Ako správne behať nielen pri chudnutí?
Áno, beh je výborný šport. Ako ale správne behať, aby ste si behaním viac neublížili ako si pomohli? Beh, resp. behanie patrí medzi najprirodzenejšie pohyby pre naše telo (ďalšie sú chôdza, plávanie,…). Takže pokiaľ chcete schudnúť, resp. si vylepšiť zdravie a kondíciu, behanie je na to priam stvorené. Ak neviete ako na to, nechajte si poradiť.
Čo by ste nemali podceniť pred behom
Tento odsek je povinné čítanie pre tých z Vás, ktorý sa chystajú behať prvý krát, resp. po dlhej dobe. Ale a ostatní sa môžu niečo dozvedieť. Je jedno, či chcete behať kvôli chudnutiu alebo zdraviu, nasledovné body nepodceňte
Posledné jedlo pred behaním by nemalo byť ťažké, malo by obsahovať viac sacharidov a menej tukov. Mali by ste ho zjesť minimálne 1,5 hodiny pred samotným behom – aby Vám stihlo vytráviť. Pokiaľ jete pred behom napríklad olovrant (1ks ovocia, jogurt,… niečo ľahké) tak stačí , aby to bolo aspoň 1 hodinu vopred
Zvoľte si vhodné oblečenie a obuv. Oblečenie by malo byť priedušné a obuv určená na behanie.
Najlepšie bude ak nebudete behať po asfalte (omnoho viac sa zaťažujú kĺby), preferujte radšej prírodné chodníky, škvarové ovály….
Rozvička, resp. strečing nesmie chýbať, mnohí ho stále považujú za stratu času, ale ak ho vynecháte, ľahko sa môže stať, že už po pár minútach si privodíte nejaké zranenie a Vaše chudnutie alebo snaha o zdravší životný štýl dostane poriadnu trhlinu. Zranenia bývajú rôzne, niektoré Vás vyradia na pár dní, ale často sa stáva, že sú to týždne, kým budete môcť opäť začať behať. Takže tých pár minút na strečing si určite nájdite.
Pokiaľ chcete vedieť viac o behaní pri chudnutí (ako na to, spálené kalórie,…), prečítajte si článok “Behanie na chudnutie”
Ako správne behať?
Správna technika behu a dýchanie pri behu je alfa a omega celého behania. Rozhoduje o tom, či budete mať z dlhodobého hľadiska z behania radosť alebo starosť. Či Vám budú kilá ubúdať a bude sa zlepšovať kondícia, alebo či Vás začnú bolieť kĺby.
Ako správne behať – došľap chodidla
Došľap pri behu bi mal byť prirodzený, stlmený– najlepšie je, keď mierne dopadnete na pätu a záťaž sa postupne prenáša z päty ku špičke. Vyvarujte sa pri behu dopadu na špičku. Tento pohyb je pre telo neprirodzený a môže Vám nesprávne zaťažiť končatiny
Ako správne behať – držanie tela
Telo by pri behu malo byť vzpriamené – vystreté, optimálny je mierny náklon smerom dopredu, ruky sú jemne pokrčené (nedržať ich príliš vysoko) a ramená uvolnené.
Ako správne behať – dýchanie pri behu
Správne dýchanie pri behu Vám umožní dlhší beh – viac zvládnete. Tak ako správne dýchať pri behu?
Dýchanie by malo byť hlboké (ako by nám vzduch išiel až do brucha), pretože plytké dýchanie nedá Vášmu telu dosť kyslíka. Takže dlhý nádych a následne dlhý výdych. Napríklad jeden nádych môže mať dĺžku dvoch až troch krokov. Taktiež i výdych.
Nadychovať by sme sa mali nosom a vysychovať ústami. Pre naše telo je to prirodzené a najmä v zime je to aj prevencia voči angíne (sme na ňu náchylnejší pri dýchaní ústami).Znie to síce jednoducho, ale problém nastáva ak na to nie ste zvyknutý a dýchate len ústami. Pokiaľ nie ste naučený dýchať nosom, po pár metroch zistíte, že Vám chýba kyslík a nadýchnete sa ústami. Jednoducho nadychovať sa nosom pri behu je správne, ale vyžaduje to tréning. Najskôr sa snažte nadychovať nosom pri chôdzi, neskúr pri rýchlej chôdzi atď. Po niekoľkých týždňoch zvládnete nadychovanie sa nosom aj pri behu.
Pokiaľ sa Vám to zdá zložité, tak jednoducho dýchajte ústami (ako väčšina), svet sa nezrúti.
Ako správne behať – tepová frekvencia
Závisí najmä od toho, kvôli čomu beháte. Ak je to kvôli chudnutiu, tepová frekvencia, by sa mala pohybovť okolo 130. Z toho vyplýva, že na chudnutie je ideálny skôr pomalší beh. Takéto tempo, resp. výška tepu je vhodná aj pre rekreačných bežcov.
Ako správne behať – dĺžka behu
Pokiaľ ste úplný začiatočník a nemáte kondíciu, najskôr si 2-3 krát beh nahraďte 30-45 minútovou rýchlou chôdzou. Až na 3. 4. Krát sa pustite do behania. Nie je hanba na začiatku behať len pár minút. Ak nevládzete, bežte napríklad 1-2 minúty a 1-2 minúty kráčajte a pod. Jednoducho prispôsobte sa možnostiam svojho tela a zdravia.
Pokiaľ idete behať s niekým, kto má lepšiu kondičku, nesnažte sa mu vyrovnať a zvoľte si svoje tempo.
Pokiaľ už nejakú kondíciu a skúsenosti s behom máte, nezabudnite len na to, že Vaše telo sa zlepšuje, takže ak chcete stále napredovať, musíte si postupne pridávať – či už v dĺžke behu alebo v rýchlosti.
Či už je Vašim cieľom úspešné chudnutie alebo máte akýkoľvek iný motív na behanie, držíme Vám palce, aby Vám beh priniesol len úžitok.
2 Responses to Ako správne behať nielen pri chudnutí?
Pridaj komentár
Špeciálny zvlášť by som venovala pozornosť tej obuvi. Istý čas som bola nútená behať po asfalte, inde sa nedalo, a moje kĺby to naozaj ťažko zvládali. Keď som prešla na kvalitnejšiu obuv, bolo to podstatne lepšie. Neviem, odporúčam niečo napríklad z tejto ponuky https://www.adamsport.eu/damska-bezecka-obuv/. Jednoducho, ako sa uvádza v článku, podstatné je zvoliť si správnu obuv, ktorá je určená na beh. Prajem veľa šťastných, nabehaných kilometrov.
Vyjadrite svoj názor, prípadne napíšte vašu otázku.