Reklama
Reklama

Alkohol, káva, čaj, džúsy a iné nápoje počas chudnutia.

svieže nealkoholické nápoje v pohároch

Alkohol, káva, džús, minerálka, limonády a čaje sa do denného pitného režimu nepočítajú, vedeli ste to? Je to len taký „doplnok“ pitia. V tomto článku si priblížime dopad na trávenie, zdravie a chudnutie aký majú tieto nápoje. Netreba ich úplne vylúčiť, ale konzumácia týchto nápojov musí byť „premyslená“ a občasná…

Alkohol

Všetky alkoholické nápoje majú vysoké energetické hodnoty, pretože sú plné cukru (sacharidov).

Okrem cukru majú ešte, okrem bolenia hlavy na druhý deň nevýhodu tú, že prekysľujú organizmus. Prekyslený organizmus je novodobá civilizačná choroba, ktorá nemá pozitívny vplyv na zdravie človeka. Keď chcete zdravo schudnúť, tak by bolo najlepšie konzumovať iba biele suché víno zriedené s minerálkou alebo s čistou vodou. Tým sa cukor rýchlejšie a ľahšie uvoľní do krvi a Vy hneď spaľujete túto energiu. Biele vínko konzumujte, počas chudnutia, maximálne jeden krát za jeden až dva týždne. Aby si Váš glykemický index nezvykol na potrebu sladkého.

Káva

Skutočná káva (prekvapkávaná, presso, esspreso) dodáva telu energiu, zvyšuje pozornosť, pomáha vyprázdňovaniu, urýchľuje metabolizmus, detoxikuje telo a odvodňuje nadbytočnú vodu z tela.

káva v šálke

Pri chudnutí je káva povolená 1 – 2 za deň, ale bez cukru. Mlieko si môžete pridať do kávy, ale iba obyčajné mlieko, nie smotanu. V rôznych instantných kávach (kde je sušené mlieko a aj cukor) sú aj iné látky, ktoré chudnutie a celkové zdravie nepodporia. V tejto káve sa nachádzajú zbytočné kalórie a umelé sladidlá, ktoré podporujú iba závislosť na sladkom a… Doprajte si radšej skutočnú kávu a nie túto „umelú náhradu“ tohto skvelého nápoja. Nezabúdajte však, že káva odvodňuje telo a preto po každej káve prijmite navyše aspoň dva deci vody, aby ste telo opäť hydratovali.

Džús, limonáda, sirup a kofoloviny

Všetky tieto typy nápojov sú iba zbytočnými energetickými „bombami“. Sú plné cukru (bieleho), umelých sladidiel (Aspartám), umelých farbív, konzervantov, kyselín, oxidu uhličitého (bublinky), kofeínu, guárovej gumy a podobných látok…

ovocne nápoje stavy v poharoch - zelena paradajkova mrkvová a cviklova

Tieto látky telo pre svoje fungovanie nepotrebuje, sú to teda zbytočné chemikálie, ktoré do tela pridávate a ich prebytok sa Vám skôr či neskôr môže ohlásiť v podobe nejakej vážnej či menej vážnej choroby. Ak si skutočne neviete odpustiť sladké pitie, tak si počas chudnutia vyrobte doma bazový sirup (máj – jún). V ňom máte iba cukor a kyselinu citrónovú, nič okrem toho a bazy. Tento nápoj však pite iba dva krát do týždňa – po 1 PL do troch deci čistej vody. Týmto si telo nenaučíte na príliv cukru a nebudete závislí na sladkom. Ak počas letného dňa máte veľkú chuť na džús, tak si skúste vybrať takú značku, kde bude čo najmenej „chémie“ a dva deci džúsu si rozrieďte s dvomi deci vody. Urobte si takýto strik, ale pite ho iba jeden krát do týždňa počas teplých dní.

Čaj

Teplý čaj počas zimného obdobia je to najlepšie čo môže byť. Bylinkový, zelený, čierny alebo ovocný čaj je skutočným pôžitkom počas nepriazne počasia.

caj v salke

Ako a koľko ho však piť, aby ste stále chudli a boli zdravý? Ak ste práve chorý a máte chrípku či ste prechladnutý, tak sa čajom môžete „nalievať“ koľko Vám chutí a to hlavne bylinkovým (sypaným) a bez cukru. Pri chorobe ide chudnutie mierne bokom, pretože telo sa zameriava výlučne na vyzdravenie organizmu. Takže pokojne pite denne aj 1,5 – 2 litre čaju. Z toho 0,5 litra čaju môžete vypiť s medom, ostatný čaj s citrónom. Med vždy pridávajte iba do letnej tekutiny, ak pridáte med do horúceho nápoja, tak stráca všetky liečivé účinky. Aspoň liter vody prijmite okrem čaju, aby ste zabezpečili ešte lepšie hydratovanie tela počas choroby.

Keď ste zdravý, počas bežného režimu, tak čaju by ste mali vypiť maximálne 0,5 litra za deň (2 čaje), pretože častým pitím čaju vo vysokých množstvách sa Vám na močových cestách a obličkách bude diať to, čo sa deje na šálke, keď tam dlho necháte čaj. Hnedé usadeniny, ktoré lemujú pohár sa Vám budú tvoriť aj na močových cestách. Preto čajík áno, ale iba počas choroby, alebo len 0,5 litra za deň. Najlepší čaj by bol bez cukru s citrónom a 2 -3 krát do týždňa s medom.

Kalorické hodnoty rôznych nápojov (alko, nealko…) nájdete práve tu.

Share Button

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.



Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme