Reklama

3 zdravšie sladidlá vhodné počas chudnutia. Med, stévia alebo javorový sirup?

biely rafinovany cukor

Ani počas chudnutia nesmiete prestať prijímať sacharidy a keď si to vyžiada situácia, tak si treba dobre vybrať, čím sa „osladiť“. Máte tu 3 zdravšie sladidlá a dozviete sa, ktoré je najlepšie, aké účinky na zdravie majú a aké účinné látky obsahujú. Vyberte si to najlepšie…

Stévia cukrová

V poslednej dobe sa stévia cukrová dostala do povedomia a je dosť populárnym zdravším sladidlom a je vhodné aj počas chudnutia?

sladidlo stevia v miske, cerstve stevia listy

Stévia cukrová je rastlina (menší ker), ktorá dorastá do výšky okolo pol metra. Stévia pochádza z južnej Ameriky, ale najviac sa jej dováža z Japonska a odtiaľ je aj najkvalitnejšia. Stévia cukrová sa používa ako sladidlo z jej sušených lístkov. Sladidlo zo stévie cukrovej nemá skoro žiadne kalórie, ale má sladkú chuť. Dostať však zakúpiť stéviu vo forme prášku a tabliet, najlepšie však urobíte, keď si stéviu budete doma pestovať a zbierať jej lístky. Stévia cukrová obsahuje nie len sacharidy (glykozid), ale aj vitamíny A, B, C, D, E, K, P, minerálne látky, betakarotén a éterické oleje.

Včelí med

Kto by ho nepoznal??? Med je snáď po bielom a trstinovom cukre tým najobľúbenejším sladidlom. Je skutočne taký skvelý počas chudnutia?

med

Včelí med je hustá a lepkavá tekutina zlatej farby, ktorú vyrábajú včely. Nektár, peľ a vodu na svojom tele včely donesú do úľov, kde ich potom uložia do úlikov. Tam sa vytvorí zdravý med, ktorý potom zberajú včelári. Med obsahuje cenné živiny, ako napríklad: vitamíny B, C, minerálne látky, kyseliny, sacharidy, bielkoviny, antioxidanty. Vďaka týmto látkam sa podporuje aj imunitný systém, trávenie, srdcovo-cievny a aj nervový systém. Med však na rozdiel od stévie cukrovej má kalorickú hodnotu a preto s ním počas chudnutia slaďte opatrne. Med používajte maximálne 1 ČL za deň, inak si navýšite kalorický príjem.

Javorový sirup

Ako je to počas chudnutia s týmto javorovým sirupom? Môžem ho alebo ho radšej netreba používať?

prirodny javorovy sirup

Javorový sirup už nie je slávny a používaný iba v Kanade, kde je jeho domovina. Javorový sirup patrí ku zdravším sladidlám, ako napríklad biely cukor, ale… Javorový sirup má o trochu nižšiu kalorickejšiu hodnotu, ako med, ale účinných teda zdravých látok má o mnoho menej. Javorový sirup nie je zlé zdravšie sladidlo ale počas chudnutia ho používajte 3 – 4 krát v týždni po maximálne 1 ČL denne. Javorový sirup obsahuje minerálne látky, sacharidy a tuk. Javorový sirup podporuje imunitu, trávenie, srdcovo-cievny systém a má aj antiseptické účinky.

Porovnanie: med, stéviu alebo javorový sirup???

Na prvé miesto v účinnosti na organizmus a skoro nulovej kalorickej hodnoty sa dostáva nepochybne stévia cukrová. Druhé miesto patrí „klasike“ medu a na treťom mieste ostáva javorový sirup. Každé z týchto zdravších sladidiel má svoje pozitíva, ale počas chudnutia to s nimi nepreháňajte, pretože mozog a telo si rýchlo zvyká na sladké.

Kliknite sem a dozviete sa aké kalorické hodnoty majú napríklad sladené nápoje alebo sladkosti. 

Share Button
3 zdravšie sladidlá vhodné počas chudnutia. Med, stévia alebo javorový sirup?
Ohodnoťte

Práve začíname a ver, že „SPOLU TO DÁME“ - pridaj sa do FB skupiny. Získaš inšpiráciu, rady, tipy a riešenia pre krajšiu postavu a zdravšie telo na základe našich 15 ročných skúseností!

Facebook skupina - Spolu to dame

Verzia stránky Klasická | Mobilná