Reklama

Nebojte sa Veľkej noci: jedlo, pitie a ako udržať váhu???

velka noc mama s dcerou

Všade na nás číha dobré jedlo, pitie a samé lahôdky… Ako sa s tým „popasovať“ aby som nepribrala? Ako jesť počas Veľkej noci, aby sme si svoju váhu udržali? Nebojte sa, aj si doprajete a aj si udržíte svoju váhu!

Čo jesť na Veľkú noc?

Na Veľkú noc je to samá lahôdka a dobrôtka ale jesť sa dá s mierou aj počas Veľkej noci a váhu hravo udržať. Počas Veľkej noci raňajkujte nejaký variant bez pečiva, nech na ráno ušetríte nejakú kalorickú energiu, veď počas dňa jej tam bude dosť. Raňajky môžete mať napríklad šunka, syr a zelenina, alebo omeleta z dvoch vajíčok so zeleninou, koktail, jogurt s ovocím, alebo tvaroh s ovocím, alebo párky so zeleninou. Desiatu majte ovocie alebo zeleninu, podľa chuti. Obedy: ak budete doma, tak si ho viete prispôsobiť, napríklad, že sebe urobíte rezne bez trojobalu, manželovi klasický vyprážaný. Šalát si viete pripraviť buď z čerstvej zeleniny, alebo cibuľovo zemiakový bez majonézy, alebo nejaký cestovinový a na miesto majonézy pridajte kyslú smotanu alebo biely jogurt.

Pecena sunka

Keď pôjdete niekam na návštevu, tak keď budú mať rezne dajte si, ale už iba s čerstvou zeleninou. Alebo naopak ak budete chcieť zemiakový majonézový šalát, tak si dajte ten, ale bez rezňa. Keď bude obložená misa: šunky, syry, vajíčka a podobne, tak si pokojne dajte aj toto, ale bez pečiva radšej, iba s čerstvou zeleninou. Keď bude koláč alebo dezert, ten si dajte aspoň s hodinovým rozostupom po obede, nech sa Vám obed stihne natráviť a putovať do krvného obehu. Ideálny obed by však bol: kura s ryžou a šalátom 🙂 . Klasika na nezaplatenie! Poobede na odľahčenie trávenia zelenina alebo ovocie. Vláknina podporí strávenie predchádzajúceho jedla. Večeru skúste zvoliť tiež ľahšiu vo forme: šunky, syra, zeleniny, vajíčka, alebo jogurt s ovocím, tvaroh, koktail, tanier polievky alebo menšia porcia cestovinového šalátu.

Čo nejesť na Veľkú noc?

Ak si chcete ušetriť trávenie, žlčník a kopec zbytočných kalórii, tak sa snažte vyhnúť vyprážaným jedlám, ak to nepôjde, tak ich konzumujte iba s čerstvou zeleninou.

Funny farebne velkonocne jedlo pre deti s dekoraciami na stole

Vyhýbajte sa aj čipsom, chrumkám, tyčinkám, radšej si dajte jeden pagáč, je síce pravdepodobne z bielej múky, ale je to menšie zlo, ako kvantum soli a prepáleného tuku v čipsoch. Veľké množstvo koláčov či zákuskov, vyberte si vždy iba jeden druh a ak to pôjde tak aj jeden kúsok. Koláče a zákusky konzumujte aspoň s jedno hodinovým rozostupom po predchádzajúcom jedle. Dajte žalúdku priestor na trávenie jedla. Ak to pôjde vyhnite sa konzumácii majonézového šalátu, radšej sa dojedzte zemiakovo-cibuľového, ten má menej kalórii a je oveľa ľahšie stráviteľný.

Čo piť na Veľkú noc?

Ak si sem tam dáte nejaký alkohol, tak počas Veľkej noci preferujte biele vínko.

Zelena, cervena, modra talianska soda

Jasné, že nie na litre, to Vás bude hlava bolieť, ale v zdravej miere 2 – 3 deci bieleho vínka skombinovať s 2 deci vody alebo minerálky, teda si urobiť strik a ten pomaly piť. Vyššie množstvo cukru sa v zriedenej forme ľahšie uvoľní do krvi a nezaťaží tak trávenie. Ak Vám neberie biele, tak si dajte červené vínko alebo pivo.

Čo nepiť na Veľkú noc?

Určite by som vyhla konzumácii sladených vôd a tvrdému alkoholu.

alkoholicke drinky

Obe tieto druhy pitia majú obrovské množstvo cukru, čo v kombinácii s poriadnym jedením nemusí dobre zapôsobiť na organizmus. Po výdatnom jedení má žalúdok dosť čo robiť aby natrávil jedlo a nie to ešte štiepil veľké množstvá cukru zo sladených vôd či tvrdého alkoholu. Radšej si dajte: nesladenú jemne perlivú minerálku, víno alebo pivo.

Ak Vás zaujímajú kalorické hodnoty alkoholu a vplyv na chudnutie – kliknite sem 

Vidíte sami, že aj počas Veľkej noci sa dá dopriať, s nie veľkými ústupkami… Vyskúšajte to!

Share Button

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Čo ty na to? Pridaj sa teraz ku mne do FB skupiny a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Super tipy, inšpirácie, výsledky... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme