Reklama
Reklama

Strava a jej vplyv na zdravie a chudnutie

Už Hipokrates povedal: „Zdravie hľadaj vo výžive!“ A bude natom niečo pravdy. Aký vplyv majú jednotlivé potraviny na Vaše zdravie, prípadne na Vaše chudnutie? Ktoré potraviny si vybrať? Nikdy nie je dobré zamerať sa iba na určitý druh potravín a iné zase úplne vylúčiť. Aj pri zdravej strave musí byť zachovaná určitá rovnováha. Diéta zameraná na jeden druh potraviny je už dopredu odsúdená na neúspech. Vplyv jednotlivých druhov potravín na Vaše zdravie je následovný:

Ovocie a zeleninaZdravie: pomáhajú predchádzať rôznym civilizačným ochoreniam, zlepšujú metabolizmus, podporujú imunitný systém, zabraňujú bežným ochoreniam ako chrípka,… podporujú funkciu ciev a srdca, detoxikujú (čistia organizmus),……..   Chudnutie: zrýchľujú metabolizmus, obsahujú vlákninu (sýtiaci efekt), zabraňujú jojo efektu. Pri chudnutí je lepšie viac konzumovať ovocie ako zeleninu (kvôli kalóriám).

Doporučená denná dávka ovocia a zeleniny je 5 – 7 kúskov za deň. Vyskúšajte to, budete sa nielen omnoho lepšie cítiť ale aj lepšie vyzerať.

MäsoZdravie aj chudnutie: obsahuje okrem iných živín najmä bielkoviny, ktoré sú nevyhnutné pre stavbu svalovej hmoty a jej spevnenie a udržanie. Svalstvo pomáha imunite ale hlavne zrýchľuje metabolizmus, čo ocení najmä Vaša postava. Ale to platí pri planom mäse. Veľký pozor na mastné.

Doporučená denná dávka mäsa je jeden krát za deň, ale je vhodné ho obmieňať. Pokiaľ ku mäsu prirátame aj ryby, tak tie treba konzumovať aspoň 2 krát v týždni – pomáhajú Vašim cievam a srdcu.

Mliečne výrobkyZdravie: Áno obsahujú aj vápnik a iné prospešné látky, taktiež obsahujú bielkoviny ale obsahujú aj nezdravé živočíšne tuky (ako aj mäso) a preto by sme ich mali konzumovať s mierou. Chudnutie: treba si dať pozor na kalórie, sústrediť sa radšej na odtučnené výrobky a taktiež to nepreháňať.

Doporučená denná dávka je 2 krát denne. Pričom za jednu dávku môžeme považovať pohár mlieka, alebo jogurt alebo napríklad syr (50 gramov)

Pečivo, cestoviny, zemiakyZdravie aj chudnutie: sú kalorické ale pokiaľ si vyberiete celozrnné, môžeme povedať, že sú zdraviu prospešné. Dodávajú telu potrebnú energiu a živiny, aby mohlo správne fungovať. Len pri chudnutí pozor na kalórie, aby ste z nich nepribrali. A navyše majú vyšší glykemický index.

Doporučená dávka je cca 3 krát denne.

Strukoviny, semienkaZdravie aj chudnutie: sú výborný zdrojom rastlinných bielkovín, ktoré sú pre telo omnoho lepšie ako živočíšne. Ďalej obsahujú zdravé tuky, ktoré napomáhajú prevencii vysokého tlaku, chorôb srdca,… Preto je výborné pokiaľ ich zaradíte do svojho jedálnička. Pokiaľ navyše chudnete, budú Vám pri chudnutí veľmi prospešné. Ale aj tu platí, že pozor na kalórie.

Doporučená dávka je 1-2 krát denne.

Sladkosti Zdravie: pokiaľ to s nimi nepreženiete, tak Vám neublížia. Napríklad počas alebo po výkone sú pre telo prospešné, lebo dodajú telu potrebnú energiu. Chudnutie: POZOR! Môžu Vás pri chudnutí poriadne zabrzdiť. Napríklad na spálenie kalórií z jednej dobošky musíte aktívne športovať minimálne 30 minút. Takže si to radšej premyslite.

Ak si dáte sladkosť 1-2 krát v týždni, tak určite nič nepokazíte. Pri chudnutí ich môžete vylúčiť úplne, Vášmu telu určite nebudú chýbať.

Pokiaľ chcete pomôcť a poradiť, vyskúšajte napríklad účinný program na chudnutie alebo program na detoxikáciu a prevenciu.

Váš tím chudnutie.peknetelo.eu

Prečítajte si:

Chcem schudnúť a nepribrať

Prečo práve ja mám nadváhu? Otázka, ktorá trápi mnohých ľudí. Niektorý si aj uvedomujú prečo, druhý sa tvária, že je to smola a tretí sa vyhovárajú na genetiku.

Zdravé a účinné chudnutie

Jediná možnosť ako schudnúť natrvalo je skombinovať zdravé chudnutie a účinné chudnutie. Iná možnosť neexistuje! Aké sú to?

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme