Doprajte si to, čo máte radi – znížte GI svojho jedla
Vo veľkej miere platí, že maškrty, resp. to čo máme radi nie je až také zdravé. A zväčša to platí aj pri glykemickom indexe. Potraviny s nižším GI sú zväčša zdravšie ako tie, ktoré ho majú vysoký. Veď jedlá z vysokým glykemickým indexom spôsobujú výkyvy cukru v krvi, zvyšujú riziko priberania, spôsobujú chúťky,… Ale existuje riešenie. Čo tak si znížiť glykemický index potravín a vďaka tomu si častejšie dopriať aj to čo máte radi.
Všetko o glykemickom indexe –“Glykemický index-tabuľka,popis,rozdelenie”
Doprajte si čo máte radi – Ako si znížiť glykemický index potravín?
- Takže pokiaľ si chcete dať napríklad nejakú dobrotu po obede, dbajte na to aby, obed mal, čo najnižší GI (aby obsahoval zeleninu, aby príloha nebola rozvarená, aby obsahoval mäso,…). Výsledkom bude stredný glykemický index (obed nižší, zákusok vyšší – priemet stredný)
- Neviete sa vzdať bieleho pečiva? Nevadí – dbajte na to, aby ste ku nemu vždy zjedli nejakú zeleninu a okrem toho, že znížite GI, tak aj Vaše telo bude spokojné (nezjete nič zlé)
- A viete o tom, že čokoláda nemá vysoký glykemický index? Je to preto, že obsahuje aj tuk (má nulový GI) a keď sa to v konečnom dôsledku spriemeruje, tak čokoláda má stredný glykemický index – takže dobrú chuť (ale neprežeňte to, lebo kalórií má požehnane)
- Nechcete si robiť starosť s glykemickým indexom? Kúpte si vlákninu vo forme doplnku výživy a dajte si ju pred maškrtou
Čo teda znižuje glykemický index jedla?
Vláknina – Prvým spôsobom ako znížiť GI je jedávať dostatok vlákniny v každom jedle. Vlákniu obsahuje: zelenina, ovocie, celozrnné výrobky,… Vláknina spomaľuje vstrebávanie potravy a tým znižuje glykemický index. Navyše má vláknina pre telo nesmierny význam – napomáha pri čistení čriev.
Varenie – ak zemiaky, cestoviny alebo ryžu uvaríte tak, že sú skoro rozvarené, tak ste im práve výrazne zvýšili glykemický index. Ponaučenie: prílohy varte len najkratšiu nutnú dobu, resp. aspoň trochu kratšie ako doteraz. Znížite si tým GI jedla.
Tuky a Bielkoviny – majú glykemický index 0 a preto znižujú GI celkového jedla. V praxi to znamená, že ak si ku pečivu dáte pohár mlieka alebo kvalitnej šunky, tak glykemický index bude určite nižší (aj energetická hodnota) ako keď si pečivo dáte s džemom.
Pozor pri chudnutí
glykemický index nehovorí nič o kalóriách, takže aj jedlo s nízkym glykemickým indexom, môže mať veľa kalórií – orechy, tuk,…. Presvedčte sa v tabuľke energetickej hodnoty:
„energetická hodnota potravín – tabuľka“
Tak aký význam potom má sledovať glykemický index pri chudnutí? Veľký – jedlá s nízkym GI, Vás zasýtia na dlhšiu dobu a jedlá s vyšším GI Vám budú spôsobovať chúťky – a to často Vaše chudnutie pochová J
Pridaj komentár