Reklama
Programy Strava Ako schudnúť po Pomôcky?
Dobrý program na chudnutie Ako si prispôsobiť jedálniček Ako schudnúť po 40-50tke Pomôžu čaje na chudnutie?
Ako oklamať hlad a schudnúť Ako schudnúť po pôrode Tabletky na chudnutie

Dukanova diéta – jedálniček, fázy, potraviny

diéta - žena

Pomôže toľko ospevovaná ale i zatracovaná diéta schudnúť? Prečo prví tvrdia, že je to poklad na chudnutie a druhí, že nezmysel? Pomôže Vám Dukanova diéta schudnúť, alebo Vám len spôsobí zdravotné ťažkosti?

V tomto článku nájdete odpovede na všetky otázky a sami sa budete vedieť správne rozhodnúť, či Dukanova diéta je pre Vás tá pravá na chudnutie.

Okrem popisu diéty a jedálničku sa dozviete aj o tom, aké pozitíva Dukanovej diéty ospevujú jej nadšenci a naopak, aké negatíva zdôrazňujú “odborníci”. A samozrejme, že pridáme aj naše hodnotenie.

Navyše Vám pomôžeme upraviť si Dukanovu diétu pre potreby Vášho tela a zdravia, tak aby pozitíva prekonali negatíva. Po prečítaní tohto článku si nezabudnite prečítať “Ako si upraviť stravu na mieru” , aby ste si dokázali túto diétu, respektíve stravu lepšie prispôsobiť svojmu veku, pohlaviu, rýchlosti metabolizmu, genetike,…a nevynechajte ani tento dobrý článok “Ako rýchlo schudnúť – čo naozaj pomáha”

 1. Dukanova diéta – o čo ide?

Dukanovu diétu vytvoril francúzsky lekár Pierra Dukana. Existuje už vyše 30 rokov, no až po roku 2000 sa stala populárna Už vyše 12 rokov je Dukanova diéta hitom v diétach aj medzi slavnými osobnosťami.

Výhoda Dukanovej diéty v porovnaní s inými diétami je tá, že nemáte striktne určený jedálniček ale zo 100 povolených potravín si môžete vybrať čo len chcete a kombinovať ako chcete, pri dodržaní základných zásad.

Vypočítajte si rýchlosť Vášho metabolizmu! Pri chudnutí predsa potrebujete vedieť, koľko Vaše telo spaľuje kalórií. Viac v článku  “výpočet metabolizmu”

Dukanova diéta má jednoduchý princíp. V tejto diéte sa obmedzuje príjem cukrov (sacharidov) a základom sú potraviny bohaté na bielkoviny. Na začiatku dodržiavate bielkovinové dni, potom ich striedate so zeleninovými dňami až kým neschudnete na požadovanú hmotnosť. Postupne si môžete pridať aj obľúbené jedlá a v záverečnej fáze dukanovej diéty môžete jesť už takmer čokoľvek, stačí aby jeden deň v týždni bol čisto bielkovinový.  Dôležité pravidlo je jesť aspoň jeden krát za deň otruby.Pitný režim by sa mal dodržiavať od 2 do3 litrovtekutín denne, základ je čistá voda, aby telo fungovalo ako má a taktiež aby metabolizmus pracoval správne. Pohybová aktivita musí byť taktiež, aby nám podporila chudnutie, naštartovala metabolizmus, aby bol efekt schudnutia rýchly a trvalý. Čím viac sa budete hýbať, tým viac schudnete. Je vhodné mať pohyb každý deň aspoň 30minút, začnite s ničím jednoduchým: bycikel, korčule, beh, chôdza, tanec…

Čo môžem očakávať od Dukanovej diéty? (v skratke)

2. Dukanova diéta  –  4 fázy

Dukanova diéta je rozdelená do 4. fáz. V prvej fáze (trvá len pár dní) naštartujete svoje chudnutie. Druhú fázu dodržujte až kým neschudnete na požadovanú hmotnosť. Tretia fáza slúži na udržiavanie hmotnosti a štvrtá fáza je doživotná aby nenastal jojo efekt.

diéta - žena1.fáza (útočná)

V prvej Fázy dukanovho programu na chudnutie je dôležité prudko upraviť jedálniček. V pvej fáze dukanovej diéty je chudnutie najrýchlejšie. Dukanova diéta povoľuje v prvej fáze jesť najmä bielkoviny a nezabudnite na otruby. Táto fáza trvá do 10 dní. Ak chcete schudnúť 4 kilá dodržujte ju 2 dni, ak 8 kíl 3 dní, ak 15 kíl 4 dni,…. Doporučuje sa pohyb aspoň 30 minút denne

Povolené potraviny (dukanova diéta – 1.fáza):

Mäso a ryby: kuracie, morčacie, teľacie, králik, kuracia a teľacia pečienka, morčacia a kuracia šunka, losos, treska, pstruh, šťuka, morské plody

Ostatné potraviny:  vajíčka, nízkotučný jogurt, nízkotučné mlieko, nízkotučný syr a tvaroh, otruby, otrubový chlieb, otrubové koláčiky, …..

1.fáza dukanovej diéty je nesmierne dôležitá, preto sa do nej pustite, len ak ste odhodlaný ju na 100% dodržať. Ak dukanovu diétu porušíte už na začiatku, požadovaný výsledok nedosiahnete.

Doporučené jedlá, resp. jedálniček na dukanovu diétu nájdete na konci článku

 2.Fáza (Striedavá)

Dukanova diéta – v tejto fáze povoľuje striedať bielkovinové dni (z prvej fázy) s bielkovinovo-zeleninovými dňami (môžete pridať skoro každú zeleninu – okrem zemiakov). Nezabúdajte jesť aspoň jeden krát denne otruby a taktiež nezabúdajte na pohyb – 30 minút. Túto fázu dukanovej diéty dodržujte až kým neschudnete na požadovanú hmotnosť.

Povolené potraviny (Dukanova diéta – 2.fáza)

Všetky potraviny z prvej fázy

Zelenina (počas bielkovinovo-zeleninových dní): špenát, uhorky, paradajky, paprika, brokolica, kapusta, kaleráb, kel, cibuľa, mrkva, cvikľa, tekvica, sója, cuketa, baklažán,….

Dukanova diéta – jedálniček na konci článku

3.Fáza (udržiavacia)

Pokiaľ ste už schudli na požadovanú hmotnosť tak 3. fázu dodržujte nasledovne. Každé zhodené kilo krát desať dní. Schudli ste 10 kíl, tak túto fázu potrebujete dodržiavať 100 dní. V tejto fáze dukanovej diéty na chudnutie si môžete pridať ďalšie potraviny. Ale 1 deň v týždni musí byť čisto bielkovinový.

Povolené potraviny (Dukanova diéta – 3.fáza)

Všetky potraviny z prvej a druhej fázy

Ďalšie povolené potraviny: 1xdenne ovocie (okrem banánov), 1xdenne plátok celozrnného pečiva, 2x týždenne cestoviny alebo ryža, 2x týždenne ľubovoľné jedlo (konečneJ)

4.Fáza ( stabilizačná) 

Môžete jesť všetko ale stále zdravo a s mierou a 1 deň v týždni musí ostať bielkovinový. Určitým spôsobom je Dukanova diéta celoživotná.

Nezabúdajte na ovsené otruby, pohyb (už nemusí byť dennodenne) a na pitný režim


plán na jedálniček na chudnutieUpravte si jedálniček na mieru!!! Zohľadnite v ňom svoj vek, pohlavie, metabolizmus,… Ako to urobiť tak, aby bol naozaj účinný sa dočítatDtate v článku “Ako si pripsôsobiť jedálniček na chudnutie?”


3. Dukanova diéta – jedálniček

mäso so zeleninouIdeálny jedálniček na Dukanovu diétu? Existuje, len musíte priložiť ruku k dielu a zostaviť si ho na mieru tak, aby Vám pomoholl schudnúť a aby ste mohli jesť to, čo máte radšej.

Dukanova diéta – jedálniček na bielkovinové dni (vyberte si z možností)

Raňajky: jogurt, tvaroh, ovsené otruby, omeleta, čaj, káva (bez cukru), prsná šunka…..

Desiata: jogurt, šunka, káva alebo čaj bez cukru…..

Obed: losos, kuracie prsia, králik, rybie filé,….

Olovrant: tuniakový šalát, koláčiky z ovsených otrúb, jogurt

Večera: grilovaná ryba alebo kuracie prsia, otrubový chlieb so šunkou,……..

Dukanova diéta – jedálniček na bielkovinovo-zeleninové dni (vyberte si z možností)

Ku každému jedlu ku ktorému sa to hodí si pridajte zeleninu: napr. otrubový chlieb so šunkou a paradajkou, mäso so zeleninovým šalátom, alebo si urobte zeleninový šalát s kuracím mäsom, atď…

Dôležité je, aby Váš jedálniček na dukanovu diétu nebol jednotvárny, počas dňa striedajte rôzne povolené potraviny, nezabúdajte na pitný režim. Jednoducho si každý deň večer premyslite jedálniček na ďalší deň – ľahšie sa Vám bude dukanova diéta zvládať.

dukanova diéta - mäso, zelenina,...Dukanova diéta – Čo a kedy môžete jesť, aby Vás Dukanova diéta bavila? Inšpirujte sa kompletným jedálnym lístkom na Dukanovu diétu…… čítať ďalej

.

4. “Odborníci” verzus “nadšenci” – zhodnotenie Dukanovej diéty

Dukanova diéta vyvoláva rozbroje. Na jednej strane sú 1. „odborníci“, ktorí tvrdia že je to len ďalší nezmysel a na opačnej sú 2. nadšenci, ktorí tvrdia, že strašne veľa schudli…… a doporučujú Dukanovu diétu naozaj každému. Na tretej strane sme mi – 3. Schudnutie.peknetelo.eu – budeme sa síce subjektívne ale predsa nájsť pravdu.

1.„Odborníci“ a dukanova diéta

Za skupinu „odborníkov“ (tvrdia že Dukanova diéta je nezmysel), sme sa rozhodli subjektívne zhodnotiť názory, resp. článok Mira Veselého, ktorý je zástancom zdravej stravy pri chudnutí.

Úprimne, čakali by sme objektívnejší článok o Dukanovej diéte, ktorý obsahuje aj pár faktov ale okrem toho je plný poloprávd a invektív . Tu je jedna citácia z jeho článku o Dukanovej diéte, ktorá hovorí za všetko  – za ňou náš postreh:

a –„Tí, ktorí Dukanovu diétu skúsili a často v prvej fáze úspešne. Po čase sa však objavili rôzne problémy od zápchy, padania vlasov, alergie, ťažkostí s ľadvinami, zápach z úst, ťažká únava niekedy až s anémiou a ďalšie problémy. Tí navrhujú, aby ostatní s touto diétou boli opatrní.“ (zdroj: chudnutie-ako.sk) – Naša poznámka:  Je odvážne tvrdiť, že všetci, čo ju skúsili, mali zdravotné problémy a navrhujú aby ste boli opatrný – bolo by dobre uviesť zdroj takéhoto tvrdenia? – čistý bulvár

2.“Nadšenci“ Dukanovej diéty

Tých nájdete na internete neúrekom. Všetci vychaľujú túto diétu do nebies, ale je taká ako tvrdia? A prečo nenájdeme na stránkach o Dukanovej diéte žiadne negatíva – to ich naozaj nemá? Za nadšencov sme vybrali stránku dukanovadieta.com – citát

„Dukanova diéta je zložená zo štyroch fáz, ktoré je potrebné dodržať, aby ste nielen schudli, ale ste si vysnívanú váhu aj udržali.“ – Naša poznámka: to naozaj môžem jesť vo štvrtej fáze čokoľvek a nepriberiem?  – to je naozaj nezmysel.

Naša poznámka: A neexistujú žiadne zdravotné riziká? Veď „odborníci“ uvádzajú, že hrozia, tak kde je pravda?

Naša poznámka: A prečo si mám kupovať nejaké otruby a inú stravu z e-shopu – Nie je to len biznis?

Pomôže Vám pri chudnutí Ďalšie populárne diéty
Zostavte si jedálniček na mieru 90-dňová diéta
Koľko spaľujete – výpočet Delená strava
Čo jesť pri chudnutí Dash diéta

3. Naše hodnotenie – podotýkam, že subjektívne

Odporcovia píšu o tom, aká je Dukanova diéta zlá a nezohľadňujú fakty hovoriace v jej prospech. Nadšenci zase kričia aká je super a zabúdajú na možné riziká. A ako to v takýchto prípadoch býva, pravda bude niekde uprostred.

Dukanovu diétu po zdravotnej stránke môžeme zaradiť medzi menej nebezpečné – sú aj horšie (Samozrejme, že pred jej držaním sa poraďte so svojim lekárom)., Hlavné riziko spočíva v tom, že u niektorých ľudí môže mať nadmerný príjem bielkovín, negatívny vplyv na organizmus (Nadmerný myslíme viac ako 1,2 gramu na kilogram hmotnosti denne ). Problém môže nastať aj pri nedostatku sacharidov – únava, nervozita, depresia….

Čo sa chudnutia týka, tak Dukanova diéta má predpoklad pomôcť Vám schudnúť pár kíl, otázne je to, či ju zvládnete a či potom nenastane jojo efekt. Najväčší problém Dukanovej diéty je jej zvládnutie – toľko nárazových zmien v stravovaní zvládne dotiahnuť do konca len málokto.

Výsledná Známka  – hodnotenie Dukanovej diéty

Dukanova diéta - hodnotenie
.Po zvážení plusov a mínusov, či už z hľadiska účinnosti, resp. z hľadiska rizík, ktoré prináša pre naše zdravie nám ako vhodná známka pre Dukanovu diétu vyšla 2-. Pripomíname ale, že naše hodnotenie je subjektívne a pred držaním diéty sa o vhodnosti poraďte so svojim lekárom. (Niektoré informácie boli použité zo stránky diety.naschudnutie.sk)

Share Button
Dukanova diéta – jedálniček, fázy, potraviny
3.67★- 6 Hlasov

  chudnutie herbalife koktail formula 1

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

 1. zlomenina nosu píše:

  A co to má společného s tím že se jsme narození zdraví a plní elánu do života ?

 2. mika píše:

  skoncila som prvu fazu a schudla som 3kg da sa pri nej pekne schudnut cvycim pol hod.denne a dodrzujem pitny rezim velmi sa tesim ako to bude pokracovat zacala som s 79,1 a mam 76,1velmi sa tesim

 3. michaela píše:

  Caute.viete mi poradit co a kolko mam jjest v prvej faze.dakuje

 4. Mata píše:

  Za prve dva dni utocnej fazy som schudla vyse kila. Za dalsie tri dni ani deko, takze vyse kila za prvych pat dni utocnej fazy. Cakala som lepsie vysledky. Chyba mi ovocie a med.

 5. zuzanka píše:

  Ja som zatiaľ len v prvej fáze ale mam za sebou 4 deň a schudla som krásne 2 kg cvičím pravidelne a dodržujem poctivo stravu a vôbec mi sladké a ani pečivo nechýba už sa teším na druhu fážu ked si môžem pridať aj zeleninu 🙂 dufam že sa mi podarí aspoň 10kg zhodiť 🙂

 6. lidka píše:

  DD drzim uz piaty den a neschudla som ani deko

 7. Vebi píše:

  pokračovanie 🙂 sekol internet:-) začala som v sobotu. Po 2 dňoch som schudla 2 kg. Zajtra chcem skončiť 1.fázu. Ak to takto rýchlo pôjde nadol, fajn… inak pijem mlieko asi 1l denne, mám ho rada, držím sa predpísaných potravín (v nedeľu som zjedla 2 pstruhov a 1ks pŕs z kurčaťa) začala som aj behať (1km denne rýchlejším tempom)to stačí.Držím Vám palce aj sebe…otruby som zatiaľ nejedla, sú mi nesympatické. Ale človek nikdy nevie…

 8. Vebi píše:

  Ahojte!
  Ja mám v pláne schudnúť 8 kg. Mám 162 cm a 62kg. Bola to moja váha pred 2 rokmi

 9. Zuzana píše:

  S dukanovou diétou som schudla 15kg v priebehu pol roka, chce to len pevnú vôľu a dôsledný prístup, ja som naozaj podrobne študovala každý popis potraviny, ktorú som si kúpila.. Nebolo to samozrejme jednoduché, no príjemné reakcie okolia a ich povzbudzovanie mi pomohlo. Musím si stále dávať pozor na to čo jem, pokiaľ sa neprejedám kalorickými potravinami nepriberám 🙂 ozaj v úvode sa mi stávalo,že sa mi aj týždeň váha nepohla, treba len vydržať. Držím palce 🙂

 10. Darina píše:

  Dodržovala som presne pravidla Dukanovej diety, jedla som len povolené jedla a po dvoch týždňoch som neschudla ani kilo !!!

 11. barbora píše:

  Chcem sa opýtať objednala som si zelenu kávu môžem ju počas dukanovej diety piť? a tiež sa chcem opýtať chcela by som s tým teraz začať ale o dva týždne idem na týžden na dovolenku ak to porušim mam začať zase od začiatku či pokračovať?nechcem čakať až po dovolenke ako sa hovorí čo môžeš začať dnes neodkladaj na zajtra. dakujem krásne

 12. Guapa píše:

  Mozem pit kavu???
  dakujem za odpoved

  • Ema 22.apríla 2014 píše:

   Ja som držala dietu v roku 2013 a schudla som 17 kg.Do dnes som nepribrala. Práve začínam útočnou fázou ďalšiu etapu schudnutia 15 kg.Nemala som a nemám žiadne zdravotné problémy,ani pocity únavy.Naopak cítim sa omnoho lepšie. Mám 66 rokov.

 13. Mima píše:

  Ahojte, ja som uspesne prisla do poslednej fazy ale tam ma Dukanova dieta sklamala. Schudla som 12 kil a aj ked drzim poctivo poslednu fazu 3 kila som uz naspat pribrala. Poradte mi prosim co robim zle

  • Lucia Horňaková píše:

   Ja som schudla minulého ruku zo 105 kíl na 93 a doteraz tu váhu mám! Či mi veríte alebo nie. A znova ju držím, aby som znova schudla….

 14. Mária píše:

  Pekný deň,mám 21rokov 180cm a 85kg, tuk okolo brucha a bokov mi naháňa strach- rozohodla som sa to zmeniť. Tak by som Vás veľmi pekne chcela poprosiť nejaký presný plán na 4 dni útočnej fázy. Vďaka 🙂

 15. Iveta píše:

  Dobrý deň prosím Vás môžte mi presne rozpísat tie štyri fázy a presna kolko dní treba držat tu fazu a čo jest v tej každej fáze.Dakujem pekne mám 75 kíl výšku 170 a 44 rokov chcela by som schudnut 10 kíl.

 16. monika píše:

  ja osobne som schudla 18 kg! zo 78 na 60 a menej..
  po čase si dietu upravite podla seba, nie vzdy je chut na vajicka, tvaroh, sunku.. chudnut som zacala vo februari 2012. cez leto 2012 som mala 65 kg a teraz vazim 58-60, ako ktorý den..
  ako pohybova aktivita uplne staci rychlejsia chodza min. 20 minut + treba si pridavat. Momentalne mam zlomenu nohu / 2 mesiace /, a nepribrala som ani deko, este som schudla!
  Je to hlavne o voli.. takze tu koncia vsetky vyhovorky, pretoze jest mozete z povolenych potravin co chcete a kedy chcete! aj o polnoci..
  vsetkym, co si trufnu vydrzat tuto dietu odporucam, kvalita zivota je neporovnatelna, ked clovek vyzera a citi sa lepsie.
  Ta dieta je celkova zmena zivotneho stylu..
  ..Obcas sa treba pousmiat nad ludmi, ktorí nechapu, preco si nedate plny tanier cestovín s masom, salatom a nezajdate to chlebikom 🙂
  takže vela zdaru a vsetkym drzim palce!
  Mon

 17. Veverička píše:

  Mám kamošku ktorá schudla 20kg a je z nej riadna kočka a vyzerala, že už nikdy nebude pekná čo to urobí s telom keď schudne je fakt užasne chudá hlavne to nevzdávajte a svoje robí a psychika ked stále no to myslíte a vážite sa či ste náhodou už neschudli a potom sa to aj odzrkadlí.

 18. mato píše:

  dukanova dieta je celkom fajn,len troška si ju upravte ja som ju drzal a schudol som za 3 tizdne 9 kg.Len som uplne vypustil mučne veci a taktieš mliečne,lebo s mlieka sa pribera.

 19. Kari píše:

  Dukanovu diétu drzim 3 mesiace a dole mam 8 kil – ak sa mi podari este 6 tak Dukanova diéta funguje

 20. igi21 píše:

  Dukanova diéta je super, už som schudla 6 kil a to prešli len 3 týždne. ak to pôjde tak to ďalej tak Dukanova diéta bude pre mňa vykúpenie.

 21. karkulka píše:

  Slavka ser na to. O kazdej diete vsade pisu ako je uzasna ale nie vzdy a kazdemu pomoze. Ja som Dukanovu dietu drzala 2 mesiace a schudla som 5 kil a to uz tu 4. fazu vobec nedodrzujem. Ak ti nezabrala Dukanova dieta tak skus nieco ine. Hlavne nehladuj a jedz pravidlene a naozaj mas pravdu, cvic.

 22. Slávka píše:

  Dukanova dieta je sice popularna, všade čitam aka je uzasna, zaujímave ale je preco som za dva tyzdne este neschudla. Neviem ci niekde robim chybu, ale zacinam si mysliet, ze Dukanova dieta je len dalsi nezmysel. Asi budem musiet schudnut, predsa len tym sportom.Toto je hriech nevyužiť: Zadarmo jedálniček na chudnutie za 1 minútu. Zadajte výšku, vek, pohlavie,... a hneď si môžete pozrieť svoj jedálniček. Bez chytákov a zadarmo. Presvedčte sa tu: “Môj jedálniček na chudnutie““.


Verzia stránky Klasická | Mobilná