Reklama
Reklama

Čo jesť na obedy počas chudnutia? Inšpirujte sa tu.

zeleninový šalát grilované morčacieprsia s čerstvou zeleninou

Chudnete a neviete čo jesť na obedy? Mäso so zeleninou Vás už nebaví? Nevadí, sú tu aj iné výživné, chutné a vhodné možnosti. Inšpirujte sa tu nasledovnými „slanými“, ale aj „sladkými“ možnosťami. Dostatok živín vyživí Vaše telo, zasýti a podporí aj metabolizmus, na miesto toho, aby ho chudobná strava spomalila.

Hlavné jedlo dňa, hneď po raňajkách. V otázke čo na obed, hrá hlavnú rolu odpoveď na otázku: jete domácu stravu, alebo jete stravu v jedálni alebo v reštaurácii? Pokiaľ jete domácu stravu, teda si ju varíte sami, alebo Vaša mama či manželka, ste už na správnej ceste k úspechu.

zdravé potraviny v nákupním košíku plánujte si hubnutí

Pokiaľ sa stravujete v jedálni, vývarovni alebo v reštaurácii, tak to máte o niečo ťažšie, ale nie je to stratené. Najväčšou nevýhodou jedál v jedální a v reštaurácii je to, že sa varí pre veľké množstvo ľudí naraz a majitelia nechcú mať s jedlom veľké náklady… To znamená, že sa v daných jedlách nachádza veľa múky (zahusťovania), soli (aby Vám jedlo chutilo) prípadne cukru a prepálených olejov. Najlepšie východisko, kde si budete úplne istý, tým čo jete je – variť si sám. Až toľko času to nezaberie. Variť rodine a sebe môžete tie isté jedlá, akurát im pokojne dorobte knedlík, ale Vy si dajte iba ryžu. Z časového hľadiska, alebo z hľadiska nákupu potravín toto stravovanie nie je náročné a našťastie toho máte veľa na výber. Ak sa Vám dá, radšej si jedlo do práce noste svoje, ušetríte kopec  kalórii, peňazí a bude to aj zdravšie.

1. mäso

Ryby, morské plody, hovädzie, bravčové, hydina – čisté mäso bez mastných častí

Na prírodno s oblohami: s ryžou, slovenskou ryžou, tarhoňou (1kopček) alebo ľubovoľným druhom cestoviny a so zeleninovým šalátom.

Kombinácii mäso a ryža, alebo mäso s cestovinou sa vôbec nebráňte. Mäso, sacharidy a zeleninová obloha Vás zasýtia, oveľa lepšie ako, iba mäso so zeleninou. Sacharidy ako príloha vo forme cestoviny, ryže, tarhone či slovenskej ryže sa Vám postupne rozložia do krvi, dodajú energiu a večer nebudete mať také vlčie hlady a návalové jedenia, ako keď si dáte iba mäso a zeleninu. Zeleniny k tomu zjedzte koľko chcete a koľko Vám chutí. Vláknina pomôže rýchlejšiemu a ľahšiemu tráveniu. Či budete voliť ryžu a cestoviny hnedé alebo biele, tak je to vlastne jedno.

Z kalorického hľadiska nie je skoro žiaden rozdiel, tu ide iba o to, že hnedé cestoviny a hnedá ryža majú vyššiu nutričnú hodnotu, teda obsahujú viac účinných látok, ako biele cestoviny a biela ryža. Hnedé cestoviny a hnedá ryža sa Vám rýchlejšie dostanú do krvného obehu v podobe energie, ale kalórie z nich tak či tak musíte spáliť, aby nastalo chudnutie.

2. cestovinové šaláty

So syrom, tofu, rybami, kuracím mäsom alebo so zeleninou.

Na obed môžete mať aj cestovinový šalát so syrom, tofu, rybami alebo s kúskami chudého mäsa. V tomto šaláte však nemajte tatársku omáčku, majonézu alebo nejaký dressing. Pridaná môže byť kyslá smotana alebo biely jogurt. Či budú cestoviny hnedé, alebo klasické biele, je to na Vás.

hovadzi stroganov s hribami, cibulkou na cestovinach naservirovany na tanieri

3. rizoto

S mäsom, syrom, zeleninou alebo s hubami.

Keď budete mať chuť, tak na obed si môžete dať rizoto a je jedno či v ňom bude mäso (hydina, bravčové…), zelenina alebo len huby. Ak budete mať rizoto iba zeleninové alebo hubové, tak si na vrch dajte aspoň postrúhaný syr, aby ste doplnili bielkoviny. Zeleninovú prílohu si dajte akú chcete a koľko chcete.

4. strukovinové prívarky bez zápražky.

Ak Vám chutia tak si môžete dať strukovinový prívarok (fazuľový, hrachový, šošovicový) s 1 ks vareným vajíčkom, alebo s trochou zemiakov. Nekombinujte však aj vajíčko a aj zemiaky, vyberte si iba jedno. Prívarky by samozrejme mali byť uvarené bez pridanej múky, alebo iného zahustenia. Do prívarku však môžete pridať kyslú smotanu, alebo smotanu na varenie. Jej kalorická hodnota sa aj tak rozráta na porcie.

5. grilovaný hermelín alebo camembert

Alebo iný syr so zemiakmi alebo so zeleninou.

Grilovaný syr môžete kombinovať so zemiakmi, ale nie s hranolkami či kroketami. Zemiaky môžete použiť varené, pečené alebo zemiakovú kašu. Tatárskej omáčke, majonéze, dressingu alebo brusnicovej omáčke sa vyhnite. Ku syru so zemiakmi si môžete doložiť čerstvú zeleninu.

grilovane kusky syra na elektrickom grile

6. ovocný šalát s bielym jogurtom alebo s kyslou smotanou.

Ak nemáte čas na varenie, alebo máte jednoducho chuť na sladké, tak si môžete dopriať aj tento obed. Zoberte si tri kúsky ovocia, napríklad jeden banán, jedno jablko a jedno kivi, ošúpte ich, umyte, nakrájajte, vložte do misky a pridajte jeden (maximálne 150 g biely jogurt, alebo pár lyžíc kyslej smotany), posypte 1ČL kakaom, kokosom, mletými orechmi alebo 1 KL mletou škoricou, premiešajte a môžete papať. Rýchle, výživné a ľahké.

ovocný šalát

Obedy počas chudnutia nemusia byť nudné a všedné, rozšírte svoj obzor a najedzte sa do sýta!

Share Button

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme