Reklama
Reklama

Môžu sa pri chudnutí jesť vajíčka?

zena je vajcia, spenat a slaninu

Vajíčka sú obľúbenou potravinou, ale môžu sa jesť aj počas chudnutia? Ak áno, tak koľko a ako často? Čo obsahujú za látky vajcia, aké majú pozitíva na zdravie, aké majú možné negatíva a hlavne, aký vplyv majú pri chudnutí?

O vajíčkach

Vajcia sú obľúbenou potravinou predovšetkým na raňajky. Vajcia sú živočíšnym produktom, vďaka ktorému prijímame vyššie množstvo bielkovín a aj iných potrebných živín, je to plnohodnotná potravina, vhodná počas chudnutia a aj počas udržiavania Vašej hmotnosti. Vajcia sa dajú pripraviť na mnoho spôsobov a kombinovať s rôznymi ďalšími potravinami. Vajcia dostať kúpiť v troch veľkostiach: S, M a L, pričom L sú tie najväčšie slepačie vajcia. Pre väčších labužníkov sú aj iné druhy vajec, ako napríklad: pštrosie, husacie, kačacie.

vajíčka v miske

Čo obsahujú vajcia za pozitívne látky?

Vajíčka nie sú iba chutné raňajky, ale aj výživnou potravinou, pozrite čo všetko vajcia obsahujú.

Bielkoviny, tuk, sacharidy, železo, vápnik, horčík, fosfor, draslík, fluorid, zinok, meď, selén, jód, sodík, molybdén, omega 3, omega 6 mastné nenasýtené kyseliny, vitamíny A, B, D, E, K, luteín, cholín, betakarotén, kyseliny.

Nutričná hodnota – vajíčko (100g)

KJ – 579,6  Kcal – 138  Bielkoviny – 13,8 g

Sacharidy – 0,65 g  Tuk –  8,7 g

Aké majú pozitíva vajíčka?

Vajíčka nie sú určite obyčajnou potravinou, pri správnej konzumácii majú tieto účinky, aha…

nafuknute brucho pocas chudnutia

  • Podporujú obranyschopnosť
  • Podporujú metabolizmus a trávenie
  • Podporuje srdcovo-cievny systém
  • Eliminuje vysoký cholesterol
  • Podporuje nervový systém
  • Podporujú funkciu pečeni*

*podpora pečeni môže byť iba pri rozumnej konzumácii (viď nižšie).

Aké majú možné negatíva vajcia?

  • Pri nadmernej konzumácii vajec a k tomu tučných potravín môžu zvýšiť cholesterol

Aký majú vajíčka vplyv pri chudnutí?

Vajíčka obsahujú cenné látky a aj bielkoviny, ktoré podstatne podporujú metabolizmus a vyživujú aj svalovú hmotu (okrem mnohých ďalší oblastí tela). Vajíčka by určite mali tvoriť pravidelnú zložku jedálnička aj počas chudnutia či cvičenia.

varené vajíčko

Koľko vajec konzumovať počas chudnutia?

Počas chudnutia je ideálne konzumovať vajcia 2 – 3 krát v týždni na raňajky, bez pečiva. Na jedno jedlo skonzumujte 2 – 3 vajíčka (podľa výdaju energie). Vajcia môžete kombinovať so šunkou, syrom alebo so zeleninou. Vajcia si môžete pripraviť vo forme varených vajec, volského oka (bez oleja) na kvalitnej panvici, omelety, miešaných vajec alebo si ho pridať do nátierky či šalátu. Ak budete vajíčka konzumovať na večeru, tak maximálne 2 kusy a skombinovať s inými bielkovinami a čerstvou zeleninou.

Áno alebo nie – vajcia pri chudnutí???

Vajíčkam pri chudnutí „povedzte“ určite áno. Obsahujú cenné živiny a vyššie množstvo bielkovín, takže keď ich dobre nakombinujete s inými potravinami a zvolíte zdravé množstvo, tak Vaše chudnutie bude efektívnejšie.

Kliknite pre zväčšenie

info obrazok vajicka

Kliknite sem a nájdete tu 3 recepty na chutné jedlá vhodné na občasné jedenie. V jednom z týchto receptov použijete aj vajíčka. 

Share Button

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme