vody, čaju, šalátov, ku mäsu… Zázvor obsahuje látku gingerol (štipľavá chuť) a práve tá pomáha spaľovaniu tuku, detoxikácii a ďalším pozitívnym účinkom.

Zbaviť sa brucha nejde zo dňa na deň, ale keď sa budete držať týchto rád, tak sa to dá dokázať.

Sú tu rady, ako sa zbaviť nafúknutého brucha počas chudnutia…

Share Button

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme