Reklama
Reklama

Oplatí sa schudnúť rýchlo??? Výhody, nevýhody a zdravá miera chudnutia…

meranie obvodu pasa

Ak aj Vy patríte k netrpezlivým a chcete výsledky chudnutia ihneď, tak si dajte pozor, aby sa Vám to nevypomstilo. Schudnúť rýchlo je pre organizmus záťažou a nie vždy to môže mať dobrý efekt. Koľko je teda zdravá miera chudnutia, aby bol efekt trvalý, bez jojo-efektu???

Najčastejšie príčiny rýchleho schudnutia

Rýchle schudnutie sa Vám na prvý pohľad môže zdať ako „super“, ale nie je tomu vždy tak… Rýchle schudnutie môže byť cielené a necielené, niekedy sa tomu zabrániť nedá, ale každé chudnutie by malo byť premyslené a riadené. Dávajte si na to pozor.

Choroba – choroba prichádza často neohlásená a môže mať rýchly spád na celkový organizmus človeka. K tomu sa môže pridružiť nechutenstvo, vracanie alebo rôzne druhy bolestí a tie môžu človeku brániť v jedení. Potom však prichádza rýchle chradnutie organizmu a chudnutie, nie len tukov ale čo je horšie, tak aj svalov.

Stres – niekto v stresovom období nekontrolovateľne je, potom priberá a iný zas nejedia a potom chudnú. Najhoršie na tom je to, že chudnutie vďaka stresu má negatívny vplyv na zdravie. Dochádza často krát ku podvýžive, teda nedostatočnej výžive organizmu, chudnutiu nie len tukovej hmoty ale aj svalovej a človek je potom vyčerpaný, nervózny a môžu sa pridružiť aj poruchy spánku. Stresu sa snažte vyhnúť či už chudnete alebo nie.

Diéta / hladovka – každý kto niečo z tohto vyskúšal vie, že aspoň na začiatku je rýchlosť „úžasná“, ale potom nastáva zlom, chudnutie sa zastaví a prichádza „demotivácia“… Každý dobre vie, čo slová diéta a hladovka prinášajú, nič iné ako jojo-efekt. Stojí Vám to za to? Diéty a hladovky spomaľujú metabolizmus, trávenie a podporujú chudnutie svalovej hmoty a navyše po skončení tejto metódy sa môžete tešiť na kilogramy navyše po dlhú dobu… Opätovne naštartovať trávenie spomalené diétami a hladovkami je veľmi obtiažne a to hlavne pre človeka, ktorý do toho veľmi „nevidí“ a nie je trpezlivý. Slovu diéta a hladovka sa všeobecne vyhýbajte.

rozne koncepcie vyzivy

Dopad rýchleho schudnutia na organizmus

Rýchle chudnutie znie „pekne“, ale v realite to nie je žiadna výhra. Ak sa chudne rýchlo a často, tak môžu nastať tieto problémy, nie je to iba o čísle na váhe…

Nechutenstvo – keď sa snažíte nejesť alebo si vedome jedlo zhnusiť, tak sa to časom môže skutočne splniť. Z dlhodobého hľadiska je jedlo životne potrebné a ak ho z nejakého dôvodu nebudete jesť, tak ako treba, tak sa časom vyskytnú nie len zdravotné ale aj psychické problémy. Najčastejšími problémami s prijímaním jedla sú anorexia, bulímia alebo ortorexia… Ak chcete úspešne schudnúť, tak jedlo musíte mať radi, jesť pravidelne a rôzne druhy potravín.

Oslabená imunita – rýchle chudnutie a teda aj nedostatočná výživa je krokom ku oslabenej imunite a tak vieme asi čo môže nastať. Rôzne ochorenia sa na človeka lepia ako „muchy na lep“, pretože ak telo nemá dostatok vitamínov, minerálov či stopových prvkov, tak je telo celkovo oslabené.

Padanie vlasov či lámanie nechtov – s nedostatočnou výživou je samozrejme spojená aj stránka „krásy“. Keď chcete mať krásne vlasy, nechty alebo zdravo vyzerajúcu pokožku, tak príliv rôznych živín musí byť pravidelný.

Poruchy spánku – pri nedostatočnej výžive nemôžete čakať, že spánok bude výborný. Keď „odpadnete“ od únavy možno áno, ale zdravé to určite nie je, takže ak sa chcete dobre vyspať, tak začnite pravidelne jesť rôznorodé potraviny a potom môže byť aj nervový systém a spánok kvalitný.

Nervozita, nepokoj – spomeňte si na chvíle, keď ste boli hladný, nemali ste pri sebe jedlo alebo iný dôvod. Keď je človek hladný a vysilený, tak je jasné, že neuvažuje reálne a je ovplyvnený nedostatkom cukru čo vedie hlavne ku nervozite, migréne, točeniu hlady, ospalosti a celkovej „nedobrej“ nálade. Pri jedení pravidelne máte dostatok energie, mozog má z čoho brať energiu a navyše je trávenie stále naštartované.

Koľko je zdravá miera schudnutia?

Presné číslo sa dá ťažko dedukovať pretože každý máme inú stavbu tela, metabolizmus, prácu, chute, spaľovanie atd… Ak však chceme hovoriť o približných číslach, tak zdravá miera schudnutia je 0,5 – 1 kilogram týždenne.

zelene jablko s hmotnostnou stupnicou a meracia paska

Oplatí sa rýchlo schudnúť?

Odpoveď už asi z tohto textu poznáte. Rýchlo neznamená efektívne a dlhodobo. Schudnutie musí mať svoju postupnosť, rozmanitosť a poriadok. Venujte sa chudnutiu pravidelne, aby bola Vaša strava pestrá a pravidelná, nezabúdajte na pitný režim a aj pohybovú aktivitu.

Ako sa hovorí pomaly ďalej zájdeš a hlavne s trvalým efektom.

Kliknite sem a dozviete sa, či má vôbec zelený jačmeň účinky na chudnutie… 

Share Button

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.



Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme