Reklama
Reklama

Bmi index, váženie – negatívny vplyv na chudnutie

Bmi index, váženie,… sú síce dôležité ale majú aj negatívny vplyv na chudnutie. Ak chcete schudnúť nesústreďte sa prehnane na tieto hodnoty.

Teória ako schudnúť je jednoduchá – odmerajte si bmi index, odvážte sa, sledujte si energetickú hodnotu potravín, cvičte a chudnutie zvládnete. Lenže to je teória, ktorú väčšina z nás ovláda. Prečo sa ale väčšine ľudí nepodarí schudnúť? Pretože realita a teória sú veľmi odlišné.

Bmi index Vám síce povie, či ste tučná/ý, energetická hodnota potravín, resp. prijaté množstvo kalórií má rozhodujúci vplyv na chudnutie ale často sa stáva, že prehnaným sústredením sa na tieto hodnoty sa časom demotivujete a schudnúť sa Vám nepodarí.

Príklad: 1. Deň si odmeriate bmi index, odvážite sa, pripravíte si jedálniček a tabuľku-energetická hodnota a hurááá do chudnutia. Prvý deň sa snažíte na 100% a ďalšie ráno, ešte ani nerozlepíte oči, už sa staviate na váhu plný očakávania, koľko ste schudli. Ubudne Vám napr. 200 gramov, hneď prerátavate bmi index a snažíte sa aj druhý deň. Ale ďalší deň ráno sa opäť postavíte na váhu a napr. neschudnete. Váš optimizmus na chudnutie začne pomaly klesať. A ak sa to zopakuje ešte jeden alebo dva dni, tak Vám garantujem, že chudnutie vzdáte a neprejde ani týždeň.

Výsledok? Pokiaľ sa prehnane sústredíte (denne počítate) na bmi index, váženie, energetickú hodnotu potravín,… vždy príde obdobie, keď aj 3, 4 dni neschudnete – a to Vás demotivuje. Preto ak chcete schudnúť, vážte sa a počítajte si Bmi index v nasledujúcich intervaloch.

Váženie, Bmi index a chudnutie

Optimálne je vážiť sa 1 krát týždenne, prípadne raz za 5 dní – nie častejšie. Pokiaľ ste náhodou neschudli, tak si bmi index ani nepočítajte, pretože určite nebude nižší. Bmi index si vypočítajte na začiatku a potom stačí raz za dva týždne. Ak nepoznáte svoj bmi index, vypočítajte si ho tu bmi kalkulačka.

Čo Vás môže pri chudnutí časom demotivovať

  1. Počítanie energetickej hodnoty každého jedla
  2. Každodenné váženie a rátanie bmi indexu
  3. „Ešte dnes si doprajem a zajtra už chudnutie dodržím“ – väčšina zlyhá aj ďalšie dni
  4. Dennodenné prehnané cvičenie
  5. Po schudnutí X kíl, nastane uspokojenie a chudnutie sa zastaví. Skúste chudnutie dotiahnuť do konca bez zbytočného poľavenia
  6. Poznámky od známych (väčšinou tučných známych) – „veď si daj“, „už si dosť schudla“, …

Ako schudnúť? Základom chudnutia je postupná a nenásilná zmena stravovacích návykov, pohybu,…tak aby ste si na ne zvykli a osvojili si ich natrvalo. Váženie a počítanie bmi indexu, energetickej hodnoty potravín a iných ukazovateľov je v poriadku ale netreba to preháňať.

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme