Herbalife
Herbalife

Niečo o mne

Výpočty

Nielen tabuľky

Najnovšie články

Rýchla recenzia

Otestujte sa!!!

Cviky – cvičenia

Diéty – Recenzie

Zaujímavé

Peknetelo.eu-NAJ…

Fitness.peknetelo

Jedálničky

Recenzie

Rubrika

Facebook

Google Plus

google plus

Užitočné linky

Anketa

InzerciaDukanova diéta – jedálniček, fázy, potraviny

Raňajky - chudnutiePomôže toľko ospevovaná ale i zatracovaná diéta schudnúť? Prečo prví tvrdia, že je to poklad na chudnutie a druhí, že nezmysel? Pomôže Vám Dukanova diéta schudnúť, alebo Vám len spôsobí zdravotné ťažkosti?

V tomto článku nájdete odpovede na všetky otázky a sami sa budete vedieť správne rozhodnúť, či Dukanova diéta je pre Vás tá pravá na chudnutie.

Okrem popisu diéty a jedálničku sa dozviete aj o tom, aké pozitíva Dukanovej diéty ospevujú jej nadšenci a naopak, aké negatíva zdôrazňujú “odborníci”. A samozrejme, že pridáme aj naše hodnotenie.

Navyše Vám pomôžeme upraviť si Dukanovu diétu pre potreby Vášho tela a zdravia, tak aby pozitíva prekonali negatíva. Po prečítaní tohto článku si nezabudnite prečítať “Ako si upraviť stravu na mieru” , aby ste si dokázali túto diétu, respektíve stravu lepšie prispôsobiť svojmu veku, pohlaviu, rýchlosti metabolizmu, genetike,…a nevynechajte ani tento dobrý článok “Ako rýchlo schudnúť – čo naozaj pomáha”


 1. Dukanova diéta – o čo ide?

Dukanovu diétu vytvoril francúzsky lekár Pierra Dukana. Existuje už vyše 30 rokov, no až po roku 2000 sa stala populárna Už vyše 12 rokov je Dukanova diéta hitom v diétach aj medzi slavnými osobnosťami.

Výhoda Dukanovej diéty v porovnaní s inými diétami je tá, že nemáte striktne určený jedálniček ale zo 100 povolených potravín si môžete vybrať čo len chcete a kombinovať ako chcete, pri dodržaní základných zásad.

Vypočítajte si rýchlosť Vášho metabolizmu! Pri chudnutí predsa potrebujete vedieť, koľko Vaše telo spaľuje kalórií. Viac v článku  “výpočet metabolizmu”

Dukanova diéta má jednoduchý princíp. V tejto diéte sa obmedzuje príjem cukrov (sacharidov) a základom sú potraviny bohaté na bielkoviny. Na začiatku dodržiavate bielkovinové dni, potom ich striedate so zeleninovými dňami až kým neschudnete na požadovanú hmotnosť. Postupne si môžete pridať aj obľúbené jedlá a v záverečnej fáze dukanovej diéty môžete jesť už takmer čokoľvek, stačí aby jeden deň v týždni bol čisto bielkovinový.  Dôležité pravidlo je jesť aspoň jeden krát za deň otruby.Pitný režim by sa mal dodržiavať od 2 do3 litrovtekutín denne, základ je čistá voda, aby telo fungovalo ako má a taktiež aby metabolizmus pracoval správne. Pohybová aktivita musí byť taktiež, aby nám podporila chudnutie, naštartovala metabolizmus, aby bol efekt schudnutia rýchly a trvalý. Čím viac sa budete hýbať, tým viac schudnete. Je vhodné mať pohyb každý deň aspoň 30minút, začnite s ničím jednoduchým: bycikel, korčule, beh, chôdza, tanec…

Čo môžem očakávať od Dukanovej diéty? (v skratke)

 

2. Dukanova diéta  –  4 fázy

Dukanova diéta je rozdelená do 4. fáz. V prvej fáze (trvá len pár dní) naštartujete svoje chudnutie. Druhú fázu dodržujte až kým neschudnete na požadovanú hmotnosť. Tretia fáza slúži na udržiavanie hmotnosti a štvrtá fáza je doživotná aby nenastal jojo efekt.

diéta  - žena1.fáza (útočná)

V prvej Fázy dukanovho programu na chudnutie je dôležité prudko upraviť jedálniček. V pvej fáze dukanovej diéty je chudnutie najrýchlejšie. Dukanova diéta povoľuje v prvej fáze jesť najmä bielkoviny a nezabudnite na otruby. Táto fáza trvá do 10 dní. Ak chcete schudnúť 4 kilá dodržujte ju 2 dni, ak 8 kíl 3 dní, ak 15 kíl 4 dni,…. Doporučuje sa pohyb aspoň 30 minút denne

Povolené potraviny (dukanova diéta – 1.fáza):

Mäso a ryby: kuracie, morčacie, teľacie, králik, kuracia a teľacia pečienka, morčacia a kuracia šunka, losos, treska, pstruh, šťuka, morské plody

Ostatné potraviny:  vajíčka, nízkotučný jogurt, nízkotučné mlieko, nízkotučný syr a tvaroh, otruby, otrubový chlieb, otrubové koláčiky, …..

1.fáza dukanovej diéty je nesmierne dôležitá, preto sa do nej pustite, len ak ste odhodlaný ju na 100% dodržať. Ak dukanovu diétu porušíte už na začiatku, požadovaný výsledok nedosiahnete.

Doporučené jedlá, resp. jedálniček na dukanovu diétu nájdete na konci článku

 2.Fáza (Striedavá)

Dukanova diéta – v tejto fáze povoľuje striedať bielkovinové dni (z prvej fázy) s bielkovinovo-zeleninovými dňami (môžete pridať skoro každú zeleninu – okrem zemiakov). Nezabúdajte jesť aspoň jeden krát denne otruby a taktiež nezabúdajte na pohyb – 30 minút. Túto fázu dukanovej diéty dodržujte až kým neschudnete na požadovanú hmotnosť.

Povolené potraviny (Dukanova diéta – 2.fáza)

Všetky potraviny z prvej fázy

Zelenina (počas bielkovinovo-zeleninových dní): špenát, uhorky, paradajky, paprika, brokolica, kapusta, kaleráb, kel, cibuľa, mrkva, cvikľa, tekvica, sója, cuketa, baklažán,….

Dukanova diéta – jedálniček na konci článku

3.Fáza (udržiavacia)

Pokiaľ ste už schudli na požadovanú hmotnosť tak 3. fázu dodržujte nasledovne. Každé zhodené kilo krát desať dní. Schudli ste 10 kíl, tak túto fázu potrebujete dodržiavať 100 dní. V tejto fáze dukanovej diéty na chudnutie si môžete pridať ďalšie potraviny. Ale 1 deň v týždni musí byť čisto bielkovinový.

Povolené potraviny (Dukanova diéta – 3.fáza)

Všetky potraviny z prvej a druhej fázy

Ďalšie povolené potraviny: 1xdenne ovocie (okrem banánov), 1xdenne plátok celozrnného pečiva, 2x týždenne cestoviny alebo ryža, 2x týždenne ľubovoľné jedlo (konečneJ)

4.Fáza ( stabilizačná) 

Môžete jesť všetko ale stále zdravo a s mierou a 1 deň v týždni musí ostať bielkovinový. Určitým spôsobom je Dukanova diéta celoživotná.

Nezabúdajte na ovsené otruby, pohyb (už nemusí byť dennodenne) a na pitný režim


plán na jedálniček na chudnutieUpravte si jedálniček na mieru!!! Zohľadnite v ňom svoj vek, pohlavie, metabolizmus,… Ako to urobiť tak, aby bol naozaj účinný sa dočítatDtate v článku “Ako si pripsôsobiť jedálniček na chudnutie?”


 

3. Dukanova diéta – jedálniček

mäso so zeleninouIdeálny jedálniček na Dukanovu diétu? Existuje, len musíte priložiť ruku k dielu a zostaviť si ho na mieru tak, aby Vám pomoholl schudnúť a aby ste mohli jesť to, čo máte radšej.

Dukanova diéta – jedálniček na bielkovinové dni (vyberte si z možností)

Raňajky: jogurt, tvaroh, ovsené otruby, omeleta, čaj, káva (bez cukru), prsná šunka…..

Desiata: jogurt, šunka, káva alebo čaj bez cukru…..

Obed: losos, kuracie prsia, králik, rybie filé,….

Olovrant: tuniakový šalát, koláčiky z ovsených otrúb, jogurt

Večera: grilovaná ryba alebo kuracie prsia, otrubový chlieb so šunkou,……..

Dukanova diéta – jedálniček na bielkovinovo-zeleninové dni (vyberte si z možností)

Ku každému jedlu ku ktorému sa to hodí si pridajte zeleninu: napr. otrubový chlieb so šunkou a paradajkou, mäso so zeleninovým šalátom, alebo si urobte zeleninový šalát s kuracím mäsom, atď…

Dôležité je, aby Váš jedálniček na dukanovu diétu nebol jednotvárny, počas dňa striedajte rôzne povolené potraviny, nezabúdajte na pitný režim. Jednoducho si každý deň večer premyslite jedálniček na ďalší deň – ľahšie sa Vám bude dukanova diéta zvládať.

dukanova diéta - mäso, zelenina,...Dukanova diéta – Čo a kedy môžete jesť, aby Vás Dukanova diéta bavila? Inšpirujte sa kompletným jedálnym lístkom na Dukanovu diétu…… čítať ďalej

.

4. “Odborníci” verzus “nadšenci” – zhodnotenie Dukanovej diéty

Dukanova diéta vyvoláva rozbroje. Na jednej strane sú 1. „odborníci“, ktorí tvrdia že je to len ďalší nezmysel a na opačnej sú 2. nadšenci, ktorí tvrdia, že strašne veľa schudli…… a doporučujú Dukanovu diétu naozaj každému. Na tretej strane sme mi – 3. Schudnutie.peknetelo.eu – budeme sa síce subjektívne ale predsa nájsť pravdu.

1.„Odborníci“ a dukanova diéta

Za skupinu „odborníkov“ (tvrdia že Dukanova diéta je nezmysel), sme sa rozhodli subjektívne zhodnotiť názory, resp. článok Mira Veselého, ktorý je zástancom zdravej stravy pri chudnutí.

Úprimne, čakali by sme objektívnejší článok o Dukanovej diéte, ktorý obsahuje aj pár faktov ale okrem toho je plný poloprávd a invektív . Tu je jedna citácia z jeho článku o Dukanovej diéte, ktorá hovorí za všetko  – za ňou náš postreh:

a –„Tí, ktorí Dukanovu diétu skúsili a často v prvej fáze úspešne. Po čase sa však objavili rôzne problémy od zápchy, padania vlasov, alergie, ťažkostí s ľadvinami, zápach z úst, ťažká únava niekedy až s anémiou a ďalšie problémy. Tí navrhujú, aby ostatní s touto diétou boli opatrní.“ (zdroj: chudnutie-ako.sk) – Naša poznámka:  Je odvážne tvrdiť, že všetci, čo ju skúsili, mali zdravotné problémy a navrhujú aby ste boli opatrný – bolo by dobre uviesť zdroj takéhoto tvrdenia? – čistý bulvár

2.“Nadšenci“ Dukanovej diéty

Tých nájdete na internete neúrekom. Všetci vychaľujú túto diétu do nebies, ale je taká ako tvrdia? A prečo nenájdeme na stránkach o Dukanovej diéte žiadne negatíva – to ich naozaj nemá? Za nadšencov sme vybrali stránku dukanovadieta.com – citát

„Dukanova diéta je zložená zo štyroch fáz, ktoré je potrebné dodržať, aby ste nielen schudli, ale ste si vysnívanú váhu aj udržali.“ – Naša poznámka: to naozaj môžem jesť vo štvrtej fáze čokoľvek a nepriberiem?  – to je naozaj nezmysel.

Naša poznámka: A neexistujú žiadne zdravotné riziká? Veď „odborníci“ uvádzajú, že hrozia, tak kde je pravda?

Naša poznámka: A prečo si mám kupovať nejaké otruby a inú stravu z e-shopu – Nie je to len biznis?

3. Naše hodnotenie – podotýkam, že subjektívne

Odporcovia píšu o tom, aká je Dukanova diéta zlá a nezohľadňujú fakty hovoriace v jej prospech. Nadšenci zase kričia aká je super a zabúdajú na možné riziká. A ako to v takýchto prípadoch býva, pravda bude niekde uprostred.

Dukanovu diétu po zdravotnej stránke môžeme zaradiť medzi menej nebezpečné – sú aj horšie (Samozrejme, že pred jej držaním sa poraďte so svojim lekárom)., Hlavné riziko spočíva v tom, že u niektorých ľudí môže mať nadmerný príjem bielkovín, negatívny vplyv na organizmus (Nadmerný myslíme viac ako 1,2 gramu na kilogram hmotnosti denne ). Problém môže nastať aj pri nedostatku sacharidov – únava, nervozita, depresia….

Čo sa chudnutia týka, tak Dukanova diéta má predpoklad pomôcť Vám schudnúť pár kíl, otázne je to, či ju zvládnete a či potom nenastane jojo efekt. Najväčší problém Dukanovej diéty je jej zvládnutie – toľko nárazových zmien v stravovaní zvládne dotiahnuť do konca len málokto.

Výsledná Známka  – hodnotenie Dukanovej diéty

Dukanova diéta - hodnotenie
.

Po zvážení plusov a mínusov, či už z hľadiska účinnosti, resp. z hľadiska rizík, ktoré prináša pre naše zdravie nám ako vhodná známka pre Dukanovu diétu vyšla 2-. Pripomíname ale, že naše hodnotenie je subjektívne a pred držaním diéty sa o vhodnosti poraďte so svojim lekárom. (Niektoré informácie boli použité zo stránky diety.naschudnutie.sk)

Pomôže Vám pri chudnutí Ďalšie populárne diéty
- Zostavte si jedálniček na mieru - 90-dňová diéta
- Koľko spaľujete kalórií – výpočet - Delená strava
- Čo jesť pri chudnutí - Dash diéta
Share Button

Doporučujeme: Ak si neviete s chudnutím rady, nechajte si urobiť analýzu tela a vypracovať jedálniček na mieru profesionálmi NaturHouse. A to všetko úplne zadarmo!!! Následne sa môžete zapojiť do programu chudnutia pod osobným dohľadom výživového poradcu priamo vo Vašom meste. Bola by to škoda nevyužiť ... ViacKomentáre na “Dukanova diéta – jedálniček, fázy, potraviny”

  1. mika píše:

    skoncila som prvu fazu a schudla som 3kg da sa pri nej pekne schudnut cvycim pol hod.denne a dodrzujem pitny rezim velmi sa tesim ako to bude pokracovat zacala som s 79,1 a mam 76,1velmi sa tesim