Reklama
Reklama

Prejedanie sa, prečo vzniká ako sa ho zbaviť?

prejedanie sa

Každý z nás to určite aspoň na chvíľu zažil na vlastnej koži… Tento problém však nie je vôbec sranda! Medzi poruchy príjmu potravy sa neradí iba bulímia, ortorexia a anorexia, ale aj tento opačný problém a to prejedanie sa. Prejedanie má rôzne príčiny no tou najčastejšou je nuda a depresia… Ako tento problém odstrániť? Neberte ho na ľahkú váhu, môžete si poškodiť svoje zdravie!

Prečo sa človek prejedá?

Najčastejším dôvodom je dlhodobá depresia alebo skrátka nuda, nevyužitý voľný čas a jedlo máme predsa vždy po ruke, tak čo je ľahšie siahnuť po jedle, ktoré utíši naše chúťky, alebo ísť cvičiť?

chudnutie - zdrave verzus nezdrave

Prejedanie sa človeku zaplní žalúdok, dodá kopec zbytočných kalórii ale hlavne, že dodá dobrý pocit, pre ktorý tento problém vzniká a pretrváva… Prejedanie sa nie je o hlade, ale je to o psychike. Človek ktorý niečo stratil, na čom mu záležalo, nemá žiadne záujmy, žiadnych priateľov či oporu oveľa ľahšie skĺzne do tohto bludného kruhu. Ľahko sa je doň dostať, ale ako z neho von? (viď nižšie). Prejedanie je hlavne o prijímaní veľkého množstva jedla, no môže to byť aj problém napríklad večerného prejedania sa. Človek príde z práce domov vyhladovaný a tak zje čo mu príde pod ruky. Aj z tohto systému sa dá ľahko pribrať a podlomiť svoje zdravie…

Aké problémy prejedanie spôsobuje?

Najčastejšie sa človek prejedá nezdravými, mastnými alebo sacharidovými jedlami a preto môžu prísť rôzne zdravotné komplikácie…

  • Pálenie záhy, prekyslený organizmus
  • Zápcha alebo hnačka, plynatosť
  • Priberanie, obezita
  • Vysoký cholesterol alebo vysoký krvný tlak
  • Diabetes alebo kardiovaskulárne ochorenia
  • Zhoršenie stavu pleti, vlasov alebo nechtov

prejedanie

Ako sa zbaviť prejedania?

Bolo spomenuté, že do tohto problému sa dá rýchlo dostať, ale opustiť túto závislosť je, ako každú závislosť, dosť ťažké… Dá sa to, ale chce to skutočne pevnú vôľu a čas! Ak je Váš problém už v takej miere, že si neviete poradiť samy a pridružili sa Vám aj zdravotné komplikácie, tak navštívte lekára…

Nájsť si hobby, koníček

Svoj voľný čas musíte nejako kreatívne využiť, aby ste nemysleli na jedlo a chute potlačili.

Fitness zena skace pres svihadlo

Kúpte si napríklad permanentku do fitka, choďte na prechádzku, začnite opäť maľovať, kresliť, tancovať, počúvajte hudbu, čítajte, upratujte, proste sa stále s niečím zabávajte, aby ste nemali toľko voľného času na myslenie na jedlo.

Začnite si písať jedálniček

Keď na papieri uvidíte čo a koľko ste pojedli, tak sa Vám možno konečne otvoria oči.

jedálniček na chudnutie - plán

Píšte si každý deň, čo, kedy a koľko ste zjedli, aby ste tak mali lepší prehľad nad svojím stravovaním. Zapíšte si vždy pravdu, aj prehrešky, oklamali by ste aj tak iba seba.

Nevyhnutné zmeny

Prichádza tá najťažšia a najdôležitejšia vec. Zmena Vášho doterajšieho stravovania.

zdrava zelenina a ovocie

Ak si neviete pomôcť nechajte si zostaviť jedálniček, niekým kto sa v tom vyzná. Začnite jesť pravidelne, to znamená nie keď na Vás doľahne chuť, ale presne podľa času. Denne majte 5 – 6 jedál, ale musíte ustrážiť porcie a zjesť len toľko, koľko máte. Obohaťte svoje stravovanie o čerstvé ovocie, tak zaženiete chuť na sladké a ak ste konzumovali veľa slaného, tak zapojte orechy alebo semienka (nepražené a nesolené), aby aspoň trochu vynahradili chuť slaného. Jedzte pravidelne, kombinujte rôzne druhy jedál, ale choďte podľa určeného jedálnička.

Inšpirujte sa napríklad týmto jedálničkom. Kliknite sem…

Zapojte aktivitu

Cielenou aktivitou spálite aj nadbytočné kilogramy, naštartujete svoje telo, vyplníte svoj voľný čas a budete sa cítiť skvele, aj preto, že cvičíte a aj preto lebo pre seba robíte niečo pozitívne. Je toľko druhov aktivít a cvičení, ktoré môžete robiť, vyberte si niečo…

Kliknite sem a inšpirujte sa čo variť na obed. Ak si neviete rady, tak z týchto 6 obedov si vyberie každý.

Share Button

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme