Reklama

Na čom si počas chudnutia zamaškrtiť??? 4 tipy na občasné maškrtenie…

maskrty pocas chudnutia

Ak práve chudnete a sem-tam na Vás príde chuť na niečo „iné“, tak je tu pár možností, s ktorými môžete svoje chute „ukojiť“… Zhrešiť by počas chudnutia asi chcel každý, ale čo si dať, čo si vybrať aby som si moje chudnutie nenarušila??? Je tu pre Vás pár tipov, ktorým môžete občas „podľahnúť“. Ale pozor, naozaj iba občas, pretože inak sa Vaše chudnutie zastaví a to nikto nechce…  

Čo znamená občasné maškrtenie?

Naše chute sú nevyspytateľné a nikdy nevieme kedy príde útlm alebo chuť na niečo „dobré“. Počas zdravého chudnutia by ani nemali prísť nejaké vlčie hlady alebo ukrutné chute. No predsa to niekedy príde, keď máte náročnejší deň, vydali ste viac energie alebo Vás niečo trápi… Dôvody môžu byť rôzne, ale je dobré byť pripravený aj na takéto možné scenáre. Ako často si niečo dopriať, keď „to na nás príde“??? Občasným maškrtením, ktoré nenaruší Vaše chudnutie je myslené dať si jeden prehrešok behom týždňa, poctivého dodržiavania Vášho režimu. Takže nižšie vypísané možnosti máte po jednom kuse na každý týždeň.

4 tipy na občasné maškrtenie

1. Čokoláda  – ja osobne nepoznám človeka, kto by ju nemal rád… Čokoláda s vyšším obsahom kakaa (nad 64 – 72%) má aj pozitívne účinky na náš organizmus. Čím viac kakaového masla (% kakaa), tým menej cukru a tuku v nej. Čokoláda obsahuje tuky, vitamíny A, B ,K, minerálne látky, vlákninu, bielkoviny, kofeín a kyseliny čo pozitívne vplýva na trávenie, nervový systém, srdcovocievny systém a dobrú náladu. Počas chudnutia si dajte čokoládu jeden krát v týždni po 30 – 35 gramov. Čokoládu skúste skonzumovať doobeda, aby ste energiu z nej stihli spáliť. Ak budete jesť čokoládu v poobedných hodinách, tak si dajte 20 – 25 gramov.

 

2. Orechy – orechy sú úžasnou a zdravou maškrtou, keď na nás prídu chute na slané (čipsy, tyčinky). Obsahujú vyšší podiel vlákniny, dobrých tukov, minerálov a vitamínov, takže orechy môžete používať ako náhradu slaného maškrtenia. To platí iba pre nepražené a nesolené orechy. Ak budete konzumovať solené a pražené arašidy alebo pistácie, tak to si už rovno môžete dať aj čipsy… Orechy konzumujte po 20 – 30 gramov.

3. Víno – samozrejme, že Vás tu nenútim piť alkohol, ale ak by ste mali chuť trošku sa „uvoľniť“, tak si dajte zo všetkých druhov alkoholu práve víno, pretože obsahuje hroznový cukor, vitamíny, minerály a kyseliny, vďaka ktorým si trošku pomôžete aj svojmu zdraviu. Ale pozor, nie že vypijete každý deň liter vína popri sledovaní televízora, to by ste si nepomohli…. Keď budete mať chuť, tak si dajte 2 deci červeného alebo bieleho vína alebo si môžete urobiť strik z 2 deci vína a 1 deci vody alebo minerálky. Víno s vodou sa ľahšie uvoľní do krvného obehu a nestúpne Vám tak „do hlavy“….

4. Avokádo, hrozno alebo banán

Avokádo má vyššiu energetickú hodnotu, pretože obsahuje 12 g tuku na 100 g potraviny, ale vôbec sa ho nemusíte báť, pretože obsahuje dobré a rastlinné tuky, ktoré Vás zasýtia. Plus má avokádo aj množstvo vitamínov, minerálov a kyselín, čo podporia Vaše trávenie a aj zdravie. Z avokáda si počas chudnutia môžete pripraviť rôzne nátierky, omáčky alebo ho použiť do ovocného či zeleninového šalátu. Hrozno má taktiež trochu vyššiu kalorickú hodnotu, pretože obsahuje hroznový cukor a to 16 g na 100 g potraviny. Tento cukor sa však uvoľňuje do krvi postupne, ďalej hrozno obsahuje vitamíny C a E, minerálne látky a kyseliny, ktoré podporujú celkové zdravie človeka. Hrozno počas chudnutia konzumujte jeden krát do týždňa po približne 50 – 80 gramov na jedno jedlo. Banán je ľahko dostupná a zdravá „klasika“, ktorú dostať skoro všade. Banán má zo všetkých druhov ovocia najviac cukru a to 20 g na 100 g potraviny, ale ten ide tiež postupne do krvného obehu a je vždy lepšie dať si jeden banán, ktorý má v sebe aj vitamíny, minerály a účinné látky, ako dať si jednu čokoládovú tyčinku.

Maškrtiť počas chudnutia nie je vôbec zakázané, ale musí to mať nejakú postupnosť a „dávkovanie“… Radšej siahnite po vyššie vypísaných potravinách, ako po prvej „maškrte“ z bufetu…

Share Button

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Čo ty na to? Pridaj sa teraz ku mne do FB skupiny a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Super tipy, inšpirácie, výsledky... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme