Reklama
Reklama

Ovocie Vám pomôže nielen schudnúť…

vaha a ovocie

Denná konzumácia ovocia je dôležitá z hľadiska výživnej hodnoty ktorú obsahuje. Pokiaľ totiž chcete schudnúť zdravo a natrvalo potrebujete váš organizmus zásobiť dostatočným množstvom živín. Ovocie je bohaté na cukry, vlákninu, vitamíny, minerály, stopové prvky, ale i na fytochemikálie. Jeho denná konzumácia Vám pomôže nielen zdravo schudnúť, ale i posilní Vaše zdravie.

Denne sa odporúča zjesť niekoľko kúskov ovocia. Pri chudnutí je ideálne ovocie konzumovať v dopoludňajších hodinách. Malo by byť súčasťou ideálnych raňajok a desiaty. Pokiaľ budete konzumovať ovocie dopoludnia, vaše telo bude mať dostatok času, aby prijaté sacharidy z ovocia spracovalo, a neuložilo vo forme tukov. Pozor tiež na nadmernú konzumáciu ovocia, pretože Vás môže nepríjemne prekvapiť nafukovanie, prípadne plynatosť.

Pri výbere ovocia uprednostňujte predovšetkým konzumáciu čerstvého ovocia. Alternatívou môže byť i výber mrazeného ovocia. Radšej sa ale vyhnite sušenému ovociu, pretože je často prisládzané, čím zbytočne zvyšujete svoj kalorický príjem.  Pri chudnutí sa tiež vyhýbajte kompótom, ktoré tiež obsahujú viac cukru.

Ďalším dôvodom prečo konzumovať pri chudnutí primerané množstvo ovocia je, že je bohaté na vlákninu. Vláknina nielen pomôže Vášmu tráveniu, ale taktiež je prospešná pre svoj sýtiaci účinok. Denná konzumácia ovocia má tiež vynikajúce detoxikačné účinky, je ideálnou prevenciou pred rôznymi ochoreniami.

Rôzne druhy ovocia majú odlišné kalorické hodnoty. Preto sa pri chudnutí zamerajte predovšetkým na konzumáciu ovocia z nižším kalorickým príjmom. Denne sa snažte zjesť do dvoch kusov ovocia.

Každé ovocie má niečo do seba, takže sa nedá presne pri chudnutí povedať toto ovocie áno a toto nie. Ale rozdelili sme ho pre Vás do dvoch skupín, aby ste sa ľahšie zorientovali.

Menej vhodné ovocie pri chudnutí:

Kcal na 100g

 • Banány (95 kcal) – obsahujú veľa cukru, sú energetickou bombou
 • Hrozno (69 kcal) – má vysokú výživnú hodnotu, pre svoju kalorickú hodnotu ho radšej konzumujte len vtedy keď napr. aktívnejšie športujete
 • Avokádo (187 kcal) – je vysoko kalorické ovocie. Je bohaté na tuky. Pri chudnutí sa mu radšej vyhnite.
 • Papája (140 kcal) – pre jej vysokú energetickú hodnotu ju pri chudnutí konzumujte len výnimočne

Vhodnejšie ovocie pri chudnutí:

Kcal na 100g

 • Jablko (61 kcal) – obsahuje veľa vlákniny, čo vám pomôže zlepšiť trávenie. Je tiež vynikajúce pri nespavosti
 • Grapefruit (41 kcal) – prečisťuje organizmus, podporuje lepšie trávenie, podporuje metabolizmus cukrov
 • Kivi (49 kcal) – pre vysoký obsah C vitamínu podporuje spaľovanie tukov
 • Červený melón (26 kcal) – obsahuje až 90% vody, je ideálny pri chudnutí
 • Slivky (54 kcal) – obsahuje veľa železa, vlákniny, vitamínov. Je ideálne kosti, pretože obsahuje vápnik a fosfor

Share Button

2 Responses to Ovocie Vám pomôže nielen schudnúť…

 1. Miroslav píše:

  Pomohlo by mi, keby som nemusel stále prepočítavať kcal na kJ, čo je už dlhú dobu schválená jednotka ISO.
  Inak ma prekvapuje, že tu je spomínané avokádo ako nedoporučené ovocie, no z FitListu mi prišiel navrhnutý jedálniček, kde avokádo je pomaly v každom druhom recepte.
  Zdá sa, že nie všetky stránky o chudnutí sú spoľahlivo realistické.

 2. Danka píše:

  Vyjadrite svoj názor, prípadne napíšte vašu otázku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme