Reklama
Reklama

Chudnutie, resp. ako schudnúť po pôrode ak kojím?

chudnutie - žena

V dnešnej modernej dobe, keď dobrý výzor je dôležitý, pre veľa žien až najdôležitejší sa často materstvo, resp. obdobie po pôrode berie ako niečo nežiaduce – najmä pre zamestnávateľa. Takže veľa žien chce schudnúť po pôrode veľmi rýchlo. Často sa pri chudnutí po pôrode zabúda na dieťa, resp. ak ho kojíte, tak na dostatok mlieka. Reklamy síce hovoria, že náhrady mlieka sú skoro rovnocenné kojeniu, resp. dojčeniu – aspoň teda vyvolávajú taký dojem. Ale to v žiadnom prípade nie je pravda. Takže hlavná zásada na chudnutie po pôrode znie – „Ak kojím, tak môžem chudnúť ale opatrne!“


Ako teda schudnúť počas dojčenia, resp. keď kojím?

V takomto prípade je chudnutie po pôrode na jednej strane ťažšie, ale na druhej strane omnoho ľahšie. Dobrá správa je tá, že samotné kojenie – dojčenie samo o sebe napomáha chudnutiu. Telo využíva Vaše zásoby tuku aj na tvorbu mlieka. Tá horšia správa je tá, že ak chcete chudnúť naplno, tak nemôžete. Ohrozili by ste samotnú tvorbu mlieka a tým aj prospech svojho bábätka. Je potrebné zvoliť zlatú strednú cestu. Aby ste dobre vyzerali a Vaše bábätko bolo spokojné (aby malo dostatok mlieka).

1. Dodržte základné zásady 

chudnutia po pôrode pre stravu a pohyb. Základné zásady pre chudnutie po pôrode bez ohľadu na to, či kojíte alebo nie si prečítajte tu: “Chudnutie po pôrode”

2. Strava

Kvôli tvorbe mlieka musí byť Vaša strava dostatočne výživná. Aj keď chcete schudnúť, nezabúdajte na dostatočné množstvo tukov. Preferujte samozrejme najmä tie zdravé – ryby, semienka (tekvicové, ľanové,…), orechy,… Taktiež sa sústreďte na to, aby ste denne zjedli 6 kúskov ovocia a zeleniny (súhrnne).

Zdá sa to veľa, ale dá sa to: Napr. ku raňajkám paradajka a list šalátu, na desiatu 1 ks ovocia, k obedu zeleninová obloha a napríklad na olovrant alebo večeru si dajte jedlo, ktorého základom je zelenina (grécky šalát, zelenina s tofu,…) alebo misku ovocného šalátu a pod.

3. Pohyb 

Aj keď na chudnutie sa ako najefektívnejšie javí kombinácia aeróbnych, silových a intervalových cvičení, kým ešte kojíte, sústreďte sa najmä na tie aeróbne (beh, aerobik, zumba, orbitrek,…).

Vykonávajte ich cca 4-5 krát týždenne po 45 až 60 minút. Cvičte pri optimálnej tepovej frekvencii, ktorá je rozdielna vzhľadom od veku. Pri akom tepe by ste mali cvičiť Vy – “Tepová frekvencia a chudnutie”

4. Mentálna stránka 

Hormóny ešte aj po pôrode budú s Vami trochu hýbať a budete mať chúťky, prípadne Vás napadnú myšlienky, že Vaša postava ešte môže počkať. Tu všetko závisí aj od Vašej pevnej vôli. Pokiaľ ju máte slabšiu, prečítajte si články v ľavom menu v kategórii NEPODCENIŤ. Môžu Vám pomôcť.

Nezabudnite na zásady, ktoré dopĺňajú tieto štyri – “Chudnutie po pôrode” . 

Nezabúdajte aj na to, že pri chudnutí po pôrode dvojnásobne platí “Pomaly ďalej zájdeš”. Vyvarujte sa trom najčastejším chybám, ktoré ženy robia.

3 najčastejšie chyby kojacich matiek pri chudnutí

  1. Diéta na chudnutie – najmä diéty typu kapustová, dukanova diéta, mliečna diéta,… sú vyslovene nevhodné, pretože preferujú iba určitý typ stravy. Zakazujú tuky, obmedzujú sacharidy,….  – a ak sa ich rozhodnete vyskúšať na chudnutie po pôrode, môžete si veľmi skrátiť obdobie kojenia. Mlieko sa Vám čoskoro prestane tvoriť. Pretože na tvorbu mlieka sú okrem živín potrebné aj tuky, sacharidy,…
  2. Cvičenie – veľa žien si mysli, že čím náročnejšie cvičenia budú cvičiť, tým rýchlejšie schudnú. Ale vôbec to nie je pravda, práve že naopak. Náročné cvičenie, resp. cviky na chudnutie navyše vysilia Vaše telo a pre tvorbu mlieka je to klinec do rakvy. Preferujte ľahké aeróbne cvičenia – chôdza, nordic walking, beh…
  3. Tabletky na chudnutie – platí to isté, čo pri diétach. Tabletky na chudnutie v žiadnom prípade. Nikdy nemáte 100% istotu, čo presne obsahujú a tieto látky automaticky prejdú do mlieka.

Ak kojíte, vyvarujte sa týmto trom chybám, pretože napr. imunitu dieťaťa, zdravie dieťaťa,… už naspäť tak ľahko nezískate. A kvôli urýchlenému chudnutiu po pôrode a schudnutým pár kilogramov to za to nestojí, aj keď sa Vám môže teraz zdať, že Váš najväčší problém sú kilá navyše. A nezabudnite sa poradiť o Vašom zdravotnom stave a teda aj o vhodnosti chudnutia s Vašim lekárom.

Urobte prvý krok ku peknej postave. Prečítajte si 5 minútový tréning chudnutia, ktorý Vás zorientuje v správnom chudnutí a po zohľadnení zásad v tomto článku Vám kilá začnú ubúdať ako po masle.

Share Button

One Response to Chudnutie, resp. ako schudnúť po pôrode ak kojím?

  1. Danka píše:

    Vyjadrite svoj názor, prípadne napíšte vašu otázku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme