Reklama
Reklama

Myslíte si, že nejesť večeru je dobrý krok? OMYL…

chudnutie a večera - prázdny tanier s príborom

Ak si myslíte, že počas chudnutia je “nevečeranie” dobrou možnosťou, tak ste na veľkom omyle… Väčšina zaručených “rád” tvrdí, že večerať je ideálne do 17 hodiny, ale ani toto nie je tak celkom pravda… Prečo je to tak? Či prestanete večerať, alebo sa na večeru poriadne prejete, tak princíp týchto chýb je veľmi podobný. Večeru mať určite musíte, či už chudnete, alebo si svoju váhu len udržiavate.

Ak nebudete večerať, tak celý deň dodržiavania vyváženej stravy Vám vyjde na zmar. Tým, že nebudete mať večeru, tak si spomalíte celé trávenie a metabolizmus, a tým pádom telo, nebude chudnúť. Keď nebudete večerať, tak riskujete, že nasledujúce dni môže prísť vlčí hlad… Dobre to určite poznáte, pár dní sa udržíte bez večere a potom to niekde počas dňa “doženiete”. Večera počas chudnutia je dôležitá a nižšie uvidíte čo všetko môžete mávať…

Ideálne je mať počas dňa 4 – 6 jedál

Radšej si dávajte počas dňa pravidelné a plnohodnotné jedlá, aby na Vás večer neprišiel vlčí hlad, pretože potom bude telo pýtať viac energie a viac zjete. No a kedy si dať to posledné jedlo? Tu musíte brať do úvahy jednu veľmi dôležitú vec, kedy chodievate spávať? Najideálnejšie je mať večeru od 2 – 3 hodín pred spánkom. To, že máte večerať do 17 hodiny by mohlo platiť, keby chodievate spávať o 19 – 20 hod… Čo asi nie je veľmi reálne.

Správna veľkosť a množstvo večere

Venovať sa presnej gramáži nie je nutné, keďže každý sme individuálny, máme inú prácu, zdravie, chute, výdaj energie a tým pádom potrebujeme každý niečo iné… Vychádzať môžete z toho, aký veľký obed mávate, tak z neho majte na večeru 1/3 alebo ½ na večeru.

grilovany losos so zeleninou

Čo na večeru?

Na večeru máte veľmi široký výber, podľa Vašej chuti, alebo podľa toho, čo doma máte.

Čo sa týka „sladkých“ večerí môžete mať napríklad 2 – 2,5 deci ľubovoľnej kaše s mletými orechmi, kokosom, kakaom, mletou škoricou alebo s trochou čerstvého ovocia na vrchu na miesto cukru. Ak nie ste veľmi hladný, tak si môžete pripraviť 2,5 – 3 deci koktailu z ľubovoľného druhu mlieka a čerstvého ovocia. Na večeru počas chudnutia si môžete dať napríklad aj jogurt alebo tvaroh.

Zo „slaných“ večerí môžete mať napríklad zeleninový šalát s vajíčkom, tuniakom, kúskami tvrdého syra alebo s kúskami chudého mäsa. Nikdy však na večeru nemajte len zeleninový šalát, tak by ste svojmu tráveniu veľmi nepomohli a neskôr by na Vás prišli vlčie hlady. Omeleta z dvoch vajíčok s trochou syra a zeleninou je tiež ideálna voľba. 1/3 až ½ porcia z obeda je tiež dobrou voľbou, keď nemáte čas variť. Na ľahké večere si môžete dať aj polievku ale bez pečiva. Polievka nech obsahuje aspoň zemiaky, cestovinu, mäso alebo viac zeleniny. V polievke sa vyhnite haluškám.

cestoviny so zeleninou a tuniakom

Na večeru sa určite vyhýbajte vyprážaným jedlám, mastným druhom mäsa, sladkostiam, zákuskom, haluškám, knedlíku, pečivu, sladeným limonádam a alkoholu.

Večera pri chudnutí je tak isto podstatná, ako obed alebo raňajky, takže keď chcete zdravo chudnúť, nesmie to tam chýbať…

Share Button

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme