Reklama
Reklama

Metabolizmus-ako zrýchliť spomalený metabolizmus?

Chcete chudnúť? Pozor, aby Vás nebrzdil spomalený metabolizmus. Najčastejšou príčinou nadváhy okrem prežierania je spomalený metabolizmus. Aj vy patríte medzi ľudí, ktorý vôbec nejedia veľa a stále sú tučný? Príčina môže byť práve v metabolizme. Neviete ako zrýchliť metabolizmus? Pozrite si príčiny spomaleného metabolizmu a vďaka tomu nájdete aj riešenie na zrýchlenie a schudnete.

Pre úspešné chudnutie je funkcia Vášho metabolizmu podstatná. Pokiaľ chudnete nesprávnym spôsobom, tak si ešte metabolizmus spomaľujete, čo časom spôsobí zastavenie chudnutia a následný jojo efekt. A to asi nechcete, však?

O metabolizme

Čo je to vlastne? Je to látková premena, ktorú v podstate ani nevnímame. Laicky povedané, rýchlosť metabolizmu hovorí o tom ako vaše telo naloží s energiou, ktorú ste prijali vo forme stravy. Má dve možnosti. Buď ju spáli, alebo časť spáli a časť uloží vo forme tuku. Pokiaľ máte rýchly metabolizmus, Vaše telo nepriberie (pokiaľ sa neprejedáte) a naopak Vám chudnutie pôjde ľahšie.

Hlavné príčiny spomaleného metabolizmu

1.  Nedostatok svalovej hmoty – nemusíte byť kulturista/tka na to, aby ste mali rýchlejší metabolizmus. Ale pokiaľ nemáte skoro žiaden pohyb a v strave nepríjmate dostatok bielkovín, tak Vaša svalová hmota je pravdepodobne na minime. Prečo je tak dôležité svalstvo? Svalstvo spaľuje kalórie – energiu aj keď nič nerobíte, nielen pri cvičení a pohybe (aj svalstvo potrebuje z niečoho žiť). Taktiež aj tuková hmota spaľuje malé množstvo energie. Ale množstvo spálenej energie svalstvom v kľude je až 8 krát väčšie ako spáli tuková hmota. Takže ak kilo Vašej tukovej hmoty spáli za určitý čas v kľude 20 kalórií, tak za ten istý čas svalstvo spáli až do 160 kalórií. Už rozumiete, prečo potrebujete skvalitniť Vašu svalovú hmotu? Každý gram svalstva prispeje k zrýchleniu metabolizmu.

2. Nepravidelná strava a zlý pitný režim – majú výrazne nepriaznivý vplyv na Váš metabolizmus. Napr. pokiaľ počas dňa jete menej a večer to dobehnete, Váš metabolizmus nebude nadšený. A ak nepijete dostatok tekutín, platí to isté. Pritom zlepšiť si pitný režim nie je až také zložité. Stačí trochu chcieť.

3. Diéty a jojo efekt – skúšanie rôznych nezmyselných diét, ktoré aj tak na 99% skončia jojo efektom majú extrémne negatívny vplyv na chudnutie a metabolizmus. Ak ste ich skúsili, tak asi viete, že každé ďalšie chudnutie je ťažšie a ťažšie. Je to práve kvôli tomu, že každá zlá diéta na chudnutie Vám spomalí metabolizmus a každá ďalšia diéta ho spomalí ešte viac.

Urobte si výpočet, aby ste vedeli ako na tom ste:

“Bazálny metabolizmus – výpočet”

“Ideálna váha – výpočet”

 Ako zrýchliť metabolizmus? (ako ho pri chudnutí nespomaliť?)

1. Spomalený metabolizmus zrýchlite pravidelnou stravou. Jedzte 5 krát denne v menších dávkach a metabolizmus sa začne zrýchľovať. Pokiaľ ste doteraz jedávali 1-2 krát denne, určite máte strach, že namiesto schudnutia priberiete. Možno Vám na začiatok nejaké kilečko pribudne, ale po čase sa to zlomí a začnete krásne a hlavne bez hladovania chudnúť.

2. Jedzte potraviny s nízkym glykemickým indexom. Jednak sú zdravšie, ale čo je podstatné zasýtia Vás na dlhšiu dobu a potlačia chúťky na maškrty. Pridajte do stravy vlákninu a bielkoviny. Taktiež majú sýtiaci efekt. Bielkoviny sú aj základnou stavebnou jednotkou svalstva , ktoré tiež priaznivo vplýva na zrýchlenie metabolizmus.

3. Pohyb  Vám spevní svalstvo –  pokiaľ príjmate dostatok bielkovín (najlepšie sú rastlinné – strukoviny,….) . A kvalitné svalstvo zrýchľuje metabolizmus. Takže začnite sa hýbať. Optimálne je 3 krát v týždni po 46 – 60 minút. A pohyb Vám nielen zrýchli metabolizmus ale aj urýchli samotné chudnutie.

Pre inšpiráciu si pozrite jedálniček na chudnutie , ktorý napomôže zrýchliť Váš metabolizmus! Je ale dôležité prispôsobiť si ho svojej váhe a pohybu.

Takže Váš spomalený metabolizmus bude čoskoro minulosť . Viete ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť, stačí len začať.

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme