Reklama
Reklama

Pravidelné stravovanie pri chudnutí, treba to vôbec???

pravidelnosť stravovania pri chudnutí

Nie nadarmo sa všade píše o pravidelnom stravovaní a to hlavne pri chudnutí… Pravidelné a pestré stravovanie je základom úspešného a trvalého chudnutia. Ten kto si myslí, že čím menej bude jesť, tým viacej schudne je na omyle, pretože ak aj bude chudnúť tak to bude diétny štýl chudnutia a je veľmi pravdepodobné, že bude chudnúť aj svalovú hmotu, čo nie je veľmi pozitívny efekt… Na čo teda slúži pravidelné stravovanie pri chudnutí a čo znamená pravidelne jesť???

Prečo jesť pravidelne?

Urýchlite si metabolizmus Keď chcete zdravo a na trvalo schudnúť, tak urýchlený metabolizmus (rýchle trávenie) je kľúčom ku úspechu. Keď trávenie funguje na 100%, tak efekt chudnutia je rýchlejší a zdravší. Metabolizmus si najlepšie urýchlite tým, že začnete pravidelne jesť, budete telu dodávať správne množstvo tekutín (kvôli hydratácii a odvodneniu) a zvýšite aj výdaj energie. Keď splníte tieto tri dôležité parametre, tak Vaše telo bude nie len chudšie a pevnejšie ale aj zaručene zdravšie.

Budete mať stály príliv energie Keď jete pravidelne a menšie porcie, tak máte dostatok energie na všetko čo potrebujete. Prečo je tomu tak? Je to veľmi jednoduchá „matematika“, energia z jedla ide do krvi priebežne, stále a tým máte aj Vy dosť síl na všetko. Keď jete pravidelne, tak by nemali prísť žiadne „vlčie hlady“ alebo nekontrolovateľné chute (záleží od zloženia stravy…). Hladovaním alebo jedením nepravidelne najčastejšie jete veľké porcie, aby ste tak dohnali chýbajúcu energiu a tým chudnutie nemôže prísť. Keď jete pravidelne, tak metabolizmus, teda trávenie, spaľuje nie len jedlo, ktoré ste zjedli, ale aj podkožný tuk. Keď jete pravidelne a správne porcie, tak chudnutie bude zdravé a trvalé! pravidelnosť pri chudnutí

Čo znamená jesť pravidelne?

Najskôr si povieme čo neznamená jesť pravidelne. Pravidelné stravovanie neznamená, že budete jesť jedlá presne na minútu, v ten istý denný čas. Každý máme povinnosti práca, domácnosť, škola… A preto nie je až tak dôležité mať jedlo v presne danú hodinu, ale hlavné je, aby to dané jedlo bolo. Časový rozostup medzi jedlami počas dňa by mal byť od 2 – 4 hodín. Na začiatku kým nabehnete na pravidelné stravovanie môžete jesť približne v rovnaký čas, ale potom už choďte podľa pocitu, čo znamená, že už sa časom nebudete musieť nútiť do jedla ale pravidelnosť pôjde sama a prirodzene (keď sa Váš metabolizmus urýchli).

Koľko krát za deň jesť?

Každý máme iný režim, vstávanie do práce, školy, deti, iná príprava… a preto je zložité povedať, koľko krát presne za deň máte jesť. Vo všeobecnosti sa všade píše o 5 jedlách za deň, čo je pravda, ale ak budete na sebe cítiť väčší hlad, nedostatok energie alebo máte dlhší deň, tak si môžete pridať ešte jedno jedlo. Je dobré pozorovať sa a počúvať svoje telo, pretože to najlepšie vie čo mu chýba a kedy. Samozrejme, že to neznamená, že keď budete mať chuť na sladké, tak zjete 100 g čokoládu, lebo telo malo chuť na sladké, takto to nefunguje… Ak si nie ste istý, tak sa poraďte s wellness trénerom. Približný rozsah jedál je 4 – 6 čo znamená, že ak vstávate o 4 ráno do práce a chodíte spávať o 22 – 23 hod, tak pravidelnosť môžete natiahnuť pokojne na 6 menších jedál za deň. Ak vstávate o 10 hod ráno a chodíte spávať o 21 – 22 hodine, tak pravidelnosť dajte na 4 jedlá za deň (menšie porcie). Od kedy vstanete, tak vypite na lačno nejakú vodu, nechajte ju 10 – 30 minút cez seba prefiltrovať a môžete jesť. Od raňajok počítajte približne 2 – 4 hodiny, potom desiata, obed, olovrant a večera a všade skúste dodržať rozostup 2 – 4 hodiny. Časom sa v tom vycvičíte a pravidelnosť pôjde sama. Telo si na pravidelnú stravu zvykne a potom ju už podvedome bude pýtať.

Jesť pravidelne je o zvyku, keď sa ho naučíte, tak hravo a zdravo schudnete a bude Vám skvele!

Share Button

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme