Reklama
Reklama

Oleje pri chudnutí – zdravé, nezdravé, vplyvy a…

Keď sa povie oleje, tak si hneď každý prestaví tukovú „bombu“ plnú kalórii… Áno, oleje sú skutočne plné tukov, ale to či sú “dobré” alebo “zlé” tuky sa dá rozpoznať, podľa druhu oleja. Oleje máme „zdravé“ a tiež „nezdravé“, ktoré sú ktoré??? Naučíte sa ich rozpoznávať a používať, aj keď ste vo fáze chudnutia. Dobrého tuku sa nemusíte báť, práve rozumným používaním Vám vylepšia fungovanie tela a zároveň podporia zdravé chudnutie…

Neplatí však, že čím viac “dobrého” tuku denne prijmete, tak budete chudší alebo zdravší, nie! Iba rozumnou konzumáciou viete zlepšiť fungovanie tela a nahradiť „zlý“ cholesterol „dobrým“. Tuky samo o sebe telo potrebuje, pre správnu funkciu orgánov, dobrý cholesterol si pečeň aj sama vytvára, ale nemôžete to so žiadnymi tukmi preháňať. Pri kúpe olejov sledujte, načo je daný olej vhodný, niektoré sú určené na vyprážanie, iné sú uvádzané ako príprava na studeno, dobre čítajte popis.

Vplyvy zdravých olejov na zdravie

Oleje sú tuky, ale tie správne tuky majú množstvo pozitív, pozrite sa, aké sú to… Bez tukov sa nezaobídeme ani počas chudnutia, treba vedieť ktoré sú ktoré…

 • Podporujú imunitu a detoxikujú organizmus
 • Podporujú trávenie a vyprázdňovanie
 • Ochraňujú a podporujú rast buniek
 • Eliminujú cholesterol z ciev

 • Zlepšujú pevnosť nechtov, vlasov a pokožky
 • Zabezpečujú pevné kostné tkanivo
 • Upokojujú nervový systém
 • Normalizujú hladinu cukru v krvi

„Zdravé“ vhodné oleje pri chudnutí

S ničím sa to nesmie preháňať, ak keď budete počas chudnutia voliť niektorý, alebo niektoré z týchto rastlinných olejov, tak určite neurobíte zle. 

Kokosový olej

Je to rastlinný tuk, ktorý je snáď zo všetkých olejov najzdravší.

Neprekáža mu ani tepelná úprava, takže ak nemáte bravčovú masť, použite pokojne kokosový olej. Možno si budete musieť zvyknúť na inú chuť ako po masti, ale myslite na to, že kokosový olej je to naj zatiaľ na trhu. 

Olivový olej

Olivový olej je s kokosovým olejom asi najznámejší pre svoj pozitívny vplyv nie len na zdravie…

Olivový olej lisovaný za studena je vhodný predovšetkým na studenú kuchyňu, do šalátov a tepelne spracované potraviny.

Vlašský olej

Olej z vlašských orechov nie je veľmi populárny, ale určite si to zaslúži…

Množstvo zdravotných pozitív tohto oleja nemá dvojníka. Tento olej má jemne orieškovú chuť a je vhodný prevažne do sladkých jedál. Použiť ho môžete aj pre vonkajšie zdravie (kvalitu vlasov, nechtov, pleti, kožné ochorenia…).

Ľanový olej

Tento tuk obsahuje aj vitamíny, ktoré zvyšujú prirodzene obranyschopnosť a podporujú mnohé dôležité funkcie tela. 

Tekvicový ole

Tekvicový olej tiež nie je veľmi známy, ale jeho pozitíva sú skvelé…

Podpora trávenia, imunity, prečistenie tela, prevencia pred mnohými chorobami, to všetko dokáže tekvicový olej. Tekvicový olej je vhodný do studenej kuchyne a tepelne spracovaných potravín.  

Argánový olej 

Argánový olej je známy predovšetkým skvelým vplyvom na vonkajšie zdravie, teda pre krásu…

Podporuje vnútornú rovnováhu tela a hlavne skrášľuje vonkajšok. Zabezpečuje pevné nechty, vlasy, zlepšuje pružnú pokožku a hojí rany. 

Konopný olej 

Tento olej z konope neprináša úsmev na tvári, ale podporuje imunitu, trávenie, stolicu, kvalitu pokožky, odstraňuje zlý tuk z ciev a ešte… Konopný olej sa používa predovšetkým v studenej kuchyni.  

Makový olej

Tento olej sa hodí predovšetkým pre ženy v menopauze, v dospievaní alebo len tak preventívne v každom veku, pre lepšie zdravie. 

Najväčšia prevencia alebo eliminácia Osteoporózy. Zabezpečuje pevnosť kostí a kĺbov, čisté cievy od zlého tuku, sviežu a pružnú pokožku. 

Oleje lisované za studena

Vo všeobecnosti platí, že oleje lisované za studena sú zdravé, pretože neprešli tepelnou úpravou a preto sú vhodné na konzumáciu tiež „za studena“ (šalát, jogurt, na chlieb, kaša, koktail, alebo len tak za lyžicu do úst).

„Nezdravé“ oleje

Každý tuk vo veľkom množstve a pravidelne Vám môže uškodiť… Dávajte si pozor na tieto tuky, nekonzumujte ich pravidelne…

 • Repkový (geneticky modifikované semeno repky)
 • Bravčová/husacia/kačacia masť (vo veľkom množstve zvyšujú „zlý“ cholesterol)
 • Sójový (geneticky modifikovaná)
 • Kukuricový (geneticky modifikovaná kukurica)

Oleje pri chudnutí

Zdravé oleje sú pri chudnutí povolené. Striedmou konzumáciou viete podporiť fungovanie tela, trávenia a aj chudnutia. Zdravé oleje si pridávajte do jedál (väčšinou) studenej kuchyne napríklad do – jogurtu, ovocného šalátu, zeleninového šalátu, polievky, na rizoto, ku cestovinám, na chlebík, do koktailu, alebo len tak olej vypite s vodou. Sledujte vždy presné dávkovanie, ktoré je určené na zadnom obale.

Kliknite sem a nájdete tu 4 tipy, ktoré Vám môžu pomôcť pri chudnutí... Inšpirujte sa a nerobte počas chudnutia zbytočné chyby, ktoré Vám chudnutie môžu spomaliť alebo až zastaviť.

Share Button

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme